Wiadomości
- 15 grudnia 2025
- 19 grudnia 2025
[FOTO] Świąteczny prezent dla kierowców. Otwarto nowy odcinek drogi ekspresowej S-1
W piątek 19 grudnia oddany do użytku został nowy odcinek drogi ekspresowej S-1 - od Dankowic do węzła Bielsko-Biała Hałcnów. Kierowcy mogą skorzystać z drogi od wcześniej ukończonego węzła Brzeszcze, co pozwoli na dojazd między innymi z Bielska-Białej do węzła Oświęcim w Jedlinie.
Przypominamy, że na odcinku S-1 w stronę Oświęcimia nadal obowiązuje ograniczenie tonażowe do 3,5 tony, zgodnie z treścią porozumienia zawartego z samorządami. Zostanie ono zniesione po udostępnieniu do ruchu odcinka Bieruń - Oświęcim. W kierunku Bielska-Białej i dalej na południe ruch odbywa się bez ograniczeń.
Umowę z wykonawcą inwestycji, Grupą Mirbud, na projekt i budowę fragmentu drogi S-1 od Dankowic do węzła Hałcnów Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała podpisała 3 sierpnia 2020 roku.
Pierwotna wartość umowy to blisko 587 mln zł. Po wprowadzonych zmianach kontraktowych oraz zwiększeniu limitu waloryzacji wartość - według danych podanych przez GDDKiA w marcu 2025 roku - wynosi prawie 681 mln zł. Długość odcinka pomiędzy Dankowicami a węzłem Bielsko-Biała Hałcnów to prawie 12 km.
Uzyskanie decyzji ZRID 27 września 2022 roku pozwoliło na rozpoczęcie prac w październiku 2022 roku. Wykonawca wybudował m.in. dwujezdniową drogę ekspresową po dwa pasy ruchu z rezerwą pod trzeci pas (w pasie dzielącym), dwa węzły drogowe (Stara Wieś i Hałcnów), a także inne drogi towarzyszące drodze ekspresowej oraz drogi obsługujące tereny przyległe.
Ponadto droga ekspresowa została wyposażona w Miejsca Obsługi Podróżnych Dankowice Wschód i Zachód, Obwód Utrzymania Drogi, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska oraz systemy odwodnienia i oświetlenia trasy.
Oddanie do ruchu nowego odcinka drogi ekspresowej S-1 to nie tylko ważny moment dla mieszkańców miejscowości, przez które przebiega nowa "ekspresówka", ale też dla Tychów, Pszczyny czy też Czechowic-Dziedzic - miast, przez które obecnie przebiega DK-1. Ta już wkrótce stanie się drogą wojewódzką.
- Wyeliminowanie konieczności przejazdu przez Tychy, Pszczynę oraz Czechowice-Dziedzice, gdzie obecnie znajduje się wiele skrzyżowań i sygnalizacji świetlnych oraz przejść dla pieszych, podniesie poziom bezpieczeństwa i dodatkowo skróci czas przejazdu. Z chwilą oddania nowego przebiegu S-1, istniejąca DK-1 pomiędzy Tychami a Bielskiem-Białą straci status drogi krajowej i przejdzie we władanie samorządu - zwraca uwagę GDDKiA.
Odcinek drogi ekspresowej S-1 od Dankowic do węzła Bielsko-Biała Hałcnów to kolejny fragment nowej "ekspresówki", który w tym roku zostanie oddany do użytku. Od sierpnia kierowcy mogą skorzystać z odcinka tej drogi od Jedliny do Brzeszcz, a od października - z "obejścia Węgierskiej Górki". Obecnie trwa jeszcze budowa odcinka S-1 w Bieruniu (wraz z obwodnicą tej miejscowości), a także fragmentu od węzła Mysłowice Kosztowy II do Bierunia.
Dodajmy, że od 11 do 13 grudnia zapoznanie operacyjne z nowo powstałym odcinkiem drogi ekspresowej S-1 przeprowadzili strażacy. Ćwiczenia miały na celu przypomnienie zasad prowadzenia działań ratowniczych na drogach ekspresowych, a także praktyczne zapoznanie ratowników z wjazdami i zjazdami z trasy, sprawdzenie miejsc umożliwiających zawracanie oraz ocenę możliwości dojazdu służb ratowniczych w przypadku zdarzeń drogowych.
W zapoznaniu udział wzięły jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotnicze Straże Pożarne z terenów sąsiadujących z nowym odcinkiem drogi. Takie działania pozwalają nam jeszcze lepiej przygotować się do skutecznego i bezpiecznego niesienia pomocy użytkownikom dróg.
W czwartek 18 grudnia na placu budowy odbył się briefing prasowy. O inwestycji mówili między innymi wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski oraz wojewoda śląski Marek Wójcik. Na miejscu byli też obecni samorządowcy z całego regionu, w tym burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut oraz Pszczyny Dariusz Skrobol.
Z kolei w sobotę 13 grudnia przebieg tej inwestycji i jej wpływ na nasz regionu podczas konferencji prasowej podsumowali politycy PiS i byli członkowie rządu - Beata Szydło, Andrzej Adamczyk, Grzegorz Puda oraz poseł Przemysław Drabek.

Warto dodać, że decyzję o budowie drogi ekspresowej obecnie oznaczonej jako S-1 podjął jeszcze rząd Leszka Millera (swój urząd sprawował w latach 2001 - 2004) - od tego czasu trwały prace koncepcyjne, a mieszkańcy regionu podczas konsultacji mogli zapoznawać się z wariantami przebiegu nowej "ekspresówki".
ZOBACZ TAKŻE
30-latek z narkotykami zatrzymany na S-1. Pod wpływem środków odurzających prowadził samochód
To jedna z najważniejszych inwestycji powiatowych. Ruszyła przebudowa ul. Olimpijskiej w Wiśle
W Chybiu udostępniony do ruchu zostanie nowy wiadukt. Będzie tymczasowa organizacja ruchu
Spotkanie dotyczące DW944. Omówiono katastrofalną sytuację na odcinku drogi
MZD chciał przeznaczyć na projekt trasy rowerowej 70 000 zł. Jedyna oferta opiewa na... ponad milion złotych
[FOTO] Trwa przebudowa stacji kolejowej Zebrzydowice. To element inwestycji wartej 1,9 mld zł
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.














