
Wiadomości
- 28 maja 2025
[FOTO] Szpital Śląski zyskał nową Pracownię Rehabilitacji. Znajduje się w nowej lokalizacji
Niedawno Pracownia Rehabilitacji cieszyńskiego Szpitala Śląskiego, wraz z Poradnią Rehabilitacyjną i Poradnią Wad Postawy, zyskały całkiem nowe miejsce w Pawilonie E. Zmiana lokalizacji związana była z pozyskaniem 15 mln zł z Funduszu Medycznego na modernizację SOR-u i pracowni diagnostycznych, co wymagało przeorganizowania funkcjonujących jednostek szpitala.
Nowa lokalizacja Pracowni Rehabilitacji to miejsce stworzone z myślą o komforcie i potrzebach każdej osoby. Przestronny budynek umożliwił utworzenie sali gimnastycznej oraz licznych, specjalistycznych gabinetów - m.in. do rehabilitacji dzieci i dorosłych, terapii indywidualnej oraz masażu leczniczego.
- Udało nam się stworzyć przestrzeń o wysokim standardzie terapeutycznym, która w pełni odpowiada na rosnące potrzeby chorych. Sala gimnastyczna posiada specjalistyczne kozetki, równoważnie sensoryczną i sprzęt terapeutyczny. Dla dzieci przygotowany został przyjaźnie urządzony gabinet. To wszystko pozwala na indywidualne dostosowanie terapii do każdego pacjenta, co wspomaga proces leczenia - mówi Adam Śliż, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
W cieszyńskiej placówce proces rehabilitacji obejmuje szeroki zakres terapii: kinezyterapię, fizykoterapię, terapię manualną, powięziową, wisceralną, neurorozwojową, neuromobilizacje, elementy terapii osteopatycznej oraz leczenie bólu przewlekłego. Zespół składający się z lekarzy specjalistów rehabilitacji medycznej, fizjoterapeutów oraz techników masażystów dostosowuje plan leczenia do stanu klinicznego i możliwości funkcjonalnych pacjenta.
Chorym w dojściu do sprawności pomaga również specjalistyczny sprzęt do terapii ruchowej, urządzenia do elektroterapii np. prądy Tens, Traberta, Kotza, IF, DD, Jonofereza, elektrostymulacja oraz urządzenia do magnetoterapii czy terapii ultradźwiękami. Jednym z takich urządzeń jest laser wysokoenergetyczny, który wykorzystuje wysoką moc, wnikając w głębokie warstwy tkanek. Ta nowoczesna technologia umożliwia bezpośrednie dotarcie do obszaru objętego bólem i jest skutecznym zabiegiem, który nie wiąże się z występowaniem skutków ubocznych. Idealne rozwiązanie dla pacjentów z takimi schorzeniami jak m.in. łokieć tenisisty, golfisty, czy ostroga piętowa.
W najbliższym czasie pacjenci będą mogli skorzystać z kolejnego nowoczesnego sprzętu - aparatu do drenażu limfatycznego - pozyskanego dzięki funduszom z KPO. Jego właściwości to aż 15 programów zapewniających różne poziomy uciskowe, 26 protokołów zabiegowych i sekwencji, a co najważniejsze aparat będzie posiadał spodnie 24-komorowe.
- Wykorzystując w rehabilitacji laser wysokoenergetyczny możemy bezboleśnie i nieinwazyjnie objąć działaniem niemalże każdą część ciała, a efekty są właściwie natychmiastowe. Nasza doświadczona kadra umiejętnie i indywidualnie dopasowuje proces rehabilitacji do każdego pacjenta, co sprawia, że jesteśmy skuteczni. W etapie przywracania sprawności ważne jest podejście chorego, słuchanie naszych porad i nauka dobrego wykonywania ćwiczeń również samodzielnie w domu - mówi mgr Joanna Mendroch, Kierownik Pracowni Rehabilitacji Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
