Wiadomości

  • 11 listopada 2023
  • 12 listopada 2023

Cieszyński kierowca dołącza do elitarnego grona. To wielka szansa na wejście do F1

Kacper Sztuka, 17-letni kierowca z Cieszyna i tegoroczny mistrz włoskiej Formuły 4 został włączony do programu rozwoju młodych kierowców ekipy Red Bulla. