- 1 października 2024
[FOTO] Wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki w Cieszyńskim Ośrodku Kultury
W Cieszyńskim Ośrodku Kultury odbyły się wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki. W wydarzeniu uczestniczyła Joanna Bojczuk, członek Zarządu Województwa Śląskiego oraz radni Aleksandra Targosz-Bernaciak i Rafał Ryplewicz.
- Gratuluję wszystkim wyróżnionym i dziękuję za Waszą pracę i wkład w rozwój turystyki, która jest niezwykle ważna dla naszego regionu. Cieszę się, że z roku na rok odwiedza nas coraz więcej turystów i wspólnie budujemy markę turystyczną województwa - mówiła Joanna Bojczuk, członek Zarządu Województwa Śląskiego.
Podczas uroczystości wręczono Dyplomy Marszałka Województwa Śląskiego za zasługi dla Rozwoju Turystyki w roku 2024. W ten sposób samorząd województwa wyróżnia osoby i instytucje, które przyczyniają się do rozwoju turystyki w regionie, promując miejscowe atrakcje, zachęcając tym samym do przyjazdu do naszego regionu.
Światowy Dzień Turystyki został ustanowiony w 1979 przez Światową Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Turystyki. Celem Dnia jest podnoszenie świadomości co do roli turystyki w społeczności międzynarodowej i pokazanie, jak wpływa ona na wartości społeczne, kulturowe, polityczne i gospodarcze na świecie. Hasłem tegorocznej edycji święta jest "Turystyka i pokój".
Światowy Dzień Turystyki tradycyjnie wypada 27 września. Uroczystość to święto wszystkich ludzi turystyki, pracowników administracji, gestorów bazy hotelowej i gastronomicznej, działaczy organizacji turystycznych, właścicieli i wszystkich, dla których turystyka to nie tylko źródło dochodów, ale także pasja, przygoda, możliwość dzielenia się z innymi swoimi pomysłami na spędzanie wolnego czasu.
Lista wyróżnionych dyplomami Marszałka
I Kategoria: Osobowość turystyczna roku
Wyróżnienie główne:
- Adam Wawoczny - jednym z najważniejszych osiągnięć Adama Wawocznego jest skuteczne zarządzanie marką turystyczną Kraina Górnej Odry, która dziś jest laureatem projektu Polskie Marki Turystyczne oraz zwycięzcą czterech Certyfikatów Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego w 2022 i 2023 roku.
Wyróżnienia:
- Teresa Ebis (Bies Bytomski) - miłośniczka zabytkowej architektury, fotografka, blogerka (popularny blog Bies Bytomski), przewodniczka, aktywnie działająca w mediach społecznościowych pod pseudonimem Bies Bytomski. Współorganizatorka bytomskiej edycji Mobile Photo Trip, autorka tekstów i zdjęć do przewodników turystycznych. Organizatorka spacerów po Bytomiu dla Lokalnej Organizacji Turystycznej Miasta Gwarków. W ramach święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, turyści wraz z Teresą Ebis odkrywali architektoniczne perełki ukryte w podwórkach zabytkowych, bytomskich kamienic.
- Adrian Lubszczyk - naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta Żory, który angażuje się we wszelkie przedsięwzięcia związane z aktywną turystyką i rekreacją na terenie Krainy Górnej Odry, jak i w Mieście Żory. W ramach prac w samorządzie aktywnie organizuje i prowadzi miejskie imprezy takie jak Żorska Wiosna Młodości, gale rozdania nagród Phonix Sariensis. Ponadto jest głównym pomysłodawcą koncepcji święta marki Krainy Górnej Odry w mieście Żory.
- Bogdan Dropik - jest przewodnikiem turystycznym po wojewódzkie śląskim oraz przewodnikiem górskim na obszar zachodni Beskidów Zachodnich, dla którego najważniejszym celem jest pokazanie Śląska jak najszerszemu gronu odbiorców oraz propagowanie jego dziedzictwa, ze szczególnym uwzględnieniem tego przemysłowego. W ciągu ostatnich lat zorganizował i przeprowadził 70 wycieczek, w których uczestniczyło łącznie 2040 osób, w tym 341 dzieci i młodzieży szkolnej.
