Wiadomości

  • 24 października 2023

Kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy. Zatrzymano obywateli Syrii

W miniony weekend Śląska Straż Graniczna zatrzymała kolejne grupy nielegalnych migrantów, którzy przekroczyli granicę ze Słowacji do Polski.

straż graniczna imigranci
Udaremniono kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy oraz zatrzymano przemytnika ludzi · fot. Śląski Oddział Straży Granicznej


20 października około godziny 11:00 w Zwardoniu funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali do kontroli pojazd osobowy na polskich numerach rejestracyjnych. Bezpośrednio po dokonaniu zatrzymania z pojazdu wybiegło 5 osób i oddaliło się w nieznanym kierunku. Na miejsce zdarzenia dodatkowo przybyli funkcjonariusze Śląskiego Oddziału SG oraz funkcjonariusze Komisariatu Policji w Rajczy, którzy przeszukali teren wokół miejsca zdarzenia, jednak żadnych osób przebywających nielegalnie nie ujawniono. Kierowcę pojazdu - 46-letniego obywatela Ukrainy - zatrzymano. W ramach wszczętego postępowania karnego przedstawiony mu został zarzut, że w celu osiągnięcia korzyści majątkowej zorganizował cudzoziemcom nielegalne przekroczenie granicy do Polski, z zamiarem umożliwienia im przekroczenia granicy do Niemiec. Sąd Rejonowy w Żywcu zastosował wobec organizatora tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy. Dziś (23 października) przemytnik zostanie osadzony w Areszcie Śledczym w Bielsku-Białej.

21 października również w Zwardoniu, w terenie leśnym rejonie granicy państwowej, funkcjonariusze Śląskiego Oddziału SG po informacji uzyskanej od Policjantów z Komisariatu Policji w Rajczy oraz Wojsk Obrony Terytorialnej zatrzymali 5 nielegalnych migrantów, poruszających się pieszo. Byli to pełnoletni mężczyźni, obywatele Syrii. Osoby te nie posiadały przy sobie żadnych dokumentów. Wobec wszystkich zostały wszczęte postępowania administracyjne dotyczące wydania im decyzji zobowiązujących do powrotu. Po zakończonych czynnościach cudzoziemcy zostali zwolnieni i opuścili pomieszczenia służbowe Straży Granicznej.

straż graniczna imigranci
Zatrzymanie nielegalnych migrantów w Jaworzynce · fot. Śląski Oddział Straży Granicznej


22 października w godzinach wieczornych w Jaworzynce funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, we współdziałaniu z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej zatrzymali 27 obywateli Syrii, którzy wcześniej nielegalnie przekroczyli granicę ze Słowacji do Polski. Osoby te poruszały się pieszo w rejonie leśnym. Cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów, które uprawniałyby ich do legalnego przekroczenia granicy i przebywania na terytorium Polski. Wobec wszystkich obcokrajowców zostały wszczęte postępowania administracyjne dotyczące wydania im decyzji zobowiązujących do powrotu. Po zakończonych czynnościach cudzoziemcy zostali zwolnieni i opuścili pomieszczenia służbowe Straży Granicznej.

pj / cieszyn.news

źródło: Śląski Oddział Straży Granicznej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.