Wiadomości

  • 9 października 2023
  • 12 października 2023

Pieniądze na remont Hażlaskiej i nie tylko. Ponad 18 500 000 zł dla Cieszyna z Polskiego Ładu

Cieszyński ratusz otrzyma 9 milionów złotych z budżetu państwa na rozbudowę ulicy Hażlaskiej, w ramach Programu Inwestycji Strategicznych zwanego wcześniej "Polskim Ładem". Są też fundusze na dwa inne przedsięwzięcia.

ul. Hażlaska w Cieszynie - 28.8.2023 · fot. kr / cieszyn.news


Trudno sobie przypomnieć, od kiedy mieszkańcy osiedla Liburnia dopominają się o remont ulicy Hażlaskiej. Ta kręta, stroma droga od lat jest w tragicznym stanie, a przecież prowadzi bezpośrednio w kierunku centrum miasta. Burmistrz Staszkiewicz zapewniała niedawno, że jej rozbudowa (powstać ma nawet ścieżka rowerowa) to priorytet samorządu na przyszły rok. Przez pozyskanie 9 milionów złotych będzie w końcu będzie to możliwe.

Do miejskiej kasy wpłynie też prawie 8 milionów złotych na modernizację innych dróg gminnych na terenie miasta. Jak poinformowała burmistrz Gabriela Staszkiewicz, będą to Kasztanowa, Sosnowa, Łanowa, Zaleskiego oraz odcinek między ulicami Morcinka i Kargera.

Z kolei ponad 1,6 miliona złotych zostanie wykorzystane na renowacje stolarki okiennej i drzwiowej w cieszyńskim ratuszu.

Ul. Słowicza oraz ul. Przepilińskiego
Ul. Słowicza oraz ul. Przepilińskiego · fot. Starostwo Powiatowe w Cieszynie


Warto dodać, że Powiat Cieszyński w ostatnim czasie otrzymał też pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rozbudowę dwóch ulic w Cieszynie - Słowiczej (wraz ze skrzyżowaniem z ul. Hallera) oraz Przepilińskiego (na odcinku od krzyżówki ze Stawową do ul. Kajzara). Koszty to odpowiedni prawie 6 milionów oraz 3,6 miliona złotych, a prace mają potrwać w obu przypadkach od kwietnia przyszłego roku do marca 2025.

- Liczę na to, że Miasto Cieszyn - zgodnie z zawartym z porozumieniem z dnia 18 maja 2022 r. - będzie partycypowało w kosztach realizacji tych zadań w wysokości 50% wartości udziału własnego. Co ważne - przetargi na realizację tych zadań planujemy przeprowadzić jeszcze w tym roku, w okresie jesienno-zimowym - poinformował Mieczysław Szczurek, starosta cieszyński.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.