Wiadomości

  • 4 stycznia 2024

Pomysły Ratusza na miasto. Tak mógłby wyglądać dawny amfiteatr

"Masterplan dla śródmieścia Cieszyna" to dokument z kwietnia 2021 roku, w którym można znaleźć luźne koncepcje zagospodarowania różnych miejsc w centrum miasta. Zawiera on choćby pomysły dotyczące obszarów przy ulicy Michejdy, alei Łyska, górnego przedmieścia czy właśnie dawnego amfiteatru.

Tak mógłby wyglądać teren dawnego amfiteatru · fot. Cieszyn. Masterplan dla śródmieścia Cieszyna, kr/cieszyn.news


Opracowanie dokumentu miasto Cieszyn zleciło spółkom Mycielski Architecture & Urbanism oraz Terplan. To podsumowanie warsztatów urbanistyczno-planistycznych, jakie przeprowadziły owe firmy w cieszyńskim ratuszu w dniach 9 listopada - 7 grudnia 2020 roku.

Dziś przyjrzymy się, jak według autorów mógłby wyglądać właśnie dawny amfiteatr. Dziś służy on jako parking przy ul. 3 Maja i w dokumencie czytamy, że funkcja ta mogłaby zostać zachowana.

Warto jednak dodać, że od 2021 roku sporo się w tej kwestii zmieniło - miasto niedawno zaplanowało, że wielopoziomowy parking mieścić się będzie na terenie przy ul. Liburnia.

Ratusz w planie zagospodarowania twierdzi, że amfiteatr nie może już być jak dawniej miejscem kultury - stanowiłby niepotrzebną konkurencję dla Rynku czy placu Teatralnego i rozwiązanie takie byłoby uciążliwe dla otoczenia. Dlatego proponuje się stworzenie:

  • Miejsca dla licealistów i uczniów okolicznych szkół, którzy często lubią tam przychodzić w czasie przerw między lekcjami
  • Miejsca do spacerów z psem, spędzania wolnego czasu i rekreacji
  • Aktywnej przestrzeni, siłowni, sali ćwiczeń, alternatywnego miejsca do lekcji WF
  • Oszkolnego ogrodu botanicznego ze szkółką przyrodniczą


Jest też odrębny pomysł, który dotyczy wielofunkcyjnego zagospodarowania dawnego amfiteatru. Zakłada on wybudowanie parkingu, na dachu którego powstałby park, miejsce do aktywnego wypoczynku, ogórd botaniczny, ogród sensoryczny, wielofunkcyjny obiekt kultury z kawiarniami i salami spotkań dla mieszkańców lub miejsce na spacery z czworonogami.

Wśród inspiracji wskazano widoczne w powyższej galerii projekty - ogrodu na dachu budynku Uniwersytetu Paryskiego, przestrzeni w Nantes we Francji czy szpitalnego ogrodu sensorycznego na dachu parkingu w Kopenhadze.

Warto dodać, że w masterplanie znajdują się też pomysły dotyczące zagospodarowania rynku - pochodzące jeszcze sprzed jego przebudowy. Już wtedy (kwiecień 2021) zakładano, że powinna się znaleźć na nim zieleń.

Do bardzo obszernego, 50-stronicowego dokumentu będziemy jeszcze wracać.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.