Wiadomości

  • 29 sierpnia 2023
  • 12 września 2023

[ZDJĘCIA] Rajd Śląska 2023: znamy zwycięzców!

W ten weekend odbył się Rajd Śląska, po raz pierwszy organizowany jako impreza o międzynarodowej randze. W zawodach pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego wzięły udział nie tylko najlepsze krajowe załogi lecz także uczestnicy cyklu FIA European Rally Trophy. W programie największego motoryzacyjnego wydarzenia w regionie było 12 odcinków specjalnych, w tym zupełnie nowe próby! Na bieżąco relacjonowaliśmy dla Was to wydarzenie! Rajd Śląska 2023 wygrali Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel. Czwarte miejsce zajęli Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo), dzięki czemu zdobyli tytuł rajdowych mistrzów Polski 2023. Zobaczcie fotorelację!

Rajd Śląska 2023 - 08-10.09.2023 · fot. Marek Ogrodzki / cieszyn.news


Rajd Śląska 2023 to trzy dni rajdowej rywalizacji w Województwie Śląskim, 12 odcinków specjalnych w tym wieczorne ściganie w Katowicach i Chorzowie oraz zupełnie nowe oesy w Jasienicy i Ochabach. Trasa tegorocznej edycji liczyła 635,12 km, z czego blisko 150,34 to dystans 12 asfaltowych odcinków specjalnych.

Start odbył się w sercu Katowic - uroczyste rozpoczęcie rajdu miało miejsce w piątek, 8 września o 19:00 na ulicy Dworcowej. Rywalizacja w Rajdzie Śląska rozpoczęła się od 4-kilometrowego, wieczornego oesu wokół Spodka.

Loading...


W sobotę i niedzielę ponad setka rajdowych załóg rywalizowała na zamkniętych odcinkach w Jasienicy, Hażlachu, Jastrzębiu-Zdroju, Ochabach i Kiczycach. Serwis, meta zawodów i wręczenie pucharów miały miejsce na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Rajd Śląska, zawody organizowane przez Fundację Automobilistów, były również zaliczane do kalendarzy Historycznych Rajdowych Mistrzostw Polski (HRSMP) i Rajdowych Mistrzostw Południa (RMP). Łącznie, ze Stadionu Śląskiego w Chorzowie, gdzie zlokalizowano bazę rajdu, do rywalizacji ruszyły 94 załogi. 47 rywalizowało w ramach rundy FIA ERC, 13 duetów walczyło o punkty w historycznym czempionacie, a 34 w RMP.

Wróblewski i Wróbel najszybsi na torze testowym w BieruniuPrzed startem Rajdu Śląska zawodnicy mieli okazję do krótkiej rozgrzewki i sprawdzenia ustawień w swoich samochodach. Odcinek testowy wytyczono na 2,8-kilometrowym odcinku drogi obok zakładów ERG Nitrochem w Bieruniu. Najlepszy czas podczas tej sesji uzyskali Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel (Skoda Fabia Rally2 Evo). O zaledwie 0,2 s. wolniejsi byli Jarosław i Marcin Szejowie jadący Hyundaiem i20 R5. Sylwester Płachytka i Rafał Fiołek (Skoda Fabia Rally2 Evo) zanotowali trzeci czas, ze stratą 0,4 s. do najszybszej załogi. Druga załoga w klasyfikacji generalnej RSMP - Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski (Skoda Fabia Rally2 Evo) mogła poszczycić się czwartym czasem.

Rajd Śląska: wyścig na Torze Testowym w Bieruniu - 08.09.2023 · fot. materiały prasowe


W odcinku testowym nie wzięli udziału m.in. liderzy klasyfikacji - Grzegorz Grzyb i Adam Binięda. Wśród aut z napędem na jedną oś najszybsi byli Marek Nowak i Adam Grzelka (Opel Corsa Rally4). O 1,1 s. wyprzedzili Rene Dohnala i Romana Sveca. Czeska załoga jadąca Peugeotem 208 Rally4 walczy o tytuł mistrzowski w klasyfikacji FIA European Rally Trophy - obecnie są liderami w punktacji tego cyklu.

Loading...