Proces rehabilitacji jest nieodłącznym elementem leczenia pacjentów po wszelkiego rodzaju urazach - w szczególności ortopedycznych i neurologicznych. W dobie XXI wieku i pędu życia coraz częściej urazów neurologicznych doświadczają coraz młodsze osoby. Jednym z nich jest udar mózgu. Może być on spowodowany przez różne czynniki, m.in. cukrzyca, palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej czy stres. Kolejną dużą grupą pacjentów, która zgłasza się do fizjoterapeuty są osoby uprawiające sport. Wymagają oni działań terapeutycznych w celu poprawy funkcji struktur powięziowo-mięśniowych, które niejednokrotnie są mocno obciążane.
- Celem rehabilitacji jest nie tylko odzyskanie pełnej lub częściowej sprawności ruchowej, ale także uniknięcie wtórnych powikłań, poprawa jakości życia i minimalizacja ryzyka trwałej niepełnosprawności. W przypadku urazów ortopedycznych terapia przyśpiesza regenerację tkanek, poprawia zakres ruchu w stawach oraz ogranicza ryzyko powstania przykurczów i zaników mięśniowych - podkreśla mgr Joanna Mendroch, Kierownik Pracowni Rehabilitacji Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
Kolejnym częstym problemem są wady postawy, które znajdują się na początku listy chorób cywilizacyjnych. Jest to jeden z najczęstszych problemów rozwojowych u dzieci i może powodować zaburzenia w budowie ciała, ale również w czynnościach narządów wewnętrznych. Wiele osób żyje kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat z przewlekłym bólem, a w jego leczeniu rehabilitacja pełni funkcję nie tylko wspomagającą farmakoterapię, ale także umożliwiającą redukcję dolegliwości poprzez techniki neuromodulacyjne, ćwiczenia stabilizacyjne oraz pracę nad funkcjonalną korekcją wzorców ruchowych. Pacjenci zazwyczaj nie zdają sobie sprawy jak ważne jest chociażby poprawne wstawanie z łóżka rano, siedzenie przed komputerem czy odpowiednio dobrany materac. Małe zmiany mogą znacząco wpłynąć na codzienne funkcjonowanie i dać szansę na życie bez bólu.
Dzięki profesjonalnemu podejściu wykwalifikowanej kadry na terapie usprawniające przychodzą całe rodziny oraz osoby uprawiające sport. Aby skorzystać z zabiegów w pracowni pacjent musi posiadać ważne skierowanie. Oprócz wizyt bezpłatnych na NFZ, można zgłosić się prywatnie - pracownia przygotowała konkurencyjne pakiety zabiegów np. z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego lub na wizytę fizjoterapeutyczną w celu oceny strukturalnej i funkcjonalnej oraz zaplanowania kompleksowej terapii.
Jeśli podczas badania zauważone zostaną niepokojące objawy, to przed wdrożeniem rehabilitacji pacjent odsyłany jest do lekarza specjalisty. Szpital Śląski w Cieszynie łączy doświadczenie z nowoczesnością, pokazując, że skuteczna rehabilitacja to nie tylko leczenie objawów, ale kompleksowe wsparcie na drodze do pełnej sprawności.
ZOBACZ TAKŻE

Szpital Śląski wspiera kobiety chorujące na endometriozę

[FOTO] Szpital Śląski w Cieszynie z ważnym wyróżnieniem. Przyznaje go m.in. Rzecznik Praw Pacjenta

Gorący temat60 mln zł na rozwój onkologii w Szpitalu Śląskim. To najwyższe dofinansowanie w województwie śląskim

Wspólnie dla zdrowia mieszkańców. Szpital Śląski i Akademia WSB w Cieszynie rozpoczynają współpracę

Gorący tematWielomilionowe inwestycje Szpitala Śląskiego. Jakie zmiany czekają pacjentów?

Gorący tematSara i Nikodem pierwszymi dziećmi urodzonymi w cieszyńskim Szpitalu Śląskim w 2025 roku!
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.