- Gustaw Czyż - współzałożyciel i prezes Koła PTTK przy D.W. „Limba”, a od chwili założenia w 1987 r. Oddziału PTTK Wisła w Wiśle. Niezwykle aktywny przewodnik, oprowadzał setki grup turystycznych rocznie, zapoznając gości z kulturą Wisły i Śląska Cieszyńskiego oraz z niezwykłymi turystycznie walorami Beskidu Śląskiego. Był przewodnikiem po Zamku Prezydenta RP na Zadnim Groniu, pracował dla Oddziału PTTK w Wiśle jako organizator i komandor dziesięciu edycji Międzynarodowych Rajdów Narciarsko-Pieszych „Do Źródeł Wisły”.
- Mariusz Dmetrecki - społecznie pełni funkcję kierownika Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK w Katowicach, gdzie opiekuje się specjalistyczną biblioteką zawierającą głównie prace z tematu turystyki, krajoznawstwa, historii, architektury, przyrody nie tylko kraju lecz ze szczególnym uwzględnieniem Śląska. Przygotowuje eliminacje i przeprowadza na szczeblu wojewódzkim organizowany przez Zarząd Główny PTTK konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych i średnich Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Krajoznawczy „Poznajemy Ojcowiznę”. Jest autorem i współautorem licznych publikacji książkowych.
II Kategoria: Działalność społeczna
Wyróżnienie główne:
- Lech Tota - prezes Regionalnego Oddziału PTTK w Częstochowie, przewodnik, przodownik turystyki pieszej i górskiej, instruktor Krajoznawstwa Polski, nestor częstochowskiej turystyki, który od lat kontynuuje tradycje krajoznawcze i turystyczne zapoczątkowane na początku XX wieku. Z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym związany jest od 1964 roku. Prowadzony przez niego od 1992 r. Regionalny Oddział PTTK w Częstochowie zasłynął jako jeden z największych i najprężniej działających w kraju. Przez lata funkcjonowania organizacji udało mu się wyszkolić tysiące młodych adeptów turystyki z miasta i okolic. Wraz z władzami gmin z województwa śląskiego oraz przedstawicielami branży turystycznej z Częstochowy i regionu współzakładał Częstochowską Organizację Turystyczną, która w tym roku świętuje 20-lecie powstania.
Wyróżnienia:
- Barbara Jedynak - sekretarz Oddziału Beskidzkiego PTSM od 2014 roku. Członek Prezydium Zarządu Głównego. Jest pomysłodawcą i organizatorem Rajdu „Szlakiem Szkolnych Schronisk Młodzieżowych”. Była wolontariuszem dla uchodźców z Ukrainy, przebywających w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Bielsku-Białej. Za prace na rzecz dzieci nagrodzona Medalem za zasługi w Rozwoju Schronisk Młodzieżowych i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
- Małgorzata Kostrzewa - od 2014 r, jest członkiem Zarządu Oddziału Beskidzkiego. Jako wolontariusz od roku 2021 jest skarbnikiem Oddziału Beskidzkiego PTSM w Bielsku-Białej. Dzięki jej zaangażowaniu, pracy i pomysłowości schronisko rozwija się prężnie i posiada doskonale zorganizowany punkt informacyjny dla turystów, zaopatrzony w najnowsze foldery, mapy, przewodniki. Opracowała trasy turystyczne w najbliższym rejonie. Jest współorganizatorem i koordynatorem rajdów „Szlakiem Szkolnych Schronisk Młodzieżowych”.
- Anna Kuś - właściciel Biura Podróży „Polan” aktywnie promującego turystykę krajową w województwie śląskim, członek-założyciel Śląskiej Organizacji Turystycznej, członek Zarządu ŚOT, od 5 lat pełni funkcję sekretarza. Członek Polskiej Izby Turystyki, obecnie pełni funkcję przewodniczącej Komisji Rewizyjnej oraz wiceprezesa Oddziału Śląskiego PIT.