Rajd Śląska 2023 - wyniki odcinka testowego:

1. Wróblewski/Wróbel (Škoda Fabia Rally2 Evo) 1:27,1 s
2. Szeja/Szeja (Hyundai i20 R5) +0,2 s
3. Płachytka/Fiołek (Škoda Fabia Rally2 Evo) +0,4 s
4. Byśkiniewicz/Siatkowski (Škoda Fabia Rally2 Evo) +0,5 s
5. Tochowicz/Białowąs (Citroen C3 Rally2) +3,8 s
6. Nowak/Grzelka (Opel Corsa Rally4) +10,0 s
7. Roefler/Bała (Ford Fiesta Rally3) +11,4 s
8. Gazda/Mikuliszyn (Renault Clio Rally4) +11,6 s
9. Ociepa/Kuśnierz (Škoda Fabia Rally2 Evo) +12,1 s
10. Ulanowski/Kielar (Ford Fiesta Rally4) +12,6 s.

Start i wieczorne ściganie w Katowicach - pierwszy dzień Rajdu ŚląskaStart i wieczorne ściganie w Katowicach - pierwszy dzień Rajdu Śląska - 08.09.2023 · fot. materiały prasowe


Widowiskowy odcinek specjalny wokół katowickiego Spodka otworzył rywalizację w Rajdzie Śląska 2023 - szóstej, przedostatniej rundzie sezonu RSMP. Czterokilometrową próbę najszybciej pokonali Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski (Skoda Fabia Rally2 Evo). Dla Byśkiniewicza to ósmy w karierze oesowy triumf w rundzie krajowego czempionatu.

Rajd Śląska 2023 rozpoczął się od ceremonii startu na ulicy Dworcowej w centrum Katowic. Przez rampę przejechało 47 załóg startujących w cyklach FIA ERT i RSMP oraz 13 samochodów historycznych rywalizujących w Motul HRSMP. Uczestników rajdu powitały tłumy kibiców oraz... górnicza orkiestra dęta.

Z rampy startowej zawodnicy udali się na al. Walentego Roździeńskiego, gdzie zlokalizowany był start do pierwszego odcinka specjalnego rajdu. Próbę wytyczono w katowickiej Strefie Kultury i wokół Spodka. Na zapętlonym, czterokilometrowym oesie najszybsi byli Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski (Skoda Fabia Rally2 Evo). O sekundę wolniej trasę pokonali Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot, ale załoga Forda Fiesty Rally2 otrzymała 10 s. kary za potrącenie beczki. W tej sytuacji drugie miejsce na odcinku zajęli Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel (Skoda Fabia Rally2 Evo). Duet Orlen Team o 0,2 s. wyprzedziła śląską załogę Dariusz Poloński/Łukasz Sitek (Volkswagen Polo R5). Lider klasyfikacji RSMP - Grzegorz Grzyb pilotowany przez Adama Biniędę (Skoda Fabia Rally2 Evo) zajął czwarte miejsce.

W klasie 3 (samochody Rally3) pierwszymi liderami zostali Piotr Krotoszyński i Mateusz Martynek (Ford Fiesta Rally3). Co prawda najlepszym czasem popisali się Piotr Parys i Damian Syty (Ford Fiesta Rally3), ale do ich rezultatu dopisano 13-minutową karę za spóźnienie na start oesu. W efekcie, przed sobotnim etapem Rajdu Śląska, Parys i Syty zajmują siódme, ostatnie miejsce w klasie. Na drugim miejscu są Jakub Matulka i Daniel Dymurski (Ford Fiesta Rally3, +2,8 s). Na ich wyniku również zaważyła kara - 10 sekund za potrącenie jednego z elementów trasy. Na trzecim miejscu piątkowe zmagania zakończyli Marcin Kowal i Sebastian Lenkowski (Ford Fiesta Rally3, +3,7 s).

Z kolei w „ośce" (klasyfikacja 2WD) na czele tabeli z czasami widnieją Jacek Sobczak i Mateusz Pawłowski (Porsche 911 GT3). O 3,6 s wolniej od nich pojechali Hubert Kowalczyk i Jarosław Hryniuk (Peugeot 208 Rally4). Trzeci rezultat należał do Gracjana Predko i Michała Jurgały (Peugeot 208 Rally4, +5,6 s) - liderów punktacji mistrzostw w „ośce" i klasie 4.

Stawka HRSMP pokonywała odcinek w Katowicach dwukrotnie. Za każdym razem najlepszy czas notowali Grzegorz Olchawski i Przemysław Bosek (Audi Quattro). Po dwóch oesach drugą pozycję zajmują Robert Luty i Marcin Celiński (Subaru Legacy RS, +12,3 s) a podium uzupełniają Krzysztof Głowala i Piotr Mitręga (Mazda 323 GTX 4WD, +16,8 s).

