Wiadomości
- 25 marca 2025
"Filmoteczka". Rusza bezpłatny projekt z seansami dla dzieci i młodzieży
- Kino Piast
-
Od marca w cieszyńskim Kinie Piast będzie realizowany kilkumiesięczny projekt z seansami filmowymi dla dzieci i młodzieży. Projekt uzyskał wsparcie w ramach Budżetu Obywatelskiego 2025 i jest przeprowadzany w oparciu o program edukacji filmowej Stowarzyszenia Młode Horyzonty.
"Filmoteczka". Rusza bezpłatny projekt z seansami dla dzieci i młodzieży - zdj. ilustracyjne
Edukacja filmowa w ramach "Filmoteczki" to wyjątkowe pokazy filmowe, prelekcje, analizy i dyskusje przygotowane przez ekspertów z różnych dziedzin (m.in. filmoznawcy, socjolodzy, psycholodzy czy kulturoznawcy), realizowane w ramach cykli tematycznych dostosowanych do wskazanych etapów edukacyjnych. Dystrybutor przygotuje i udostępni materiały dydaktyczne dla nauczycieli, także te oparte na tematach i wątkach z filmów scenariusze lekcji.
Projekt polega na prezentowaniu wartościowych filmów dopasowanych do poszczególnych grup wiekowych.
- Poprzez jego realizację możemy liczyć na wzmocnienie artystycznych i kulturowych kompetencji dzieci i młodzieży, pogłębienie odbioru filmów i aktywizację uczniów dzięki poprzedzającym seanse prelekcjom i dyskusjom, a opiekunom pozwoli on na kontynuowanie pracy w oparciu o filmy poprzez materiały dydaktyczne. Edukacja filmowa doskonali kompetencje społeczne, wspomaga rozwój kompetencji miękkich: komunikowanie się z innymi, definiowanie potrzeb, współpraca w grupie, rozwiązywanie problemów, twórcze myślenie, pobudza ciekawość świata i zainteresowania ucznia - możemy przeczytać na stronie projektu w serwisie cieszyńskiego Budżetu Obywatelskiego.
Seanse bedą realizowane w Kinie Piast, jednorazowo dla około 200 widzów.
Harmonogram projekcji filmowych zakłada jeden seans miesięcznie dla każdej z trzech grup wiekowych oraz dziewięć miesięcy seansów od marca do grudnia włącznie z przerwą w sierpniu. W lipcu seanse będą realizowane dla grup półkolonijnych (które bardzo często włączają seanse kinowe w swoje działania).
Do każdego filmu w projekcie przygotowane będą materiały dydaktyczne, w zależności od cyklu będą to: analizy psychologiczne, scenariusze lekcji, karty pracy, arkusze z zadaniami typu egzaminacyjnego, wideo-tutoriale warsztatów plastycznych czy wideo-omówienia filmów. Z tych materiałów będą korzystali edukatorzy, którzy przygotują widzów do seansu oraz (w razie możliwości) omówią film po seansie.
fot. Materiały organizatora ZOBACZ TAKŻE
TrwaCo można obejrzeć w cieszyńskim kinie Piast? Repertuar od 4 do 29 kwietniaGorący tematMieszkańcy zadecydowali! Wyniki głosowania na projekty zgłoszone w ramach Budżetu ObywatelskiegoByła prezydentka Słowacji gościem Kina na Granicy. Spotkanie poprowadzi Adam Michnik
"Prześwit" filmem zamknięcia Kina na Granicy. Będzie to przedpremierowy seans produkcji
Aktorzy przeczytają dzieciom bajki. To tradycyjny punkt Kina na Granicy
Karolina Gruszka wspomni w Cieszynie zmarłego w styczniu wybitnego reżysera Davida Lyncha
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.