Wiadomości

  • 23 września 2023

[WIDEO] Bezpieczna droga do szkoły. Ale czy na pewno?

Na naszej skrzynce jakiś czas temu pojawił się film z ul. Puńcowskiej w Cieszynie. Na nagraniu widać jak kierowca BMW nie reaguje na dziecko, które chciało przejść przez jezdnię po pasach. Trzeba pamiętać o tym, że pieszy w takiej sytuacji ma pierwszeństwo. Trzeba również pamiętać o tym, żeby podobnie jak dziewczynka z nagrania, upewnić się, że na pewno możemy wejść na jezdnię. Spora część pieszych błędnie uznaje pasy jako azyl pełnego bezpieczeństwa i bez rozglądania się wchodzi na jezdnię. Gdyby dziecko weszło na pasy, prawdopodobnie doszłoby do tragedii.Dzielnicowi z Wisły aspirant Bogusław Bury oraz młodszy aspirant Tomasz Karwacki, wykorzystując odbywającą się w Wiśle imprezę Orlen Moto Power Show, wspólnie ze współpracującymi podmiotami zorganizowali spotkanie profilaktyczno- pokazowe. Podczas imprezy, która była ucztą dla fanów motoryzacji, zaplanowane były działania związane przede wszystkim z profilaktyką, a co za tym idzie, prezentowane były służby ratownicze- Policja, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarna z Ustronia Polany, strażacy ochotnicy z Wisły Centrum, ratownicy medyczni, czy też instruktor z ośrodka doskonalenia kierowców.

Mundurowi razem z ratownikami zaprezentowali symulację wypadku drogowego korzystając z symulatora dachowania i symulatora zderzeń. Podczas prezentacji wybrany ochotnik, pokazał, w jaki sposób zachowałby się na miejscu zdarzenia, jak profesjonalnie wezwać pomoc i służby ratownicze. Wszystkie czynności pod nadzorem dzielnicowego oraz instruktora nauki jazdy. Każdy z uczestników mógł spróbować, jak to jest być policjantem, strażakiem czy ratownikiem na miejscu zdarzenia.

Akcja profilaktyczna w Wiśle - 17.09.2023 · fot. KPP Cieszyn


Ratownicy GOPR z kolei przybliżali specyfikację służby ratownika górskiego zapraszając m.in. do skorzystania ze ścianki wspinaczkowej. Udzielali informacji jak bezpiecznie korzystać ze szlaków górskich. Ratownicy medyczni, udzielali instruktażu dotyczącego udzielania pierwszej pomocy. Pod ich nadzorem można było powtórzyć lub nauczyć się od nowa podstawowych czynności udzielania pierwszej pomocy.
Dla uczestników dostępne były symulatory dachowania, zderzenia i jazdy. Korzystanie z tych urządzeń odbywało się pod nadzorem instruktora jazdy oraz dzielnicowych, którzy to instruowali o właściwym postępowaniu i zachowaniu na drodze. Wszystkim uczestnikom towarzyszyła maskotka śląskiej Policji - pies Sznupek.

sid / cieszyn.news

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.