Wiadomości

  • 17 października 2023
  • 19 października 2023

[INFOGRAFIKA] Jak wyglądałby Sejm, gdyby decydowali tylko Cieszyniacy

Poznaliśmy już pełne wyniki wyborów parlamentarnych. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wyglądałby podział mandatów w Sejmie, gdyby wziąć pod uwagę jedynie poparcie dla partii wśród mieszkańców Cieszyna i powiatu cieszyńskiego.

Podział mandatów w Sejmie według wyników z Cieszyna i powiatu cieszyńskiego
Podział mandatów w Sejmie według wyników z Cieszyna i powiatu cieszyńskiego · fot. opracowanie własne


W Cieszynie wygrała Koalicja Obywatelska, zdobywając 33,6% wszystkich głosów. Drugie było Prawo i Sprawiedliwość (26,40%), a "podium" uzupełniła Trzecia Droga (16,56%). Kolejne miejsca przypadły Lewicy (11,3%) i Konfederacji (6,83%).

W całym powiecie cieszyńskim z kolei najwyższe poparcie zdobyło Prawo i Sprawiedliwość (32,95%) przed Koalicją Obywatelską (28,93%), Trzecią Drogą (16,31%) i potem Lewicą (9,16%) oraz Konfederacją (7,82%).

Do przeliczenia procentowego poparcia dla partii z Cieszyna oraz powiatu cieszyńskiego na liczbę mandatów w 460-osobowym Sejmie, użyliśmy platformy kalkulatorsejmowy.pl. Opiera się ona na metodzie D'Hondta, używanej do liczenia głosów w Polsce i wielu innych krajach.

Efekty widać na poniższej infografice:Patrząc tylko na wyniki wyborów w Cieszynie, Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica mogłyby utworzyć wspólny rząd większościowy. Łącznie miałyby równe 300 mandatów, a więc te trzy partie byłyby zdolne do odrzucenia weta prezydenckiego (potrzeba 276 głosów).

Nieco inaczej wyglądałaby izba niższa parlamentu, gdyby wziąć pod uwagę wyniki z całego powiatu cieszyńskiego. Wprawdzie Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica miałyby 254 mandaty i mogły utworzyć rząd, to jednak do odrzucenia weta prezydenckiego brakowałoby im głosów Konfederacji. Prawo i Sprawiedliwość z ugrupowaniem Sławomira Mentzena nie miałoby większości w Sejmie.

Poniżej zamieszczamy jeszcze grafikę z podziałem miejsc w Sejmie według oficjalnych ogólnopolskich wyników wyborów podanych przez PKW:

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.