Wiadomości

  • 12 marca 2024

Kino na Granicy prezentuje sekcję Bohemica. Pokazy filmów współprodukowanych przez Czechów

W trakcie zbliżającego się przeglądu Kino na Granicy będzie można zobaczyć nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmowych produkcje, w których powstawaniu duży udział mieli czescy filmowcy.

Kadr z filmu "Endless Borders” (reż. Abbas Amini; D/CZ/IRN; 2023)
Kadr z filmu "Endless Borders” (reż. Abbas Amini; D/CZ/IRN; 2023) · fot. Mat. pras.


- W ciągu minionego ćwierćwiecza Kina na Granicy my, jako strona czeska, zawsze trochę zazdrościliśmy naszym polskim kolegom. Oni oprócz bogatej oferty świetnych polskich filmów, w ostatnich latach potrafili również regularnie prezentować sekcję Polonica, składającą się z koprodukowanych filmów zagranicznych, często autorstwa cenionych międzynarodowych reżyserów, w których polski udział twórczy lub aktorski był w znaczący sposób obecny - przyznaje Martin Novosad, czeski dyrektor programowy Przeglądu.

- Dzięki systemowi zachęt filmowych, który wreszcie ruszył w Czechach, od kilku lat również i nasi producenci mogą wchodzić mniejszościowo w projekty zagraniczne. Rezultatem jest nieoczekiwana liczba międzynarodowych koprodukcji - dodaje.

Prezentowane będą filmy, które zgarniały nagrody na najważniejszych festiwalach w Wenecji, Haifie, Salonikach, Sofii czy Rotterdamie.

- W sekcji "Bohemica" pokażemy kilka udanych tytułów filmowych autorstwa ważnych międzynarodowych reżyserów. Cieszymy się, że istotnym wkładem w każdym z nich jest praca czeskich aktorów i innych twórców. Wiele z nich zdążyło już zdobyć liczne nagrody. W pewnym sensie dzięki tym filmom poszerzamy nasz wpływ i znaczenie Czech w międzynarodowej kinematografii. Dla mnie inspirujący jest fakt, że nasi filmowcy są w stanie zaangażować się w bardzo różne tematycznie projekty, które badają granice człowieczeństwa, w tym kwestii związanych z migracją, dylematami moralnymi w ekstremalnych sytuacjach życiowych i oczywiście relacjami międzyludzkimi, w ich zetknięciu z różnymi wartościami i postawami - podkreśla Novosad.

O jakich filmach mowa? Oto lista:
  • "Absence” (reż. Ali Mosaffa; IRN/SK/CZ; 2021)
  • "Endless Borders” (reż. Abbas Amini; D/CZ/IRN; 2023)
  • "Endless Summer Syncrome” (reż. Kaveh Daneshmand; F/CZ; 2023)
  • "Forever Hold You Peace” (reż. Ivan Marinović; ME/RS/CZ/HR/MK/SI; 2023)
  • "Oxygen Station” (reż. Ivan Tymchenko; UK/CZ/SWE/SK; 2023))
  • "Sea Salt” (reż. Leila Basma; CZ/LB/QTR; 2023)
  • "To The North” (reż. Mihai Mincan; ROM/F/GRE/CZ/BLG; 2022)
  • "Terezín” (reż. Gabriele Guidi; I/CZ; 2023)


Dwudziesty szósty przegląd Kino na Granicy odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie w dniach 1-5 maja br.

kr / cieszyn.news

źródło: Kino na Granicy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.