- Stowarzyszenie „Cieszyński Szlak Wina” - założone w 2021 roku. Członkami stowarzyszenia obok winiarzy są m.in. hotelarze, restauratorzy, pszczelarze, serowarzy, a także ludzie kultury i sztuki. Celem działalności stowarzyszenia jest promocja kultury i dziedzictwa materialnego i niematerialnego Śląska Cieszyńskiego oraz promocja enoturystyki (turystyki winiarskiej). Jednym z działań Stowarzyszenia jest realizacja, wspólnie z czeskimi partnerami projektu „Pociąg do wina” (wyjazdy zabytkowym pociągiem na święto winobrania w Valticach w Republice Czeskiej). Stowarzyszenie organizuje cykliczne imprezy, takie jak: „Cieszyńskie winobranie”, „Herbatka u Hrabiny”, „Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych Szlakiem Zamków nad Piotrówką”. W najbliższych latach planowana jest kontynuacja rozpoczętych aktywności oraz wspomaganie nowych winnic i winiarzy ze szczególnym uwzględnieniem powstania winnicy w Cieszynie - historycznym miejscu pierwszej winnicy Śląska Cieszyńskiego, znanej pod nazwą „Cieszyński Winograd”.
- Damian Berłowski - śląski twórca internetowy, który za pośrednictwem bloga „Rowerem po Śląsku”, dzieli się swoją rowerową pasją, promuje turystykę rowerową w regionie i inspiruje do rowerowego odkrywania województwa śląskiego. Blog powstał w 2015 roku, znajduje się w nim mnóstwo ciekawych tras rowerowych, których punktem docelowym są najciekawsze miejsce w regionie. Damian Berłowski jako reprezentant województwa śląskiego znalazł się w finałowej szesnastce Turystycznych Mistrzostw Blogerów, organizowanych przez Polską organizację Turystyczną.
III Kategoria: Działalność biznesowa
Wyróżnienie główne:
- Kolej Linowa „Czantoria” sp. z o.o. - szczyt „Czantoria” jest najpopularniejszym szczytem Beskidu Śląskiego z nowoczesną koleją, dostosowaną do osób z niepełnosprawnościami. Kolej linowa każdego roku umożliwia tysiącom turystów łatwy i szybki dostęp w górne partie Beskidów. Wizytówka Czantorii to trasa narciarska nr 1 o długości 1900 m, która jest naśnieżana oraz oświetlana na całej długości , co czyni ją jedną z najdłuższych, oświetlonych tras czerwonych w Polsce, a także trasa nr 2, która otwierana jest wówczas, kiedy naturalne warunki śniegowe na to pozwalają.
Wyróżnienia:
- Biuro Podróży „Altamira” sp. z o.o. - biuro wykazuje się niezwykłą starannością przy przygotowaniu oferty, dokłada wszelkich starań, by wycieczki były dopracowane ze szczególną dbałością zarówno pod kątem atrakcji programowych jak również sposobu jego realizacji - zatrudniając profesjonalnych pilotów z ogromnym doświadczeniem, pasją i miłością do podróży, zapewniając noclegi na wysokim poziomie, transport - komfortowy i bezpieczny. Biuro cechuje wysoki poziom obsługi turysty - profesjonalizm, doświadczenie osób tam pracujących i ich pasja w wykonywaniu swojej pracy - przekłada się na zadowolenie i wysokie opinie klientów.
- Wisła Travel - firma powstała w roku 2010 jako efekt wieloletniej pasji do turystki górskiej Iwony i Mariusza Boś. Ich celem jest przede wszystkim pokazanie i zapoznanie klientów z przepięknymi zakątkami Beskidów: Śląskiego, Żywieckiego, Małego, Makowskiego. Organizują także wycieczki do mało znanych zakątków pogranicza polsko-czesko-słowackiego, z których w głównej mierze korzystają mieszkańcy województwa śląskiego. Współpracują z biurami podróży, firmami transportowymi, szkołami, hotelami i szeroko pojętą branżą usług turystycznych.