Rajd Śląska 2023 - klasyfikacja generalna po OS 1:

1. Byśkiniewicz/Siatkowski (Skoda Fabia Rally2 Evo) 3:02,8 s
2. Wróblewski/Wróbel (Skoda Fabia Rally2 Evo) +1,3 s
3. Poloński/Sitek (VW Polo GTI R5) +1,5 s
4. Grzyb/Binięda (Skoda Fabia Rally2 Evo) +1,7 s
5. Szeja/Szeja (Hyundai i20 R5) +2,6 s
6. Terlecki/Marczewski (Skoda Fabia Rally2 Evo) +4,4 s
7. Kwiatkowski/Kozdroń (Skoda Fabia Rally2 Evo) +7,3 s
8. Sobczak/Pawłowski (Porsche 911 GT3) +10,1 s
9. Kołtun/Pleskot (Ford Fiesta R5 MkII) +11,0 s
10. Płachytka/Fiołek (Skoda Fabia Rally2 Evo) +11,8 s
Loading...


Sobotnie zmaganiaII etap Rajdu Śląska (sobota) - 09.09.2023 · fot. materiały prasowe


Drugi dzień ścigania na trasach Rajdu Śląska 2023 przyniósł zaciętą rywalizację o prowadzenie w zawodach. Na koniec dnia zwycięsko wyszli z niej Jarosław i Marcin Szejowie, ale ich przewaga nad kolejną załogą wynosi zaledwie 0,9 s.

Sobotni etap Rajdu Śląska składał się z siedmiu odcinków specjalnych. Dwukrotnie zawodnicy rywalizowali na próbach Gmina Jasienica (15,32 km), Hażlach (12,2 km) oraz Jastrzębie-Zdrój (18,2 km). Pomiędzy pętlami nie zaplanowano serwisu w Chorzowie, lecz strefę zmiany opon w Bielsku-Białej. Na zakończenie dnia zmierzyli się jeszcze na liczącej 1,5 km próbie pod Stadionem Śląskim w Chorzowie.

Już od początku etapu Rajd Śląska 2023 dostarczył emocjonującej rywalizacji. Na listę zwycięzców oesów wpisali się kolejno Dariusz Poloński i Łukasz Sitek (Volkswagen Polo R5), Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel (Skoda Fabia Rally2 Evo) ora Jarosław Szeja i Marcin Szeja (Hyundai i20 R5). Po pierwszej pętli na prowadzeniu był Wróblewski, ale Poloński był zaledwie 0,2 s za jego plecami. Trzecie miejsce zajmowali Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski (Skoda Fabia Rally2 evo, +2,5 s).

Drugi przejazd odcinka Gmina Jasienica zakończył się remisem. Na 15,3-kilometrowej próbie Wróblewski i Poloński zanotowali identyczny czas, więc różnica między nimi w klasyfikacji generalnej rajdu pozostała taka sama. Na trzecią pozycję, kosztem Łukasza Byśkiniewicza i Daniela Siatkowskiego (Skoda Fabia Rally2 Evo) awansowali bracia Szejowie.

Na próbie Hażlach pech dopadł Polońskiego - kierowca Volkswagena uszkodził samochód i musiał wycofać się z rywalizacji. Dzięki temu Wróblewski i Wróbel - najszybsi na tym oesie - umocnili się na prowadzeniu. Na drugą pozycję awansowali Byśkiniewicz i Siatkowski (+9,7 s), a na trzecim miejscu utrzymali się Szejowie (+11,2 s).

Odcinek Jastrzębie-Zdrój przyniósł kolejne przetasowania. Doskonałym czasem błysnęli walczący o tytuł mistrzowski Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 Evo). Zwycięstwo na tym oesie pozwoliło im awansować na czwartą pozycję w klasyfikacji rajdu. Wróblewski, a więc dotychczasowy lider rajdu nie będzie dobrze wspominał tego oesu - kłopoty układem hamulcowym i strata 19 s zepchnęły go na trzecie miejsce w rajdzie (+5,9 s). Z pecha Wróblewskiego skorzystał Szeja, który na tej próbie wykręcił drugi czas i w klasyfikacji rajdu awansował na pierwszą pozycję, o 0,3 s przed Byśkiniewiczem.

Drugi dzień Rajdu Śląska - 09.09.2023 · fot. materiały prasowe


Sobotni etap zakończyła widowiskowa, 1,5-kilometrowa próba pod Stadionem Śląskim. Najlepszy czas na tym odcinku zanotowali Szejowie, pokonując o 0,6 s Byśkiniewicza. Trzeci czas to efekt jazdy duetu Sylwester Płachytka i Rafał Fiołek (Skoda Fabia Rally2 evo).

