Gorące tematy

  • 30 kwietnia 2024
  • 3 maja 2024

Osobistości świata kina, głośne tytuły i ciekawe spotkania filmowe. Rusza Kino Na Granicy

Już w środę 1 maja w Cieszynie i Czeskim Cieszynie rozpocznie się przegląd filmowy Kino Na Granicy. Lista znanych i popularnych osobistości polskiego, czeskiego i słowackiego kina, które przyjadą nad Olzę, jak co roku jest długa. Nie zabraknie też ciekawych spotkań z twórcami czy projekcji głośnych tytułów.

Kino na Granicy rozpocznie się już w środę 1 maja. Do Cieszyna przyjadą znane osobistości polskiego, czeskiego i sł
Kino na Granicy rozpocznie się już w środę 1 maja. Do Cieszyna przyjadą znane osobistości polskiego, czeskiego i słowackiego kina · fot. Kino na Granicy


Organizatorzy zaplanowali projekcje ponad 120 filmów (w tym kilka bezpłatnych pokazów plenerowych nad Olzą), a także spotkania z twórcami, debaty, koncerty, wystawy, a także atrakcje dla najmłodszych. Tegoroczne Kino na Granicy potrwa od 1 do 5 maja.

Festiwal otworzy Dzień Europy - zaplanowany na 1 maja szereg wydarzeń związanych z jubileuszem 20-lecia rozszerzenia UE o 10 krajów, wśród nich Polskę, Czechy i Słowację. Filmem otwarcia będzie „Jedno życie" opowiadające prawdziwą historię człowieka, który ratował czechosłowackie dzieci przed hitlerowską zagładą. Wystąpili w nim Anthony Hopkins, Helena Bonham Carter, Jonathan Pryce i Lena Olin oraz czescy aktorzy, którzy będą obecni na uroczystym, pierwszym pokazie tego obrazu w Polsce. Ostatnią projekcją, zaplanowaną na 5 maja, będzie z kolei „Imago" Olgi Hajdas.

Wśród najbardziej oczekiwanych gości Przeglądu jest w tym roku Marian Dziędziel, którego filmy zostaną pokazane w sekcji retrospektyw aktorskich. W sekcji reżyserskiej widzowie będą mieli okazję przypomnieć sobie filmy zmarłego w tym roku Janusza Majewskiego, twórcy bliskiego Kinu na Granicy i częstego gościa poprzednich Przeglądów.

Ważnym tematem tegorocznej edycji będzie też Przekraczanie granic - w nas samych, jak też ograniczeń i barier, które powstają wokół nas. To do nich odniesie się program literacki i część zaplanowanych projekcji, nawiązujących także do setnej rocznicy śmierci dwóch wybitnych pisarzy: Josepha Conrada-Korzeniowskiego oraz Franza Kafki.

Organizatorzy przypomną również o 100-rocznicy urodzin pochodzącego z Cieszyna Františka Vláčila. Będą też sekcje Polonica i Bohemica, czyli międzynarodowe filmy z udziałem polskich i czeskich twórców. Na bezpłatnych pokazach zobaczyć będzie można filmy nagrodzone Nagrodą Publiczności Lux Prize 2024, wśród nich wielokrotnie wyróżniany w Europie i nominowany do Oscara niemiecki „Pokój nauczycielski".

Wśród popularnych aktorów, aktorek i reżyserów, którzy odwiedzą Kino na Granicy, znajdują się także Robert Więckiewicz, Andrzej Chyra, Bartłomiej Topa, Zbigniew Zamachowski, Dorota Pomykała, Marta Nieradkiewicz, Aleksandra Popławska, Magdalena Łazarkiewicz czy DK Welchman i Hugh Welchman. Szerzej pisaliśmy o nich w tym artykule.

Wielu widzów wybiera majówkę w Cieszynie, bo to często jedyna okazja zobaczenia nowego kina naszych sąsiadów. W tym roku będą mieli okazję poznać kilkadziesiąt filmowych nowości z Polski, Czech i Słowacji.

Uczestnicy festiwalu tradycyjnie biorą też udział w spotkaniach literackich. W tym roku w debatach wypowiedzą się między innymi Wojciech Jagielski, Adam Michnik, Marek Bieńczyk, Aleksander Kaczorowski, Wojciech Bonowicz, Magda Heydel, Mikołaj Łoziński, Grzegorz Jankowicz, Radka Denemarková, Michael Žantovský, Martin Ryšavý, Petra Procházková, Tomáš Forró i Martin M. Šimečka oraz inni wybitni twórcy z Polski, Czech i Słowacji.

Elementem programu skierowanym do najmłodszych jest cykl Aktorzy i aktorki czytają dzieciom. Podczas plenerowych spotkań z najmłodszymi niesamowite historie przeczytają w tym roku Jowita Budnik, Karolina Bruchnicka, Michalina Łabacz, Marta Stalmierska, Katarzyna Hołyńska, Sebastian Stankiewicz, Julian Świeżewski, Filip Pławiak, Piotr Pacek i Bartłomiej Topa.

Przeglądowi Kino na Granicy towarzyszy też tradycyjnie polsko-czeski koncert. 1 maja na cieszyńskim rynku wystąpią: grupa Scena pod Regałem, Karaś/Rogucki i Vypsaná fiXa. W kolejne dni w klubie festiwalowym pojawią się Tomasz Ziętek, Oysterboy i Runforrest, a po nich DJ-je z kolektywu Podaj Kabel. Imprezy towarzyszące to także wystawy i wernisaże: wystawa plakatów Iwony Cichy, prac Tomka Sikory, zdjęć Miroslava Pavelka i Marka Džupina oraz prezentacja Havel i Polska.

Pełny program festiwalu można znaleźć na stronie www.kinonagranicy.pl

Nasz portal objął patronat medialny nad tegoroczną edycją Kina na Granicy. Będziemy dla Was relacjonować festiwal na naszych łamach.

kr / cieszyn.news

źródło: Kino na Granicy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.