Najpopularniejsze

 • 17 kwietnia 2024
 • 29 kwietnia 2024

20 lat Polski i Czech w Unii Europejskiej. Huczne uroczystości w Cieszynie

Za nami:

W tym roku mija 20 lat od przystąpienia do Unii Europejskiej między innymi Polski i Czech. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej oraz Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce i Czechach współorganizują z tej okazji w Cieszynie uroczystości jubileuszowe. Otwarte będzie także Miasteczko Europejskie.

Rynek w Cieszynie
Z okazji 20-lecia członkostwa Polski i Czech w Unii Europejskiej w Cieszynie odbędą się uroczystości jubileuszowe · fot. kr / cieszyn.news


Dzień Europy w CieszynieDwadzieścia lat temu, 1 maja 2004 roku, Unia Europejska poszerzyła się o dziesięć krajów, w tym osiem z Europy Środkowej i Wschodniej: Polskę, Czechy, Estonię, Węgry, Łotwę, Litwę, Słowację i Słowenię, a także Cypr i Maltę.

Uroczystości rocznicowe odbędą się 1 maja i będą połączone z rozpoczynającym się również wtedy przeglądem Kino na Granicy.

- Bardzo się cieszę, że to właśnie w Cieszynie, podczas Kina na Granicy świętować będziemy, wraz z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej i Biurem Parlamentu Europejskiego, 20. rocznicę wejścia naszych krajów do Unii Europejskiej. Czuję się Europejką, wierzę w europejską wspólnotę oraz takie idee i wartości, jak: wolność, demokracja, równość, praworządność i poszanowanie praw człowieka - cieszy się Jolanta Dygoś, dyrektorka Przeglądu.

- Cudownie jest podróżować bez paszportu i żyć bez poczucia ograniczenia granicą! Dobrze pamiętam, jak wyglądało nasze życie w miastach podzielonych pomiędzy dwa kraje, a w takim świecie zaczynaliśmy organizować Kino na Granicy. Na mostach odbywały się kontrole dokumentów i torebek. Niejednokrotnie celnicy uprzykrzali nam życie. Zdarzały się też okresy całkowitego zamknięcia granicy i jedyną formą kontaktu rodzin i przyjaciół były spotkanie po przeciwnych brzegach Olzy. Tak więc jest co świętować! - dodaje.

Wydarzenia jubileuszowe zaplanowano na rynku w Cieszynie, sali sesyjnej Ratusza, Wzgórzu Zamkowym, Moście Przyjaźni oraz Teatrze im. Adama Mickiewicza. Na dwie debaty w cieszyńskim Ratuszu zaproszeni zostali:

 • Břetislav Dančák - ambasador Republiki Czeskiej w Polsce
 • Marta Šimečková - tłumaczka, dziennikarka, założycielka Amnesty International w Słowacji, pomysłodawczyni Forum Środkowoeuropejskiego w Bratysławie
 • Leszek Hensel - były ambasador Polski w Bośni i Hercegowinie oraz w Bułgarii
 • Adam Michnik - redaktor naczelny „Gazety Wyborczej"
 • Jan Olbrycht - poseł do Parlamentu Europejskiego, były burmistrz Cieszyna i marszałek województwa śląskiego
 • Martin Bútora - były ambasador Słowacji w USA
 • Wojciech Maziarski - dziennikarz i pisarz
 • Martin Milan Šimečka - publicysta i dziennikarz
 • György Varga - były ambasador Węgier w Czechach
 • Michael Žantovský - były ambasador Czech w USA i Wielkiej Brytanii


Pełny pogram uroczystości 20-lecia przystąpienia Polski i Czech do Unii Europejskiej - 1.05.2024- 11.30 | Rynek Cieszyn - Otwarcie wystawy Havel i Polska
- Jeżeli myślimy dziś o nurcie Nowej Fali w kinie czechosłowackim lat 60., musimy pamiętać, jak wielką rolę odegrała kultura w walce ze zniewoleniem umysłu społeczeństw rządzonych przez komunistyczną dyktaturę. Wyjątkową postacią tamtej złowrogiej epoki był dramaturg, pisarz i redaktor Vaclav Havel - podkreślają organizatorzy. - Współtworzył niezależną myśl intelektualną Czechosłowacji. Po zdławieniu Praskiej Wiosny w 1968 roku stał się dysydentem, był więźniem politycznym. Współtworzył ruch antykomunistyczny Karta 77. Po aksamitnej rewolucji, przywracającej godność i niepodległość Czechosłowacji, był politykiem i prezydentem kraju. Polacy kochali Havla i jego twórczość, miał w Polsce wielu przyjaciół. Ów krąg współtworzył idee Solidarności polsko-czesko-słowackiej. Jej działacze inspirowali powstanie festiwalu filmowego Kino na Granicy. Vaclav Havel zmarł w 2011 roku. Zapewne gdyby żył, zrobilibyśmy dziś wszystko, by przyjechał z wizytą do Cieszyna na festiwal i napił się piwa nad Olzą. Jest wiele historycznych dat i wydarzeń, które w biografii Vaclava Havla warto przypominać. Im poświęcamy tę wystawę, bo o historii warto pamiętać.

