Wiadomości

  • 6 marca 2024
  • 7 marca 2024

Koleje Śląskie kupują nowe pociągi. Jest umowa warta 1 300 000 000 złotych

Województwo Śląskie podpisało z Newagiem umowę na dostawę nowoczesnych składów dla Kolei Śląskich. Jej wartość to 1,3 mld zł. W cenie są 22 składy (z możliwością dokupienia kolejnych) i usługi serwisowe. Pierwszy pociąg Impuls II wjedzie na śląskie tory do 30 czerwca 2026 roku.

Elektryczny zespół trakcyjny Newag Impuls 2 w barwach województwa podparpackiego · fot. Anna Magda / Biuro prasowe UMWP


W ramach umowy zawartej 29 lutego 2024 r. w hali utrzymania taboru Kolei Śląskich, Województwo Śląskie zamówiło 26 elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) w wersji 4-członowej należące do rodziny Impuls II. Zamawiający przewiduje zakup dodatkowych 4 pojazdów w ramach prawa opcji. Pociągi będą przeznaczone do obsługi pasażerskiego ruchu regionalnego z prędkością do 160 km/h.

- Śląskie stawia na kolej. W poniedziałek, w tym samym miejscu, Koleje Śląskie podpisały umowę na rozbudowę zaplecza technicznego za niespełna 48 mln zł. Dzisiaj stroną umowy jest Województwo Śląskie, a zamówione składy będą w komplecie służyć regionalnemu przewoźnikowi i jego pasażerom. Inwestujemy z przekonaniem, że są to dobrze wydane środki. To jest dobry czas dla Kolei Śląskich, świetny dla zrównoważonego transportu w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w której już jutro, 1 marca, wystartuje pilotażowo wspólny bilet GZM, Kolei Śląskich i Polregio - mówi Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

Pojazdy, które dostarczy firma NEWAG S.A. będą przystosowane do obsługi osób z niepełnosprawnościami, włącznie z wyposażeniem w pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących. Dodatkowo, producent przewiduje stworzenie w składach strefy rodzinnej poprzez zabudowę stolika z motywami edukacyjnymi, grą planszową lub ekranem interaktywnym oraz możliwość przewozu co najmniej 6 rowerów.

Podpisanie umowy na zakup 26 elektrycznych zespołów trakcyjnych dla Kolei Śląskich - 29.02.2024 · fot. Facebook / Śląskie. Pozytywna Energia


- Dostawa pierwszego EZT wraz z pakietem naprawczym powinna odbyć się nie później niż do 30 czerwca 2026 roku. Pozostałe 25 sztuk EZT będziemy odbierać po 2 sztuki miesięcznie Dla nas istotne jest też to, że mamy w umowie zapewniony pełny serwis tych składów - wyjaśnia Patryk Świrski, prezes zarządu Kolei Śląskich.

NEWAG S.A. ma wieloletnie doświadczenie w produkcji i modernizacji taboru kolejowego. Jest wiodącym polskim producentem elektrycznych i spalinowych pojazdów pasażerskich, lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz pojazdów metra.

- Wierzymy, że nasze pojazdy spełnią oczekiwania zarówno przewoźnika, jak i pasażerów, oferując nie tylko wydajność, ale także wyjątkowy komfort podróży. Dostawa pierwszego EZT, zgodnie z umową, przewidziana jest w pierwszej połowie 2026 roku, co stanowi kamień milowy w naszym zaangażowaniu w doskonalenie infrastruktury transportowej regionu - mówi Zbigniew Konieczek, Prezes Zarządu Newag S.A.

Aktualizacja

W pierwotnym komunikacie władz wojewódzkich widniała informacja, że zakupionych zostało 26 składów. Portal Rynek Kolejowy jednak zweryfikował umowę z firmą Newag i okazało się, że zakupione zostały 22 pociągi.

"W odpowiedzi na pytania "Rynku Kolejowego" województwo śląskie przyznaje, że informacje podane na konferencji prasowej nie były prawdziwe. - Umowa była na 1,1 mld zł (brutto - przyp., JM) na 22 składy. Urząd Marszałkowski ma zabezpieczoną kwotę na poziomie 1,3 mld zł co pozwoli zrealizować opcję +4. Stąd decyzja o takiej informacji na konferencji prasowej - stwierdza rzecznik marszałka Sławomir Gruszka" - wyjaśnia portal.

mp, kr / cieszyn.news

źródło: Koleje Śląskie

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.