Wiadomości

  • 19 października 2023
  • 21 października 2023

[FOTO] Remont teatru ma kosztować nawet 100 000 000 zł. Burmistrz informuje o prowadzonych pracach

Nawet 100 000 000 złotych masz kosztować kompleksowy remont Teatru imienia Adama Mickiewicza w Cieszynie. To jeden z najważniejszych zabytków w naszym mieście. O obecnych pracach związanych z ochroną obiektu poinformowała burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

Remont teatru ma kosztować nawet 100 000 000 zł. Burmistrz informuje o prowadzonych pracach · fot. Facebook / Gabriela Staszkiewicz


Jak wyjaśnia burmistrz w mediach społecznościowych, obecnie razem z dyrektor placówki Katarzyną Dendys-Kosecką stara się o zgromadzenie jak największej kwoty, która pomoże samorządowi udźwignąć to wyzwanie.

Do tej pory udało się otrzymać promesę z Rządowego Programu Ochrony Zabytków w kwocie 499 000 złotych. Ponadto Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego zaplanował 600 000 złotych w przyszłorocznym budżecie. Te pieniądze będą potrzebne na wykonanie kompleksowego projektu modernizacji.

Gabriela Staszkiewicz podała, że sama modernizacja placówki ma kosztować nawet 100 000 000 złotych.

Jakie prace związane z ochroną tego cennego zabytku udało się wykonać do tej pory? - Wymieniamy 4 okna z udziałem środków miasta Cieszyn i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach, dokonano napraw na dachu, zdjęto amfory, zabezpieczono gzymsy, wyczyszczono rynny i wymieniono zniszczone elementy, naprawiono schody, osuszono piwnice i zaizolowano ściany - wylicza burmistrz Cieszyna.

Burmistrz Cieszyna podkreśliła, że duże znaczenie ma obecnie praca zespołu placówki. - Bardzo dziękuję fantastycznej pani dyrektor i całemu zespołowi teatru, który staje na głowie, aby po wielu latach teatr znowu odzyskał blask, a mimo tego trudnego okresu widzowie mogli bez przeszkód oglądać najlepsze spektakle i koncerty - podsumowała Staszkiewicz.

Loading...

mp / cieszyn.news

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.