- 12.00 | Sala Sesyjna Ratusza w Cieszynie: Bez granic, czyli 20 lat razem w Europie
W debacie europejskiej udział wezmą: Břetislav Dančák (ambasador Republiki Czeskiej w Polsce), Marta Šimečková (tłumaczka, dziennikarka, założycielka Amnesty International w Słowacji, pomysłodawczyni Forum Środkowoeuropejskiego w Bratysławie), Leszek Hensel (były ambasador Polski w Bośni i Hercegowinie oraz w Bułgarii), Adam Michnik (redaktor naczelny „Gazety Wyborczej") oraz Jan Olbrycht (poseł do Parlamentu Europejskiego, były burmistrz Cieszyna i marszałek województwa śląskiego). Debatę moderuje Kateřina Procházková.

- 13.00-18.00 | Wzgórze Zamkowe - Miasteczko Europejskie (współorganizator: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego)
Piknik rodzinny z zabawami, quizami, warsztatami i konkursy wiedzy o Unii Europejskiej i Funduszach Europejskich dla małych i dużych. W trzech strefach: kreatywnej, muzyczno-tanecznej, relaksu i Informacji. Od godz. 16:00 rozpocznie się „Potańcówka w europejskich rytmach".

- 13.00-18.00 | Most Przyjaźni - Strefa Europejska
(współorganizator: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji)

Stoisko z broszurami i gadżetami europejskimi, które można będzie wygrać w konkursach wiedzy o Unii Europejskiej dla małych i dużych, z udziałem Syriusza (niebieska stonoga, która jest oficjalną maskotką Unii Europejskiej). Mobilne Centrum Edukacyjne w charakterystycznej niebieskiej ciężarówce pełnej wielu interaktywnych urządzeń, pokazujących rozwój nauki i nowinki technologiczne. Do godz. 16:00 muzyczne sety puszczane na żywo przez didżejów.

- 14.00 | Sala Sesyjna Ratusza w Cieszynie - Havel i inni. Ojcowie naszej euroatlantyckiej integracji
W debacie europejskiej udział wezmą: Martin Bútora (były ambasador Słowacji w USA), Wojciech Maziarski (dziennikarz i pisarz), Martin Milan Šimečka (publicysta i dziennikarz), György Varga (były ambasador Węgier w Czechach) oraz Michael Žantovský (były ambasador Czech w USA i Wielkiej Brytanii). Dyskusję moderuje René Kubášek.

- 18.00 | Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie - Uroczyste otwarcie 26. Przeglądu Filmowego KINO NA GRANICY oraz pokaz filmu „Jedno życie"
Film „Jedno życie" opowiada historię Nicholasa Wintona (w tej roli Anthony Hopkins), który w czasie II wojny światowej zorganizował transport 669 żydowskich dzieci z Czech do Wielkiej Brytanii. Pół wieku po wojnie spotkał się z ocalałymi osobami w programie telewizyjnym.

- godz. 17.30-22.00 | Rynek w Cieszynie - Koncert Scena pod Regałem, Karaś/Rogucki i Vypsaná fiXa

Scena pod Regałem to grupa, która ma swoim koncie ponad 300 koncertów i wydarzeń artystycznych na terenie całej Polski, w tym recitale i festiwale piosenki literackiej, aktorskiej i poezji śpiewanej, wieczory bluesowe, noce flamenco i jazzu oraz spotkania z podróżnikami i literatami. Na cieszyńskim rynku grupa zabierze słuchaczy w podróż po europejskich przebojach muzyki rozrywkowej. Zabrzmią takie szlagiery jak „Mamma Mia", „La vie en Rose", „Bella Ciao" oraz wiele przebojów z filmów, które każdy potrafi zanucić pod nosem. Nie zabraknie też największych polskich hitów z ostatnich dekad.

