Wiadomości

  • 21 maja 2026

Kontrole pod kościołem wywołały burzę. Mieszkańcy Cieszyna zwrócili uwagę na działania straży miejskiej

Wzmożone kontrole parkowania na Placu Dominikańskim w Cieszynie stały się tematem rozmów mieszkańców i lokalnych władz. Część osób zwróciła uwagę, że strażnicy miejscy częściej pojawiają się tam podczas nabożeństw, co wywołało pytania o sposób prowadzenia interwencji w centrum miasta.

Straż Miejska w Cieszynie
Straż Miejska w Cieszynie · fot. Facebook.com / Straż Miejska w Cieszynie


Sprawą zajęła się radna Joanna Kulesza-Ziobrowska, która poprosiła o wyjaśnienia i porównanie działań straży miejskiej także z innymi ulicami Cieszyna. Radna podkreśliła, że mieszkańcy oczekują równego traktowania wszystkich kierowców i podobnej intensywności kontroli również w innych częściach centrum miasta.

- Mieszkańcy poskarżyli się na wzmożone kontrole parkowania na Placu Dominikańskim w czasie nabożeństw. Zaproponowałam więc, by takie wzmożone kontrole przeprowadzać także na innych ulicach w centrum miasta - informuje Joanna Kulesza-Ziobrowska, radna Cieszyna.

W odpowiedzi urząd miasta przedstawił szczegółowe dane dotyczące działań Straży Miejskiej w pierwszych miesiącach 2026 roku. Z przekazanych informacji wynika, że funkcjonariusze interweniowali nie tylko na Placu Dominikańskim, ale także na wielu ulicach śródmieścia.

- Straż Miejska w Cieszynie ogółem ujawniła na Placu Dominikańskim 93 wykroczenia. W dni powszednie było to 70 wykroczeń, w soboty 29, a w niedziele 10. Wszystkie interwencje w niedziele oraz w okresie Świąt Wielkanocnych były realizowane w związku ze zgłoszeniami telefonicznymi mieszkańców dotyczącymi nieprawidłowego parkowania - podaje Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.

Miasto wskazuje również, że działania strażników obejmowały szeroki obszar centrum. Kontrole prowadzono między innymi na ulicach Głębokiej, Menniczej, Zamkowej czy Rynku, gdzie także nakładano mandaty i zakładano blokady.

- Strażnicy na ulicach centrum miasta nałożyli ogółem 92 mandaty karne. W dni powszednie założono również 60 blokad, natomiast w soboty i niedziele 37 blokad. Na terenie całego miasta strażnicy nałożyli 178 mandatów za nieprawidłowe parkowanie i założyli 200 blokad - podkreśla gospodyni miasta.

Władze miasta podkreślają, że liczba interwencji zależy nie tylko od codziennych patroli, ale również od zgłoszeń przekazywanych przez mieszkańców. To właśnie telefony od osób obserwujących nieprawidłowo zaparkowane samochody mają wpływ na częstotliwość reakcji straży miejskiej w konkretnych miejscach.

- Kontrole parkowania realizowane przez strażników miejskich dotyczą w równej mierze miejsc zlokalizowanych zarówno w centrum miasta, włączając Plac Dominikański, jak i pozostałych ulic w mieście. Intensywność realizowanych interwencji zależy również od zgłoszeń mieszkańców obserwujących niewłaściwe parkowanie - mówi burmistrz Cieszyna.

raz / cieszyn.news

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.