Wiadomości
- 17 maja 2025
- 9 czerwca 2025
[FOTO] Obchody 155. rocznicy powołania pierwszej Ochotniczej Straży Pożarnej w Cieszynie
Mija 155 lat od powołania pierwszej Ochotniczej Straży Pożarnej w Cieszynie. Z tej okazji OSP Cieszyn Bobrek zaprosił na obchody tego jubileuszu, które odbyły się w sobotę 7 czerwca na placu przy remizie.
W uroczystości udział wzięła delegacja Państwowej Straży Pożarnej na czele ze Śląskim Komendantem Wojewódzkim st. bryg. Damianem Legierskim oraz Komendantem Powiatowym PSP w Cieszynie bryg. Michałem Pokrzywą.
Obchody rozpoczęły się od nabożeństwa ekumenicznego w Kościele Parafii Najświętszej Maryi Panny w Cieszynie. Następnie odbył się przemarsz pododdziałów na plac przed jednostką OSP Cieszyn-Bobrek.
Uroczysty apel rozpoczął się od złożenia meldunku przez dh Rafała Gruszczyka członkowi Zarządu Głównego ZOSP RP, a zarazem wiceprezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach, dr. hab. Rafałowi Glajcarowi. Po tym odegrano hymn państwowy oraz dokonano podniesienia flagi państwowej.
Następnie prezes ZOM ZOSP RP, dh Paweł Przybyło, przywitał zaproszonych gości i przedstawił zarys historyczny dotyczący pierwszej cieszyńskiej OSP.
Drugim etapem uroczystości było poświęcenie figury św. Floriana oraz symboliczne poświęcenie tabliczek, które zostaną zamontowane przy każdej OSP na terenie Cieszyna. Poświęcenia dokonali obecni na uroczystości kapłani.
W dalszej części wydarzenia wręczono odznaczenia i medale zasłużonym druhnom i druhom z cieszyńskich jednostek OSP. Uhonorowano również osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju ochrony przeciwpożarowej w mieście.
Śląski Komendant Wojewódzki - st. bryg. Damian Legierski - został odznaczony Medalem za Międzynarodową Współpracę, przyznanym przez Stowarzyszenie św. Floriana Republiki Czeskiej. Ważnym momentem dla naszej komendy było wręczenie podziękowania dla Komendanta Powiatowego PSP w Cieszynie, bryg. Michała Pokrzywy, który za wzorową współpracę otrzymał reprint XIX-wiecznego obrazu św. Floriana.
Na zakończenie uroczystości głos zabrali zaproszeni goście, w tym m.in. Śląski Komendant Wojewódzki oraz Komendant Powiatowy PSP w Cieszynie.
Organizatorem imprezy była Jednostka Ochotnicza Straż Pożarna w Cieszynie-Bobrku oraz Zarząd Oddziału Miejskiego ZOSP RP w Cieszynie.
ZOBACZ TAKŻE
[FOTO] W OSP Cieszyn-Bobrek odbył się turniej wiedzy pożarniczej
[FOTO] Nowy zarząd w OSP Cieszyn Bobrek. W jednostce odbyło się walne zebranie wyborcze
Mieszkaniec powiatu stracił prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości poza obszarem zabudowanym
Gorący temat[WIDEO, FOTO] Poważny wypadek na DW941 w Ustroniu. Na miejscu interweniował LPR
Gorący tematWażna zmiana w przepisach. Obowiązek jazdy w kasku dla dzieci i młodzieży do 16. roku życia
Przekroczył dozwoloną prędkość o 32 km/h. Okazało się, że był poszukiwany
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.