Po siedmiu odcinkach specjalnych w Rajdzie Śląska prowadzą Jarosław i Marcin Szejowie. Tuż za nimi, ze stratą 0,9 s plasują się Łukasz Byśkiniewicz z Danielem Siatkowskim. Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel zakończyli sobotnie zmagania na trzecim miejscu (+8,3 s). Czwarty jest Grzyb z Biniędą (+15,4 s), a pierwszą piątkę zamykają Płachytka i Fiołek (+16,6 s).

W klasie Rally3 prowadzenie od początku rajdu utrzymują Jakub Matulka i Daniel Dymurski (Ford Fiesta Rally3). Piotr Krotoszyński i Mateusz Martynek (Ford Fiesta Rally3) mają do nich aż 2 minuty straty. Trzecia pozycja należy do duetu Marek Roefler/Marek Bała (Ford Fiesta Rally3, +3:15,9 s).

Porsche 911 GT3 Cup było najszybszym samochodem napędzanym na jedną oś. Jacek Sobczak i Mateusz Pawłowski o 1 min i 43 s wyprzedzają Huberta Kowalczyka i Jarosława Hryniuka jadących Peugeotem 208 Rally4. Kowalczyk po pierwszym dniu prowadzi w klasie 4, z przewagą 36,5 s nad Gracjanem Prędko i Michałem Jurgałą (Peugeot 208 Rally4).

Rajd Śląska 2023 - klasyfikacja generalna po OS 8:

1. Szeja/Szeja (Hyundai i20 R5) 56:43,1 s
2. Byśkiniewicz/Siatkowski (Škoda Fabia Rally2 Evo) +0,9 s
3. Wróblewski/Wróbel (Škoda Fabia Rally2 Evo) +8,3 s
4. Grzyb/Binięda (Škoda Fabia Rally2 Evo) +15,4 s
5. Płachytka/Fiołek (Škoda Fabia Rally2 Evo) +16,6 s
6. Kołtun/Pleskot (Ford Fiesta R5 MkII) +40,3 s
7. Terlecki/Marczewski (Škoda Fabia Rally2 Evo) +1:26,2 s
8. Sobczak/Pawłowski (Porsche 911 GT3) +2:11,3 s
9. Kwiatkowski/Kozdroń (Škoda Fabia Rally2 Evo) +2:36,3 s
10. Matulka/Dymurski (Ford Fiesta Rally3) +3:06,3 s.

Niedziela z Rajdem Śląska. Wróblewski wygrywa, Grzyb mistrzem PolskiKacper Wróblewski i Jakub Wróbel (Skoda Fabia Rally2 evo) wygrali Rajd Śląska 2023 - który był szóstą, przedostatnią rundą sezon mistrzostw Polski (RSMP), a także rundą pucharu Europy FIA (FIA ERT) oraz mistrzostw strefy Europy Centralnej (FIA CEZ). Czwarte miejsce zajęli Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo), dzięki czemu zdobyli tytuł rajdowych mistrzów Polski 2023.

Wróblewski i Wróbel wygrali siedem z 12 odcinków specjalnych rajdu. Pierwszy raz na prowadzenie wyszli po rozgrywanym w sobotę oesie w Jastrzębiu-Zdroju (18,2 km). Pod koniec drugiego dnia rajdu mieli jednak problemy z hamulcami i przed finałowym etapem zawodów spadli na trzecią pozycję. Sobotnie zmagania w roli liderów zakończyli bracia Jarosław i Marcin Szejowie (Hyundai i20 R5). Za nimi plasowali się wiceliderzy punktacji mistrzostw - Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski (Skoda Fabia Rally2 evo, +0,9 s). Z kolei Wróblewskiego i Wróbla od Szejów dzieliło 8,3 s.

W niedzielę, 10 września, Wróblewski i Wróbel wygrali wszystkie cztery rozegrane oesy i zwyciężyli w Rajdzie Śląska. Dla kierowcy z Żywca to trzeci w karierze triumf w klasyfikacji generalnej rundy mistrzostw Polski. Poprzednie dwa zwycięstwa Wróblewski wywalczył w Rajdzie Świdnickim - w 2021 i 2022 roku.

Rajd Śląska - dzień trzeci - 10.09.2023
Rajd Śląska - dzień trzeci - 10.09.2023 · fot. materiały prasowe


Na drugim miejscu finiszowali Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski (+5,1 s). Na trzeciej pozycji metę osiągnęli bracia Szejowie (+7,5 s).

