
Wiadomości
- 22 lutego 2025
"Zazielenianie ciepłownictwa" w Tauronie. W Cieszynie powstaną silniki gazowe i kotłownia biomasowa
Dekarbonizacja oraz podniesienie efektywności produkcji i dostaw ciepła - to jedne z priorytetów biznesowych Strategii Grupy TAURON na lata 2025-2035. W szczególności oznacza to zastąpienie źródeł węglowych nowoczesnymi niskoemisyjnymi jednostkami, wykorzystanie zmienności cen energii i wsparcie rozwoju sieci oraz rozwój rynku ciepła. W Elektrociepłowni Cieszyn w planach jest budowa silników gazowych i kotłowni biomasowej.

Spółka podaje, że "nowoczesny segment ciepłowniczy to kamień milowy w drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej".
- Zgodnie ze Strategią Grupy, w 2030 roku TAURON Ciepło planuje odejść od produkcji z węgla i zapewnić 100% nisko- i zeroemisyjnego ciepła. Strategia Grupy zakłada zbudowanie ponad 1,1 GWt nowych lub zmodernizowanych niskoemisyjnych mocy ciepłowniczych. Zaplanowano również uruchomienie inwestycji w instalacje na paliwa alternatywne - dodaje.
- Transformację segmentu ciepłownictwa w TAURONIE zaplanowaliśmy kompleksowo i systemowo. Naszym celem jest budowa nowoczesnych, efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych z uwzględnieniem najnowszych, bezemisyjnych rozwiązań technologicznych w ciepłownictwie. Chcemy aby w przyszłości nasze systemy służyły mieszkańcom zapewniając bezpieczne i stabilne dostawy ciepła w akceptowalnych społecznie cenach - mówi Marcin Staniszewski, prezes spółki TAURON Ciepło.
- Działania strategiczne związane z zazielenieniem ciepłownictwa to niezwykle ważny krok w kierunku unowocześnienia segmentu ciepłownictwa w TAURONIE co w efekcie przełoży się na życie mieszkańców i poprawę stanu powietrza w aglomeracji i regionie. Rozwój ciepła sieciowego w miastach, każde kolejne przyłączenie budynku do sieci ciepłowniczej ma bezpośredni wpływ na poprawę jakości powietrza w naszym regionie - dodaje prezes Staniszewski.
W Elektrociepłowni Bielsko-Biała plan dekarbonizacji zakłada budowę kotłów elektrodowych oraz farmy fotowoltaicznej na terenie elektrociepłowni. W Czechowicach-Dziedzicach spółka analizuje m.in. możliwość budowy instalacji spalania paliw alternatywnych. W ramach strategii TAURON NOWA Energia, TAURON Ciepło zakłada także budowę jednostki wytwórczej opartej o kotły biomasowe, kotły elektrodowe i akumulator ciepła w Jaworznie - w celu zapewnienia dostaw ciepła mieszkańcom miasta. W Elektrociepłowni Cieszyn w planach jest budowa silników gazowych i kotłowni biomasowej. Inwestycje związane z dekarbonizacją zaplanowano również w Ciepłowniach w Olkuszu, Zawierciu i Kamiennej Górze.
TAURON zachęca do korzystania z ciepła sieciowego, jako najbardziej efektywnego i ekologicznego sposobu ogrzewania budynków wielorodzinnych w miastach.
- Zmiana przyzwyczajeń mieszkańców regionu przyczynia się do stopniowej poprawy jakości życia w województwie śląskim. Warto pamiętać, że z ciepła sieciowego można korzystać przez cały rok - zarówno do celów ogrzewania mieszkań, jak i do ogrzewania wody sieciowej. Klienci TAURONA, czyli przede wszystkim spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, samodzielnie decydują, jak długo trwa u nich sezon grzewczy - zaznacza spółka.
TAURON Ciepło to największy dostawca ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej i jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. W skład spółki wchodzą elektrociepłownie w Katowicach, Tychach, Bielsku-Białej (EC1,Cieszynie oraz Obszar Ciepłowni Lokalnych. Łączna moc cieplna zainstalowana zakładów wytwórczych wchodzących w skład TAURON Ciepło - pochodząca w większości z wysokosprawnych źródeł kogeneracyjnych to 1243 MW.
Łączna długość sieci ciepłowniczej w systemie TAURON Ciepło wynosi 1100 km. Poprzez ponad 5000 węzłów cieplnych, spółka dostarcza ciepło do 280 tys. gospodarstw domowych, czyli ponad 840 tys. mieszkańców. TAURON Ciepło obsługuje łącznie około 4000 klientów, ogrzewa ponad 10 000 budynków w aglomeracji.
ZOBACZ TAKŻE

Ile "elektryków" jest zarejestrowanych w powiecie cieszyńskim? "Tendencja jest wzrostowa"

[FOTO] W Cieszynie obradowała Polsko-Czeska Komisja ds. Wód Granicznych

Wody Polskie usuwają skutki powodzi. Także w Cieszynie i powiecie cieszyńskim

[FOTO] Wyróżnienie dla Cieszyna w konkursie "Eco-Miasto 2024"

Gorący temat[FOTO] Rusza modernizacja zbiornika Wisła Czarne. Podpisano umowę wartą blisko 11 mln zł

[FOTO] Podsumowano projekt wart 5,5 mln euro. Dzięki niemu zyskała przyroda i turystyka
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.