Wiadomości
- 19 maja 2026
Zmarła Halina Sajdok-Żyła z Cieszyna. Była społeczniczką, wolontariuszką i laureatką Srebrnej Cieszynianki
Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie poinformowało o śmierci Haliny Sajdok-Żyły, społeczniczki, wolontariuszki i laureatki Srebrnej Cieszynianki 2014.

- Nasza hospicyjna rodzina pogrążyła się w smutku i żalu. Z ogromną przykrością przyjęliśmy wiadomość o odejściu naszej kochanej wolontariuszki Haliny Sajdok-Żyły. Swoje życie poświęciła innym. Odeszła piękna postać, niezwykły człowiek. Halinko dla nas wolontariuszy cieszyńskiego Hospicjum jesteś wzorem do naśladowania. Trudno jest nam pogodzić się z Twoim odejściem - przekazało w mediach społecznościowych Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie.
- Droga przyjaciółko, koleżanko obiecujemy pamiętać o Tobie w modlitwie i wdzięcznej pamięci. Pozostawiasz po sobie piękne wspomnienia i trwały ślad w sercach tych, którzy kiedykolwiek doświadczyli Twojej dobroci i bliskości. Pokój Twojej duszy i tak na pewno jest, bo zabrałaś ze sobą dobre czyny, które świadczyłaś bliźnim. Twoje dłonie nie są puste, tylko pełne dobrych uczynków. Śp. Halinko odpoczywaj w pokoju i wstawiaj się za nami u Boga, abyśmy tak jak Ty z wielką miłością służyli bliźnim. Rodzinie Śp. Haliny składamy wyrazy współczucia i łączymy się w bólu. Taką Cię zapamiętamy - zawsze uśmiechniętą - dodała placówka.
Pogrzeb Haliny Sajdok-Żyły odbędzie się w piątek 22 maja o godzinie 12:00 w kościele pod wezwaniem Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Cieszynie-Mnisztwie.
Halina Sajdok-Żyła w 2014 roku została Laureatką Srebrnej Cieszynianki. Jak możemy przeczytać w biogramie opublikowanym w 2014 roku przez cieszyński Urząd Miejski, była jedną z najaktywniejszych mieszkanek Cieszyna. Emerytowana nauczycielka nauczania początkowego, pełniła wiele funkcji i udzielała się społecznie. Była prezeską Koła Mnisztwo Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, skarbniczką Cieszyńskiego Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty, członkinią zarządu Koła Gospodyń Wiejskich w Cieszynie - Mnisztwie. W latach 2006-2010 działała jako radna Rady Miejskiej Cieszyna.
Była koordynatorką remontu Domu Macierzy Szkolnej w Cieszynie - Mnisztwie i organizatorką wielu przedsięwzięć: dożynek, imprez, konkursów, wycieczek, rajdów, spotkań, występów i prelekcji. Zainicjowała wręczenie odznaczeń „Order Serca Matkom Wsi oraz Zasłużonym dla Kółka Rolniczego. Za swoją działalność otrzymała medal Pawła Stalmacha oraz specjalną nagrodę za ożywienie Domu Macierzy Szkolnej.
Intensywnie i ofiarnie pracowała na rzecz Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie. Szczególnie opiekowała się dziećmi, w tym dziećmi osieroconymi przez pacjentów Hospicjum. Organizowała dla nich wycieczki letnie, warsztaty edukacyjne, wyprawki szkolne i spotkania świąteczne.
Angażowała się w ogólnopolską kampanię hospicyjną „Pola Nadziei”, której celem jest zbieranie funduszy na działalność hospicyjną, a także popularyzacja idei hospicyjnej wśród całego społeczeństwa. Pomagała w organizowaniu Kiermaszy Świątecznych i koncertu Walentynkowego na rzecz Hospicjum.
Służy pomocą potrzebującym; zorganizowała zbiórkę i koordynowała dostarczenie pomocy powodzianom z Bierunia i pogorzelcom z Mnisztwa, pozyskała też sponsorów dla udzielenia im dalszej pomocy.
Z pasją kultywowała regionalne tradycje, brała udział w licznych konkursach i festiwalach kulinarnych, sportowych i turystycznych. Z dumą nosiła strój cieszyński i popularyzowała cieszyńskie zwyczaje, gwarę, pieśni oraz kuchnię. Brała udział w pieczeniu kołoczy cieszyńskich, cieszyńskich ciasteczek i smażeniu placków ziemniaczanych na różne okolicznościowe święta, imprezy miejskie i rocznice.
Była zawsze uśmiechnięta, chętna do pomocy i życzliwa. Znajdowała czas dla innych, pamiętała o potrzebujących serca, wsparcia , uśmiechu czy rozmowy. Pochylała się nad losem pokrzywdzonych, chorych i cierpiących. Potrafiła pozyskiwać innych do różnych przedsięwzięć. Była również oddaną żoną, matką, babcią, ciocią, przyjaciółką i sąsiadką. Była niezwykle ciepłą osobą emanującą dobrą energią, zasługującą na najwyższe uznanie.
Loading...
ZOBACZ TAKŻE
Gorący tematPrzeszła do historii! Maja Chwalińska wicemistrzynią French Open - Rolanda Garrosa!
[FOTO] Nauczyciel z II LO im. Mikołaja Kopernika Mistrzem Europy w ultrakolarstwie!
Gorący tematPaweł Pawlikowski z nagrodą w Cannes. Reżyser nagrodzony za film kręcony w Cieszynie
Zmarł dr Jerzy Herma, człowiek dialogu, kultury i współpracy ponad granicami
Mistrz Jerzy Wałga z Cieszyna uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"
Uczeń II LO im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie z wielkim sukcesem na arenie międzynarodowej!
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.











