Wiadomości

  • 6 listopada 2023
  • 8 listopada 2023

[FOTO] Groźny wypadek na S-52. Zginął pracownik służby drogowej. Trwa śledztwo

W poniedziałek, 6 listopada około godziny 15.30 na S-52 między Skoczowem a Cieszynem doszło do bardzo groźnego zdarzenia drogowego. Na jezdni w stronę Cieszyna, na wysokości miejscowości Ogrodzona samochód ciężarowy uderzył w pojazd służby drogowej. Jedna osoba zginęła. To pracownik służby drogowej. Kierowcy podróżujący tą ważną dla regionu trasą musieli liczyć się z ogromnymi utrudnieniami.

Tragiczny wypadek po Cieszynem - 6.11.2023 · fot. KPP Cieszyn, PSP Cieszyn + nadesłane przez czytelników


Początkowo mowa była o dwóch osobach poszkodowanych, których stan jest poważny. Reanimowany był pracownik służby drogowej. Mimo wysiłku ratowników nie udało się go uratować. Ofiara to 49-letni mieszkaniec Brennej. Pozostali uczestnicy wypadku nie odnieśli obrażeń, które były by groźne dla ich życia. Czynności na miejscu wypadku po godzinie 17.00 przejęła prokuratura. Konieczne było zgromadzenie szczegółowej dokumentacji zdjęciowej i przeprowadzenie pomiarów niezbędnych na późniejszym etapie śledztwa. Czynności trwały kilka godzin. Dopiero po ich zakończeniu do uprzątnięcia jezdni i wraków przystąpili pracownicy pomocy drogowej.

Udało się nam ustalić, że pojazd służby drogowej zabezpieczał awarię samochodu osobowego, który stał na pasie awaryjnym. W pojazd służby drogowej wjechała rozpędzona ciężarówka, która chwilę wcześniej z niewiadomych przyczyn zjechała z prawego pasa ruchu na pas awaryjny. Siła uderzenia była potężna. Naczepa auta ciężarowego z ładunkiem w postaci 20 ton siarczanu miedzi, zawisła nad skarpą. Istniało ryzyko, że przewróci się na bok. Konieczny był częściowy przeładunek zawartości naczepy.

Wstępne ustalenia śledczych wskazują na to, że sprawcą tego tragicznego wypadku jest 34-letni mieszkaniec pow. pszczyńskiego, który kierował pojazdem ciężarowym. Mężczyzna był trzeźwy. Trafił do szpitala, gdzie pobrano mu krew do analizy pod kątem środków odurzających. To standardowa procedura w tego typu przypadkach i nie należy się tutaj doszukiwać żadnych podtekstów.Na miejsce zadysponowano m.in. załogę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, 2 naziemne zespoły ratownictwa medycznego, 3 zastępy JRG-1 Bielsko-Biała, 2 zastępy JRG Skoczów, 1 zastęp JRG Cieszyn i 1 zastęp OSP Skoczów. Do działań z organizacją ruchu skierowano 9 patroli policji.

Gigantyczne utrudnienia.Wypadek na S-52 koło Cieszyna - 6.11.2023
Policjanci zablokowali możliwość wjazdu na S-52 zarówno od strony Skoczowa jak i Cieszyna. Przed godziną 17.00 rozpoczęła się ewakuacja kierowców, którzy utknęli w potężnym korku jaki utworzył się na drodze ekspresowej w obu kierunkach - 6.11.2023 · fot. nadesłane przez czytelnika


Trasa została zablokowana w obu kierunkach od samego początku. Po przeciwnej stronie do wypadku zatrzymała się część pojazdów służb ratunkowych, a ratownicy przeskoczyli przez barierki. Gdyby mieli objeżdżać, by znaleźć się po właściwej stronie drogi, musieliby przejechać około 30 kilometrów. Na to czasu nie było - zdrowie i życie poszkodowanych jest cenniejsze niż czas, który stracili kierowcy w korku. Po tej stornie jezdni wylądował również śmigłowiec LPR.

W korku utknęły tysiące kierowców. Policjanci nie wpuszczali kolejnych pojazdów na zablokowany fragment drogi ekspresowej. Nie stało się tak od razu. Minęło kilka długich chwil, nim na wszystkie miejsca punktów blokadowych dotarli mundurowi. Patrole stanęły zarówno w Skoczowie jak i w Cieszynie. Przed godziną 17.00 pracownicy służby drogowej zdemontowali część barierek oddzielających pasy ruchu. Pozwoliło to na zawrócenie pojazdów stojących w korku na Cieszyn. Kierowcy jadący w stronę Skoczowa musieli poczekać do godziny 19.00. Ruszyli dopiero jak wszystkie pojazdy z przeciwnego kierunku zawróciły. Niektórzy kierowcy w korku spędzili trzy godziny.

Około godziny 23.00 przywrócono ruch lewym pasem do Cieszyna. Taki stan rzeczy może potrwać kilka najbliższych dni. Uszkodzone są barierki energochłonne, oddzielające jezdnię od stromej skarpy. Do czasu naprawy infrastruktury jezdnia będzie pozostawać zwężona. Planowane jest także ustawienie ograniczeń prędkości (najprawdopodobniej do 80km/h).

Loading...

sid / cieszyn.news

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.