Wiadomości

  • 19 września 2023
  • 21 września 2023

Antje Jackelén w Cieszynie. To pierwsza kobieta prymas kościoła w Szwecji

W niedzielę (17 września) do Cieszyna przyjechali uczestnicy odbywającego się w Krakowie zgromadzenia Światowej Federacji Luterańskiej. Wśród nich pojawiła się Antje Jackelén, pierwsza w historii kobieta na stanowisku prymasa Kościoła Szwecji.

Prymas kościoła w Szwecji w Cieszynie · fot. Dariusz Chmielowski / facebook.com/StaszkiewiczGabriela


Jackelén pochodzi z Niemiec. Teologię studiowała na tamtejszym Uniwersytecie w Tybindze, a potem na szwedzkim Uniwersytecie w Uppsali. Uzyskała stopień profesorski, od wielu lat jest też duchowną Kościoła Szwecji. W październiku 2013 roku została wybrana na arcybiskupa Uppsali oraz - jako pierwsza kobieta - na prymasa. W maju 2015 roku spotkała się z papieżem Franciszkiem na oficjalnej audiencji, a zwierzchnik Kościoła Katolickiego odwiedził ją na przełomie października i listopada 2016. Prywatnie ma męża, dwie córki i kilkoro wnuków.

Jak twierdzi w mediach społecznościowych burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz, kazanie Jackelén wygłoszone w Kościele Jezusowym w Cieszynie było "niezwykle inspirujące".

- Po nabożeństwie goście zwiedzili Kościół Jezusowy i Muzeum Protestantyzmu. Później odwiedzający byli zaproszeni na obiad do restauracji Kamienica Konczakowskich gdzie miałam okazję porozmawiać z niezwykłą kobietą jaką jest Antje Jackelén. Rozmawiałyśmy o Cieszynie, o jego niezwykłej historii, ale też o problemach miasta i sytuacji kobiet w Polsce - relacjonuje burmistrz.

Uczestnicy wycieczki odwiedzili też rynek, ulicę Głęboką, Wzgórze Zamkowe, a także Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Ewangelickiego.

kr / cieszyn.news

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.