Wiadomości

  • 29 maja 2026

III Międzypowiatowa Olimpiada Bezpieczeństwa. Można wysyłać zgłoszenia

17 września na obiektach MOSiR przy Alei Jana Łyska w Cieszynie odbędzie się III Międzypowiatowa Olimpiada Bezpieczeństwa. Szkoły ponadpodstawowe o profilu mundurowym i ratowniczym z województwa śląskiego mogą już zgłaszać swoje drużyny do udziału w wydarzeniu - do 19 czerwca.

Organizatorami wydarzenia są Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie we współpracy z Starostwem Powiatowym w Cieszynie, Miastem Cieszyn oraz Akademią WSB.

Zgłoszenia można składać:

  • bezpośrednio w Komendzie Powiatowej Policji w Cieszynie przy ul. Wojska Polskiego 2,
  • pocztą na adres Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie z dopiskiem „III Międzypowiatowa Olimpiada Bezpieczeństwa”,
  • drogą elektroniczną na adres: komendant@cieszyn.ka.policja.gov.pl. W tytule wiadomości należy wpisać „III Międzypowiatowa Olimpiada Bezpieczeństwa”.


W przypadku zgłoszenia elektronicznego konieczne jest przesłanie skanu podpisanej karty zgłoszeniowej, natomiast oryginały dokumentów należy dostarczyć organizatorom w dniu zawodów. O zakwalifikowaniu do udziału decyduje kolejność wpływu zgłoszeń. Zgłoszenia przesłane po terminie nie będą rozpatrywane. Zwycięzca Olimpiady sprawi, że kolejna edycja Olimpiady zawita do miasta, które reprezentuje. Impreza będzie organizowana przez jednostkę Policji, która jest właściwa miejscowo dla zwycięskiej szkoły.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:

  • Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach - nadinsp. Mariusz Krzystyniak.
  • Starosta Cieszyński - Janina Żagan,
  • Burmistrz Miasta Cieszyna - Gabriela Staszkiewicz,
  • III Międzypowiatowa Olimpiada Bezpieczeństwa to kontynuacja sportowych zmagań związanych z bezpieczeństwem, które miały miejsce w ubiegłych latach w Żorach. W minionym roku w rywalizacji najlepsi okazali się uczniowie Zespołu Szkół Szybińskiego w Cieszynie.


Olimpiada skierowana jest przede wszystkim do uczniów klas mundurowych oraz ratowniczych. Celem przedsięwzięcia jest promocja bezpieczeństwa, współpracy służb, edukacji młodzieży oraz budowanie postaw odpowiedzialności, gotowości do niesienia pomocy i służby drugiemu człowiekowi.

Drużyny będą rywalizowały w pięciu wymagających konkurencjach:

  • strzelaniu z broni laserowej,
  • teście sprawnościowym,
  • sztafecie,
  • zadaniach z zakresu pierwszej pomocy medycznej,
  • teście wiedzy z bezpieczeństwa oraz obronności państwa.


Konkurencje sprawdzą nie tylko wiedzę uczestników, ale również umiejętność współpracy, działania pod presją czasu, sprawność fizyczną oraz praktyczne przygotowanie do reagowania w sytuacjach zagrożenia. Podobne konkurencje realizowane były podczas poprzednich edycji Olimpiady organizowanej w Żorach.

Na trzy najlepsze drużyny czekają bardzo atrakcyjne nagrody, w tym przygotowane przez Akademię WSB Złote, Srebrne i Brązowe indeksy warte nawet kilkanaście tysięcy złotych gwarantujące bezpłatne studia!

Olimpiada będzie jednocześnie dużym wydarzeniem profilaktycznym i edukacyjnym skierowanym do mieszkańców regionu. Organizatorzy już dziś zapraszają uczniów, nauczycieli, rodziców oraz przedszkolaków do wspólnego kibicowania drużynom podczas zmagań sportowych i praktycznych konkurencji na stadionie MOSiR. Doping publiczności będzie ważnym elementem całego przedsięwzięcia.

Jedną z głównych atrakcji wydarzenia będzie Akademia Obrony Ludności i Obrony Cywilnej. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jak zachować się w sytuacjach kryzysowych, zagrożeniach oraz zdarzeniach nadzwyczajnych. W programie przewidziano także pokazy sprzętu i pojazdów służb mundurowych, działania profilaktyczne, prezentacje wyposażenia specjalistycznego oraz stoiska edukacyjne przygotowane między innymi przez Policję, Państwową Straż Pożarną, Służbę Więzienną, Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe, Wojska Obrony Terytorialnej, Straż Graniczną, cieszyńską Straż Miejską oraz inne służby i instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne.

Nie zabraknie pokazów ratowniczych, możliwości rozmowy z funkcjonariuszami i poznania kulisów służby w poszczególnych formacjach. Wydarzenie ma inspirować młodych ludzi do rozwijania zainteresowań związanych z bezpieczeństwem, ratownictwem i służbą publiczną. 17 września Cieszyn stanie się miejscem pełnym emocji, rywalizacji, edukacji i dobrej zabawy. Zapewniamy, że na wszystkich odwiedzających czekać będzie mnóstwo atrakcji oraz wyjątkowa atmosfera wspólnego działania na rzecz bezpieczeństwa.

Organizatorem Konkursu „III Międzypowiatowa Olimpiada Bezpieczeństwa” jest Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Cieszynie, Miastem Cieszyn oraz Akademią WSB, a partnerami i jednocześnie współorganizatorami komendy miejskie i powiatowe Policji uczestniczących powiatów, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie, Zakład Karny w Cieszynie, Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe, 133 Batalion Lekkiej Piechoty w Cieszynie, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Bielsku-Białej.

Wszelkich informacji dotyczących Konkursu udzielają: podkom. Krzysztof Pawlik, oficer prasowy KPP Cieszyn, tel. 47 85 732 10 lub 600 974 053, asp. Kamil Przewieźlik- tel. 47 85 732 63, 508 278 963, asp. Sebastian Marko - tel. 47 85 732 63, 695 196 007.

Szczegółowe informacje oraz karta zgłoszeniowa znajdują się na stronach internetowych współorganizatorów: Starostwa Powiatowego w Cieszynie, Miasta Cieszyn oraz Akademii WSB.



41 937976 g
fot. KPP Cieszyn

mp / cieszyn.news

źródło: KPP Cieszyn

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.