Wiadomości
- 26 maja 2026
Wypił "na rynku Gabrysi". Są pytania o bezpieczeństwo w centrum miasta
Środek dnia, rynek i głośna deklaracja mieszkańca pijącego alkohol na ławce. Sytuacja, którą opisała cieszyńska radna Joanna Kulesza-Ziobrowska, wywołała pytania o skuteczność patroli Straży Miejskiej i bezpieczeństwo w centrum miasta.

Radna Joanna Kulesza-Ziobrowska zwróciła uwagę nie tylko na samo zachowanie mieszkańca, ale również na brak interwencji ze strony strażników miejskich, którzy w tym czasie mieli znajdować się w pobliżu rynku. W związku z tym poprosiła o szczegółowe dane dotyczące patroli i interwencji prowadzonych w centrum Cieszyna.
- Byłam świadkiem sytuacji, kiedy to na cieszyńskim rynku mieszkaniec, siedzący na ławce pod Domem Nauczycielskim, otworzył napój wyskokowy, krzycząc: „Gabrysia, piję piwo na twoim rynku, nic mi nie zrobisz”. W tym czasie na rynku pojawił się radiowóz Straży Miejskiej, nie podjęto interwencji. Jestem przekonana, że ład i porządek w centrum miasta leży na sercu nam wszystkim - mówi Joanna Kulesza-Ziobrowska, radna Cieszyna.
W odpowiedzi burmistrz Cieszyna przedstawiła dane dotyczące działań Straży Miejskiej w centrum miasta. Jak poinformowano, w ostatnich miesiącach prowadzono dziesiątki interwencji związanych między innymi ze spożywaniem alkoholu i zakłócaniem porządku publicznego.
- W okresie ostatnich trzech miesięcy Straż Miejska w Cieszynie wystawiła łącznie 245 patroli, z czego co najmniej 90 patroli pełniło służbę w centrum miasta. Strażnicy miejscy podjęli tam 70 interwencji związanych z naruszeniem bądź zgłoszeniem o naruszeniu porządku publicznego. Strażnicy ujawnili 18 wykroczeń, z czego 5 osób ukarano mandatem karnym, a w pozostałych 13 przypadkach skierowano wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego - informuje Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.
Odniosła się również bezpośrednio do sytuacji opisanej przez radną.
- Na podstawie nagrań monitoringu miejskiego, korespondencji radiowej oraz wyjaśnień od strażników Komendant Straży Miejskiej dokonał analizy sytuacji. Patrol podejmował czynności wobec kierowcy, a następnie udał się pilnie w okolice Banku Śląskiego ING, gdzie zgłoszono miejsce niebezpieczne dla życia i zdrowia. Mając powyższe na uwadze strażnicy mogli nie zauważyć, że na ławce ktoś spożywa alkohol. W przyszłości najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie podejście do strażników lub powiadomienie telefoniczne dyżurnego komendy - wyjaśnia gospodyni miasta.
ZOBACZ TAKŻE
Małe nurogęsi wśród pędzących samochodów. Na pomoc pośpieszyli mieszkaniec i strażnicy miejscy
Kontrole pod kościołem wywołały burzę. Mieszkańcy Cieszyna zwrócili uwagę na działania straży miejskiej
[FOTO] Na krzaku utworzył się rój pszczół. Interweniowali strażacy i straż miejska
To sprzęt, który ratuje życie. Cieszyńska straż miejska zyskała dwa defibrylatory
Bazgrali na murach w centrum Cieszyna. Udało się ich zatrzymać dzięki współpracy policji i SM
Po raz pierwszy w tym roku. Na ulice Cieszyna wyjedzie patrol rowerowy
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.







