Wiadomości

  • 19 października 2023

Oszuści nie dają za wygraną. 30-latek stracił 47 000 złotych...

Policjanci odnotowują kolejne przypadki oszustwa "na pracownika banku". Pokrzywdzeni są tak manipulowani przez przestępców, że wypłacają posiadane w banku środki, a następnie wpłacają je czy to we wpłatomacie, czy też okienku kasowym innego banku na wskazane przez oszustów konto lub przekazując kod BLIK przestępcom.

telefon, oszust, oszustwo, rozmowa
Oszuści nie dają za wygraną. 30-latek stracił 47 000 złotych... · fot. Pixabay


W sposób "na pracownika banku" został oszukany w środę 18 października 30-letni mieszkaniec powiatu cieszyńskiego, który stracił 47 000 złotych.

- Uwierzył on rozmówcy, że jego konto i oszczędności są zagrożone. Pokrzywdzony poprosił rozmówcę o sms z banku, który miał potwierdzić, że rozmawia z prawdziwym pracownikiem banku. Oszuści natychmiast wysłali taką wiadomość - dla nich wygenerowanie smsa identycznego jak ten bankowy, nie stanowi żadnej przeszkody. Pokrzywdzony, wierząc, że rozmawia z departamentem bezpieczeństwa, wypłacił wszystkie oszczędności i wpłacił na wskazane konto w innym banku. Nie zwrócił uwagi, że wpłaca na konto indywidualne nieznanej osoby - relacjonuje podkom. Krzysztof Pawlik, oficer prasowy KPP w Cieszynie.

Jak dodaje, "wszystko wyglądało bardzo wiarygodnie, ale należy pamiętać o jednym - nigdy nie podejmujmy szybkich decyzji w związku z finansami".

- To my decydujemy o naszych finansach- to my powinniśmy ZAWSZE być inicjatorami rozmowy. Najprościej - wszystko, co związane z naszymi finansami, wykonujmy z własnej inicjatywy i weryfikujmy wszystko bezpośrednio w banku lub przez dedykowana aplikację bankową. Apelujemy o ostrożność i rozwagę podczas telefonicznych rozmów z nieznajomymi osobami. Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji. W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania - dodaje podkom. Pawlik.

Policjanci przypominają, że przestępcy doskonale znają aplikację mobilną i stronę internetową banku. Udzielają też merytorycznych odpowiedzi na wszystkie zadawane pytania, a wręcz przewidują kolejne kroki, jakie należy zrobić. Wiarygodności dodaje fakt, że w telefonie często słychać rozmowy innych konsultantów na tematy bankowe. Dzwoniący mówią płynnie w języku polskim, ale często ze wschodnim akcentem.

Mundurowi przypominają i ostrzegają:
  • pracownicy banku nigdy nie proszą o podanie loginu i hasła do konta, a tym bardziej kodu autoryzacyjnego SMS lub BLIK;
  • nie polecają też instalowania aplikacji, z której mogą wykonywać ruchy na koncie klienta;
  • wykonując JAKIEKOLWIEK operacje finansowe, wykonuj je w placówce bankowej albo z własnej inicjatywy! NIGDY ZA NAMOWĄ osób kontaktujących się telefonicznie!!!!


O wszelkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast poinformować policję dzwoniąc na numer alarmowy 112.

mp / cieszyn.news

źródło: KPP Cieszyn

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.