Wiadomości
- 5 maja 2025
- 9 maja 2025
[FOTO] "Niemożliwe stało się możliwe". Odnaleziono sztandar 4. Pułku Strzelców Podhalańskich
O wyjątkowym odkryciu w lasach w rejonie Tomaszowa Lubelskiego poinformowało tamtejsze Muzeum Regionalne im. Janusza Petera oraz Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie. Odnaleziono sztandar cieszyńskiego 4 Pułku Strzelców Podhalańskich.
Muzeum Regionalne im. Janusza Petera przekazało, że sztandar odnalazła w kompleksie lasów Zielone w rejonie Tomaszowa Lubelskiego grupa poszukiwaczy prowadzona przez Macieja Podgórskiego - właściciela Muzeum 3. Dywizji Legionów w Zamościu.
- Sztandar zachował się w bardzo dobrym stanie. Wstępnie został zabezpieczony i umieszczony w pomieszczeniu klimatyzowanym, po spełnieniu wymogów formalnych w trybie natychmiastowym trafi do konserwacji prowadzonej przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie - dodała placówka.
- Wstępnie ustalono, że prace konserwatorskie potrwają nawet kilkanaście miesięcy. Wartość obiektu z uwagi na walory historyczne i znaczenie odkrycia dla dziedzictwa jest niewyceniane materialnie. Muzeum wystąpi za pośrednictwem Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków w Lublinie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie nagrody materialnej dla „Darczyńcy”. W dniu Święta Konstytucji 3 maja nie mogliśmy spodziewać się piękniejszego i bardziej symbolicznego daru - podkreśla Muzeum Regionalne im. Janusza Petera.
O odkryciu poinformowało też Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie. - Płat sztandaru, najprawdopodobniej z uwagi na miejsce zakopania oraz wysoką jakość materiału z jakiego został wykonany, (w tym złote i srebrne nici) jest najlepiej zachowanym sztandarem wydobytym z ziemnego depozytu. Warto tutaj przypomnieć, że sztandar został ufundowany przez społeczeństwo Ziemi Cieszyńskiej z ks. Sznurowackim na czele. Wyszycie zlecono siostrom Felicjankom z nieistniejącego już klasztoru w Czechowicach-Dziedzicach - przekazała placówka.
Wszystkie elementy sztandaru zachowały się w sposób nienaruszony - w tym herb miasta Cieszyna i miasta Lure. Orzeł z drzewca, pomimo intensywnych poszukiwań, nie został odnaleziony. Cieszyńskie Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich zauważa, że prawdopodobnie znajduje się on nadal w miejscu ukrycia sztandaru.
Jak przypomina Bartłomiej Stój z serwisu "Zwiadowca Historii", sztandar odnaleziono w rejonie ostatnich potyczek 4 Pułku Strzelców Podhalańskich z Cieszyna.
- Według relacji sztandar został ukryty prawdopodobnie w nocy z 20 na 21 września 1939 roku przez grupę żołnierzy pułku na czele z płatnikiem kpt. Władysławem Kronholdem. Wraz z sztandarem zawsze przechowywany był proporzec. W trakcie działań wojennych był przechowywany w samochodzie w sztabie pułku, właśnie pod osobistą opieką wspomnianego płatnika. Miejsce odnalezienia pokrywa się z ich relacją. W latach 60-tych żołnierze pułku podjęli próbę odnalezienia sztandaru ale nawet uczestniczący w tym nie mogli znaleźć tego miejsca, zmęczenie oraz pora nocna ukrycia znacznie utrudniły ustalenie po latach miejsca. Teraz grupie pasjonatów się to udało - relacjonuje Bartłomiej Stój w artykule "Sztandar oraz proporzec 4. Pułku Strzelców Podhalańskich odnaleziony!".
Loading...
ZOBACZ TAKŻE
20 czerwca"...a znaleźliście coś ciekawego?" - konferencja w cieszyńskim Kinie Piast
[FOTO] To symbol pamięci i pojednania. W Parku Liburnia zasadzono Dąb Pokoju
Gorący temat[FOTO] Odkrycie IPN na cmentarzu w Cieszynie. To mogą być szczątki Żołnierzy Niezłomnych
[FOTO] W Wiśle odbyły się obchody 80. rocznicy defilady żołnierzy NSZ
[FOTO] Na Konteszyńcu odbyły się obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Gorący temat[WIDEO] Tradycja trwa! Jakie są zwyczaje związane z nadejściem wiosny i Wielkanocą?
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.