- K Investment UHP Sp. z o.o. - od 10 lat spółka z dużym sukcesem prowadzi działalność branży noclegowej. Posiada dwa hostele: „Klimczoka 6” i „Ondraszka 12” oferując blisko 150 pokoi w świetnej lokalizacji blisko centrum Katowic. Oferuje zakwaterowanie różnego rodzaju grupom docelowym, istotnie wpływając na turystykę przyjazdową na Śląsk. Corocznie gości sportowców z różnych kategorii wiekowych biorących udział w lokalnych oraz ogólnopolskich turniejach sportowych w takich dyscyplinach jak siatkówka, koszykówka, piłka nożna, boks. Współpracuje z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego. Od 2022 r. udzielił wsparcia ponad 420 uchodźcom wojennym z Ukrainy.
- Lucyna Ligocka-Kohut - w 2018 roku powołała Fundację Koronki Koniakowskiej, a w kwietniu 2019 roku w swoim domu w Koniakowie otworzyła Centrum Koronki Koniakowskiej, by kultywować, chronić, pielęgnować i promować rękodzieło. Turysta znajdzie tu Muzeum, w którym pozna historię oraz sklepik stacjonarny, w którym zrobi zakupy. Po zakończonej wielkim sukcesem obecności koronczarek na EXPO 2020 w Dubaju otworzyła się szansa na międzynarodową współpracę, a także na mocniejsze połączenie działalności kulturalnej z biznesową. Dlatego w 2022 roku założyła firmę Centrum Koronki Koniakowskiej Lucyna Ligocka-Kohut.
- Marcin Lipski - jest prezesem stowarzyszenia Cieszyński Szlak Wina, które powstało w październiku 2021 r. w celu promowania regionu oraz rozwijania enoturystyki, czyli turystyki winiarskiej. Działania Marcina Lipskiego pozwoliły na integrację środowiska winiarskiego z obszaru Euroregionu Śląsk Cieszyński (Gołkowice, Jastrzębie-Zdrój, Kaczyce, Kończyce Wielkie, Wiślica) oraz Żywiecczyzny. Podejmuje we współpracy z lokalnym samorządem, aktywności mające na celu odtworzenie historycznych tradycji winiarskich w Cieszynie (tzw. Winiogrady, dzisiaj osiedle Liburnia).
IV Kategoria: Przedsięwzięcie turystyczne roku
Wyróżnienie główne
- Miasto Wisła - otwarcie habsburskiej osady gospodarczej „U początków Wisły”. Osada to kompleks złożony z dwóch zabytkowych, drewnianych budynków. Mniejszy pełnił kiedyś funkcję mieszkalno-gospodarczą, a większy był częścią zespołu Rezydencji Prezydenta RP „Zameczek”. Oba pochodzą z początku XX wieku. Ich odtworzenie i odrestaurowanie możliwe było dzięki środkom pozyskanym w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska oraz z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przy wsparciu Euroregionu Śląsk Cieszyński. W 2024 roku oba budynki zostały udostępnione zwiedzającym, jako część transgranicznego produktu turystycznego - trasy tematycznej „Śladami drewna, żelaza i ludzi”, która połączyła nowe oraz istniejące miejsca z przygranicznego regionu Śląska Cieszyńskiego.
Wyróżnienia
- Fundacja Pozytywnie Nakręceni - za organizację Raciborskiego Festiwalu Gamingowego, który znacząco przyczynia się do promocji turystki zarówno w Krainie Górnej Odry jak i całym województwie śląskim. Festiwal przyciąga uczestników nie tylko z Polski, ale również z zagranicy, co skutkuje zwiększoną liczbą turystów odwiedzających Racibórz i okolice. Dzięki temu powiat raciborski zyskuje na rozpoznawalności i buduje swoją markę.