Vypsaná fiXa to czeski zespół grający alternatywny punk-pop, słynący z ciekawych i często surrealistycznych tekstów pisanych przez frontmana Michala Maredę, znanego jako Márdi. W jego piosenkach zauważalna jest inspiracja nowelą „Tracy i jego tygrys" Williama Saroyana lub twórczością Gabriela Garcíi Márqueza i jego „Stu latami samotności". Założony w 1994 roku w Pardubicach zespół ma na swoim koncie 10 albumów, w tym muzykę do filmu „Cztery słońca".

Karaś/Rogucki to istniejący od 2019 duet, w którym Kuba Karaś odpowiada za produkcję muzyczną, a Piotr Rogucki zajmuje się tekstami. W swoich albumach („Ostatni bastion romantyzmu", „Czułe kontyngenty", „Atlas iskier") duet oscyluje wokół surowych i gęstych dźwięków inspirowanych latami 80., cold wave, new romantic i postrockiem. W utworach zespołu słychać zarówno przestrzenne elektroniczne brzmienia, jak i ostre rockowe gitary. Zespół słynie z niesamowicie energetycznych koncertów, które przyciągają rzesze wiernych fanów.


Miasteczko Europejskie w CieszynieNa Wzgórze Zamkowe w Cieszynie zapraszają władze wojewódzkie, które organizują tam piknik rodzinny z wieloma atrakcjami w formie "Miasteczka Europejskiego". Rozpoczęcie o 13:00.

Program:

Strefa 1 - STREFA KREATYWNA (warsztatowo-edukacyjna) - tj. kreatywne warsztaty dla dzieci i ich opiekunów; w strefie odbywać się będą zajęcia tematyczne, związane z wszystkimi 27 państwami UE oraz rezultatami/produktami projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich na terenie województwa śląskiego w ciągu ostatnich 20 lat.

Stoiska tematyczne zostaną zaprojektowane wg schematu, m.in:

Stoisko 1 - Ekolog/Ekolożka
Stoisko 2 - Przedsiębiorca/Przedsiębiorczyni
Stoisko 3 - Erudyta/Erudytka
Stoisko 4 - Artysta/Artystka
Stoisko 5 - Budowniczy/Budowniczka
Stoisko 6 - Podróżnik/Podróżniczka

Na każdym „stoisku tematycznym” będą co najmniej 3 atrakcje tematyczne. Atrakcje będą opierać się na elementach edukacyjnych, angażujących uczestników do interakcji oraz wspólnego zdobywania wiedzy i informacji na temat kultury i wartości Unii Europejskiej i Funduszy Europejskich oraz projektów zrealizowanych na terenie województwa śląskiego w ciągu ostatnich 20 lat.

Strefa 2 - STREFA MUZYCZNO-TANECZNA - tj. warsztaty taneczne i potańcówka dla dzieci i ich opiekunów;

Zapewniona będzie na czas trwania całego pikniku obecność profesjonalnego instruktora tańca, który będzie do dyspozycji uczestników w godzinach dostępności strefy podczas warsztatów tanecznych i potańcówki. Zadaniem instruktora tańca będzie prowadzenie warsztatów tanecznych „uczących tańców charakterystycznych dla poszczególnych państw UE” oraz animowanie uczestników w czasie potańcówki.

Strefa 3 - STREFA RELAKSU (wypoczynkowa) - tj. strefa wypoczynku dla uczestników warsztatów, tj. dzieci i ich opiekunów, gdzie umieszczone zostaną leżaki, pufy i kostki reklamowe. Na sznurkach zostaną z kolei zaprezentowane prace plastyczne dzieci biorących udział w warsztatach podczas pikników oraz tablice informujące o ciekawostkach na temat krajów UE i rezultatach wdrażania FE w województwie śląskim w ciągu ostatnich 20 lat.

Strefa 4 - STREFA INFORMACJI - tj. punkt informacyjny na temat Funduszy Europejskich i Unii Europejskiej z udziałem pracowników instytucji zarządzających /wdrażających FE w woj. śląskim.

Podczas wydarzenia akcja nasadzania - „Sadzimy Aleję 20 drzew na 20-lecie wejścia Polski do UE”.

16:00 - Potańcówka w europejskich rytmach w strefie muzyczno-tanecznej

18:00 - zakończenie pikniku

kr / cieszyn.news

źródło: Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.