Czwarte miejsce wywalczyli Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (+35,8 s). Tym wynikiem pochodzący z Rzeszowa kierowca przypieczętował swój trzeci w karierze tytuł mistrza Polski. W sezonie 2016 Grzyb triumfował z Robertem Hundlą, a w 2018 roku w drodze do tego sukcesu, w poszczególnych rundach RSMP pilotowali go Bogusław Browiński, Robert Hundla i Jakub Wróbel. Rzeszowianin ma na swoim koncie również siedem tytułów mistrza Słowacji. Z kolei dla jego pilota - Adama Biniędy to pierwszy w karierze tytuł rajdowego mistrza Polski.

Czołową piątkę Rajdu Śląska 2023 uzupełnili Sylwester Płachytka i Rafał Fiołek (Skoda Fabia Rally2 evo, +45,0 s).

Loading...


Na Power Stage - ostatnim, dodatkowo punktowanym odcinku rajdu - pięć punktów za najlepszy czas zdobyli Wróblewski i Wróbel. Na kolejnych miejscach uplasowały się załogi Szeja/Szeja (4 pkt), Grzyb/Binięda (3 pkt), Byśkiniewicz/Siatkowski (2 pkt) oraz Płachytka/Fiołek (1 pkt).

W klasie 3 (samochody Rally3) zwyciężyli Jakub Matulka i Daniel Dymurski (Ford Fiesta Rally3). Czwarte miejsce zajęli Piotr Parys i Damian Syty (Ford Fiesta Rally3, +10:05,1 s), dzięki czemu obronili prowadzenie w punktacji tej klasy. O tytule w tej kategorii zdecyduje finałowa runda sezonu - 68. Rajd Wisły (29 września - 1 października)

W klasyfikacji 2WD (samochody z napędem na jedną oś) rywalizację zdominowali Jacek Sobczak i Mateusz Pawłowski w Porsche 911 GT3, najszybsi na wszystkich 11 odcinkach specjalnych.

Po Rajdzie Śląska na pierwszym miejscu punktacji mistrzostw Polski są Grzyb i Binięda (178 pkt). Na kolejnych miejscach plasują się załogi Byśkiniewicz/Siatkowski (135 pkt), Płachytka/Fiołek (118 pkt) oraz Kołtun/Pleskot (95 pkt).

Finałową runda sezonu RSMP będzie 68. edycja Rajdu Wisły (29 września - 1 października).

Trzeci dzień Rajdu Śląska - 10.09.2023 · fot. materiały prasowe


Rajd Śląska 2023 - klasyfikacja końcowa:1. Wróblewski/Wróbel (Škoda Fabia Rally2 Evo) 1:28:30,8 s
2. Byśkiniewicz/Siatkowski (Škoda Fabia Rally2 Evo) +5,1 s
3. Szeja/Szeja (Hyundai i20 R5) +7,5 s
4. Grzyb/Binięda (Škoda Fabia Rally2 Evo) +35,8 s
5. Płachytka/Fiołek (Škoda Fabia Rally2 Evo) +45,0 s
6. Kołtun/Pleskot (Ford Fiesta R5 MkII) +1:06,0 s
7. Terlecki/Marczewski (Škoda Fabia Rally2 Evo) +2:32,1 s
8. Sobczak/Pawłowski (Porsche 911 GT3) +3:52,6 s
9. Kwiatkowski/Kozdroń (Škoda Fabia Rally2 Evo) +4:00,7 s
10. Kowalczyk/Hryniuk (Peugeot 208 Rally4) +6:24,5 s

RSMP 2023 - punktacja po Rajdzie Śląska 2023 (runda 6/7):

1. Grzyb/Binięda 178 pkt
2. Byśkiniewicz/Siatkowski 135 pkt
3. Płachytka/Fiołek 118 pkt
4. Kołtun/Pleskot 95 pkt
5. Szeja/Szeja 67 pkt
6. Wróblewski/Wróbel 64 pkt
7. Sesks/Francis 60 pkt
8. Terlecki/Marczewski 51 pkt
9. Poloński/Sitek 43 pkt
10. Kwiatkowski/Kozdroń 42 pkt.

rajd śląska,  mistrzowie Polski


W niedzielne popołudnie, przed legendarnym Kotłem Czarownic odbyło się zakończenie zawodów - ceremonia mety, podczas której puchary odebrały najlepsze załogi.

Loading...


Mapy odcinkówrajd śląska 2023

rajd śląska 2023

rajd śląska 2023

rajd śląska 2023

rajd śląska 2023

rajd śląska 2023

rajd śląska 2023

rajd śląska 2023

rajd śląska 2023

rajd śląska 2023

ar / cieszyn.news

źródło: Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.