- Powiat Pszczyński - za stworzenie Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej, która jest znakiem jakości przyznawanym produktom wytwarzanym w powiecie pszczyńskim. Jej celem jest wspieranie lokalnej przedsiębiorczości, promowanie walorów i zasobów regionu, a także wzrost ruchu turystycznego na Ziemi Pszczyńskiej. Artykuły oznaczone przedmiotową marką są gwarancją wysokiej jakości produktów, pochodzących z terenu powiatu pszczyńskiego. Obecnie jest 88 produktów/grup produktów certyfikowanych Lokalną Marką Ziemi Pszczyńskiej, wytwarzanych przez 32 Producentów z powiatu pszczyńskiego.
- Małgorzata Derus - za organizację muzealnych spacerów historycznych mających na celu przybliżenie i poszerzenie wiedzy na temat zabytków i historii Siemianowic Śląskich. Wyróżnia się szczególną wiedzą w zakresie turystyki przemysłowej na przełomie XIX i XX wieku w Siemianowicach Śląskich.
V Kategoria: Instytucja
Wyróżnienie główne
- Instytut Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica - od momentu powstania wykazał się niezwykłą aktywnością na polu popularyzacji turystyki, ale także dziedzictwa kulturowego i przemysłowego regionu. Jego działania obejmują: ochronę i promocję dziedzictwa kulturowego. Instytut z powodzeniem zaadaptował zabytkową łaźnię górniczą na potrzeby turystyczne, tworząc miejsce spotkań i dialogu międzypokoleniowego; organizację wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych; współpracę z innymi instytucjami i organizacjami; ożywienie turystyczne regionu; działania na rzecz dialogu społecznego.
Wyróżnienia:
- PTTK Miejskie Koło byłej KWK „Polska” w Świętochłowicach - koło organizuje wycieczki turystyczne po Polsce, prowadzi szkolenia młodzieży, prelekcje, spotkania, rajdy, zloty, organizuje spotkania na Jurze, zwiedzanie miast GOP, wycieczki wielopokoleniowe po różnych regionach kraju, wycieczki górskie nizinne i narciarskie. Obecnie koło posiada 126 członków i działa na rzecz mieszkańców miasta i regionu.
- FUNZEUM Centrum Zabawy Edukacyjnej - miejsce pełne niespodzianek, gdzie na każdym kroku czeka coś nowego. Wystawy są zaprojektowane w taki sposób, aby angażować odwiedzających na różne sposoby - od interaktywnych eksponatów po kreatywne warsztaty. Zabawa jest kluczem do nauki. Eksponaty i zajęcia edukacyjne są opracowane we współpracy z pedagogami i specjalistami, aby wspierać rozwój dzieci na wielu poziomach. Dzieci uczą się tu poprzez doświadczenie, eksperymentowanie i zabawę.
- Dworzec Dobrych Myśli - prywatna inicjatywa muzealna, która powstała w zabytkowym budynku Dworca Kolejowego w Ustroniu. W jego wnętrzach można znaleźć cząstkę dzieciństwa w postaci ogromnej kolekcji misiów oraz lalek. Obecnie na wystawie oglądać można około 3 000 misiów a kolekcja zmieniana jest co roku. Oprócz misiów można obejrzeć ponad 600 lalek typu Barbi. Instytucja prowadzi działalność edukacyjną, prowadzi lekcje muzealne i warsztaty.
- PTTK Oddział w Chorzowie - oddział wydał opracowaną od postaw książeczkę Odznaki Krajoznawczej „Znam Chorzów”. Książeczka w praktycznym formacie dostępna jest dla turystów, opisuje oraz ilustruje najciekawsze zabytki i miejsca Chorzowa, zachęcając do ich odwiedzenia. Zawiera miejsca na potwierdzenie odwiedzanych atrakcji (pieczątki, podpisy itd.), co po spełnieniu postanowień załączonego regulaminu daje możliwość zdobycia odznaki krajoznawczej „Znam Chorzów”.
Uroczystość zakończył występ Grupy Śpiewu Tradycyjnego "Sójki".
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.