Wiadomości
- 13 października 2025
[FOTO] W "Domu Narodowym" odbyła się Konferencja Zdrowia Psychicznego
W COK "Dom Narodowy" odbyła się Konferencja Zdrowia Psychicznego. Wydarzenie miało miejsce 10 października - w ten dzień przypadał Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Akademię WSB i Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie, pod honorowym patronatem burmistrz Cieszyna oraz Starosty Cieszyńskiego. Tematem przewodnim wydarzenia były "Uzależnienia", a wśród prelegentów znaleźli się specjaliści z zakresu psychologii, pedagogiki i pracy interwencyjnej. W konferencji uczestniczyło blisko 150 uczniów szkół średnich powiatu cieszyńskiego oraz studenci
Wydarzenie otworzyła dr Edyta Nowak-Żołty, Dziekan AWSB Wydziału w Cieszynie, która przedstawiła prezentację oraz przywitała zebranych gości. W kolejnych częściach konferencji uczestnicy wysłuchali następujących prelekcji:
- mgr Małgorzata Krótki, Dyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie, przybliżyła temat kryzysu oraz możliwości interwencji w prezentacji „Krótko o kryzysie - czy to możliwe?”.
- mgr Mariusz Bartczak, psycholog, omówił czynniki ryzyka i ochronne przed uzależnieniami wśród młodzieży w wystąpieniu „Rejs w sztormie, albo nie - czyli czynniki ryzyka i chroniące przed uzależnieniami w czasie pozornego dorastania”.
- mgr Kamila Wąchała, psycholog Akademii WSB, zgłębiła neurobiologiczne aspekty uzależnień w wykładzie „Pułapki uzależnienia - czyli co się dzieje w mózgu?”.
- mgr Dariusz Pundur, pedagog i interwent, skupił się na współczesnych zagrożeniach i nowych nałogach w prezentacji „Scroll, vape, toker - czyli jak nas wciągają nowe nałogi”.
- mgr Sandra Długosz, pedagog Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie, opowiedziała o funkcjonowaniu Punktu Interwencji Kryzysowej oraz możliwościach wsparcia osób będących w kryzysie.
Konferencję podsumowała dr Edyta Nowak-Żołty, dziękując prelegentom i uczestnikom za aktywny udział oraz zaangażowanie w temat zdrowia psychicznego.
- Wydarzenie umożliwiło wymianę doświadczeń pomiędzy specjalistami, nauczycielami i rodzicami, a także zwróciło uwagę na aktualne wyzwania związane z uzależnieniami wśród dzieci i młodzieży. Uczestnicy otrzymali cenne wskazówki dotyczące zarówno rozpoznawania sygnałów kryzysu, jak i profilaktyki oraz wsparcia w kryzysie psychicznym - podsumowują organizatorzy.
ZOBACZ TAKŻE
3 lipca"Bujający w obłokach". W COK "Dom Narodowy" odbędzie się koncert zespołu Ponad Chmurami
Gorący tematSzyld Kina Piast powrócił na swoje miejsce. Obiekt przygotowuje się na Kino na Granicy
III Forum Obywatelskie Cieszyna. Tematem przyszłość gospodarki mieszkaniowej
[FOTO] Najlepszy "Murzin" wybrany! Za nami konkurs w Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego
Gorący temat[FOTO] COK "Dom Narodowy" ma 125 lat! Za nami spotkanie jubileuszowe
[WIDEO] "CIESZYN ŚPIEWA - Moje Betlejem". To zapis audio bożonarodzeniowego misterium
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.








