Wiadomości
- 29 listopada 2024
[FOTO] W Cieszynie obradowała Polsko-Czeska Komisja ds. Wód Granicznych
W piątek 22 listopada w Cieszynie obradowała Polsko-Czeska Komisja ds. Wód Granicznych. W spotkaniu wzięli udział między innymi mieszkańcy Cieszyna oraz zastępca burmistrza Przemysław Major.
Wrześniowa powódź, wyrządzając straty w infrastrukturze publicznej i prywatnym majątku, spowodowała również poważne uszkodzenia w korytach rzek i potoków, zabierając ich ubezpieczenia, powodując liczne wyrwy w obwałowaniach i skarpach, tworząc lokalne zatory i odsypiska a także uszkadzając urządzenia hydrotechniczne. Żywioł nie oszczędził również przedsiębiorców.
- W procesie odbudowy po powodzi dla PGW WP RZGW w Gliwicach niezmiennie ważny jest dialog społeczny zarówno ze stroną samorządową, jak i mieszkańcami terenów które ucierpiały w czasie ostatniej powodzi. Interwencyjnie naprawiając szkody oraz planując zadania wykraczające poza odtworzenie sprzed powodzi wsłuchujemy się w głos zainteresowanych stron. Uczestniczymy w licznych spotkaniach, w czasie których nasi specjaliści sprawozdają zinwentaryzowane szkody, informują uczestników o działaniach w ich otoczeniu: już zrealizowanych i będących w toku realizacji, przedstawiają dalsze perspektywy - mówi Łukasz Rydzik z Ministerstwa Infrastruktury.
Ostatnie z takich spotkań odbyło się przy udziale m.in. Macieja Thorza, przewodniczącego delegacji polskiej Polsko-Czeskiej Komisji ds. Wód Granicznych oraz wybranych członków delegacji polskiej Komisji, przedstawicieli IMGW-PIB oraz dyrektorów zarządów zlewni Wód Polskich w Gliwicach, a także w Katowicach: Marcina Nowaka - dyrektora ZZ w Gliwicach i zarazem kierownika Polsko-Czeskiej Grupy „R” oraz Wojciecha Solika - zastępcy Dyrektora ZZ w Katowicach.
W spotkaniu w Cieszynie w piątek 22 listopada uczestniczył również m.in. zastępca burmistrza Cieszyna Przemysław Major i mieszkańcy miasta. Przedmiotem dyskusji było zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom oraz przedsiębiorcom, którzy swoją działalność prowadzą w obszarze miasta.
- To spotkanie powinno dać materiał do dalszej pracy, gdyż powódź zaczyna się od górskich rzek. (…) Musimy wypracować działania ochrony w przypadku powodzi w zlewniach górskich - określił cel spotkania Przewodniczący delegacji polskiej Polsko-Czeskiej Komisji ds. Wód Granicznych, Maciej Thorz, prowadząc spotkanie.
Na konieczność współdziałania w tym zakresie z Republiką Czeską wskazywał z kolei Dyrektor Zarządu Zlewni w Gliwicach Marcin Nowak, mówiąc: "Opracujemy analizę możliwości ochrony przeciwpowodziowej Cieszyna i na tej podstawie podejmiemy zadania mające na celu uchronienie przed skutkami powodzi polskiej części miasta".
W czasie spotkania mieszkańcy i przedsiębiorcy wyrazili oczekiwanie konkretnych propozycji. Marcin Nowak zaznaczył, że jakiekolwiek działanie ingerujące w koryto rzeki i przepływy wód nie może chronić jednych mieszkańców kosztem innych: "Ryzyka powodzi nie możemy relokować. Tworzenie urządzeń na rzece zmienia stosunki wodne na danym obszarze, co może wywoływać problemy w innym, sąsiednim miejscu i tym samym sprzeciw mieszkańców. Dlatego rolą zarówno Wód Polskich jak i samorządów jest poszukiwanie mądrych rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo również w przyszłości".
Wcześniej podobne spotkanie odbyło się m.in. z mieszkańcami cieszyńskiej Łąki. Kolejny dialog Wód Polskich w Gliwicach z mieszkańcami terenów, jakie ucierpiały w czasie powodzi odbędzie się 23 listopada w Jarnołtówku na Opolszczyźnie.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.