Wiadomości

  • 25 listopada 2024
  • 27 listopada 2024

Wody Polskie usuwają skutki powodzi. Także w Cieszynie i powiecie cieszyńskim

Wody Polskie poinformowały, że systematycznie usuwają skutki powodzi, która we wrześniu dotknęła południe Polski. Do połowy listopada zrealizowano już 102 priorytetowe zadania, a w ramach postępującej inwentaryzacji szkód, zakres prac jest stale rozszerzany.

Wody Polskie usuwają skutki powodzi. Także w Cieszynie i powiecie cieszyńskim
Wody Polskie usuwają skutki powodzi. Także w Cieszynie i powiecie cieszyńskim - zdj. iluctracyjne · fot. Wody Polskie


- Priorytetem prowadzonych działań jest bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego w pierwszej kolejności zabezpieczane są miejsca stwarzające zagrożenie dla zdrowia i życia. Część interwencyjnych działań została już zakończona, a wraz z postępującą inwentaryzacją szkód planowane i wdrażane są kolejne prace. Wody Polskie planują zrealizować do końca 2024 roku ok. 270 zadań na rzecz usuwania skutków powodzi, o szacunkowej wartości ponad 87 mln zł - poinformowały Wody Polskie.

Wody Polskie przekazały, że aktualnie prace interwencyjne trwają w wielu lokalizacjach, przywracając sukcesywnie bezpieczeństwo mieszkańcom. W trakcie są 63 zadania w województwie dolnośląskim, 27 w województwie opolskim, 23 w województwie śląskim, 16 w województwie lubuskim i 1 w województwie małopolskim, z czego na szacunkową kwotę ok. 3 mln zł RZGW w Gliwicach realizuje 35 zadań.

Największe prace na obszarze RZGW w Gliwicach trwają m.in. w powiatach głubczyckim, wodzisławskim, bielskim, cieszyńskim. Wody Polskie pracują nad uprzątnięciem i udrożnieniem koryt rzek: Psina w Bieńkowicach, Lubomka (inaczej Leśnica) w Lubomii, gdzie oprócz udrażniania prowadzona jest likwidacja rozmyć i osuwisk w korycie, na rzece Troi w miejscowościach: Kietrz, Kozłówki, Nowa Cerekwia, Wojnowice, Włodzienin oraz Zubrzyce. Udrażniane jest koryto rzeki Bładniczka w Ustroniu, gdzie zarazem remont przechodzi zabudowa i brzegi tego potoku. Wody Polskie w Gliwicach likwidują zarazem zator i naprawiają skarpy oraz koronę wału rzeki Iłownicy w rejonie ul. Burzej w miejscowości Ligota (gmina Czechowice-Dziedzice).

Wśród zakończonych zadań są prace zrealizowane w Cieszynie i powiecie cieszyńskim:
  • awaryjne usunięcie zatoru na rzece Puńcówka w Cieszynie,
  • awaryjne zrabkowanie odpadów drewna z zatorów na rzece Olzie na lewym brzegu,
  • awaryjne udrożnienie koryta Kalembianka w Cieszynie,
  • awaryjne usunięcie zniszczonej kładki nad rzeką Puńcówką w Puńcowie,
  • awaryjne usunięcie zatoru na rzece Bobrówce w Cieszynie.


Obecnie Wody Polskie prowadzą następujące prace:
  • remont umocnień brzegowych, udrożnienie dna potoku Bładniczka w Ustroniu,
  • remont zabudowy brzegów i dna oraz udrożnienie dna dla potoku Bładniczka w rejonie ul. Jelenica w Ustroniu,
  • Likwidacja wyrwy brzegowej powstałej w skarpie kanału ulgi rzeki Knajki na odcinku 50 metrów w Drogomyślu,
  • naprawa umocnień brzegowych lewego dopływu rzeki Wisły w Ustroniu, przy ulicy Baranowej.


Jak przebiegają prace interwencyjne?

Prace interwencyjne realizowane są w celu usunięcia skutków powodzi i powstałych szkód oraz przygotowania koryt rzek pod zaprojektowanie i wykonanie docelowych robót niezbędnych dla uniknięcia dalszych zniszczeń w przyszłości. Ich realizacja odbywa się na podstawie inwentaryzacji terenowej - na całych odcinkach zniszczonych rzek, uszkodzonych urządzeniach wodnych oraz w ramach udrożniania koryt rzek i potoków. To m.in.:

  • odtwarzanie koryt rzek (np. przez zasypywanie wyrw czy uzupełnianie ubytków skarp i dna cieków w miejscach stanowiących zagrożenie dla mieszkańców lub infrastruktury)
  • udrażnianie koryt rzek oraz porządkowanie terenu zbiorników (np. przez usuwanie zatorów i rumoszu, w miejscach gdzie spiętrzenie wód i podtopienia mogą stanowić uzasadnione zagrożenie dla mieszkańców lub infrastruktury)
  • kontrole, zabezpieczenia i naprawy urządzeń wodnych w celu przywrócenia ich funkcji przeciwpowodziowej (np. ubezpieczeń brzegowych, murów oporowych, wałów przeciwpowodziowych, zbiorników przeciwpowodziowych).


Należy mieć na względzie czas i miejsce, w którym wystąpiła powódź. Pilność zabezpieczenia wynika z wysokiego ryzyka wystąpienia opadów (okres jesienny), a także potencjalnej powodzi roztopowej na wiosnę. Zalegający w korytach rumosz czy przerwane wały przeciwpowodziowe stwarzają realne ryzyko dla bezpieczeństwa cywilnego.

Działania dla bezpieczeństwa mieszkańców, środowiska naturalnego i infrastruktury

Wody Polskie w związku z przeciwdziałaniem i usuwaniem bezpośredniego zagrożenia dla ludności są zobowiązane do podjęcia natychmiastowych działań zapobiegających wystąpieniu zagrożenia ponownie. Charakter i zakres prac są zgodne z unijnym i krajowym prawodawstwem:

  • usuwane są i będą tylko drzewa i krzewy które zostały powalone lub uszkodzone oraz przyniesione z innego terenu w wyniku powodzi
  • usuwanie odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych, z wód i terenów przyległych, które stwarzają realne zagrożenie chemiczne dla stanu wód i ekosystemów od wód zależnych
  • zabudowa wyrw brzegowych jest i będzie się odbywała w szczególności w miejscach styku z inną infrastrukturą tj. drogami, przyczółkami mostowymi, wodociągami, gazociągami, liniami energetycznymi itp.
  • usuwanie odsypisk prowadzone jest w miejscach powodujących znaczne ograniczenie przekroju poprzecznego rzeki, szczególnie w rejonie mostów.

mp / cieszyn.news

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.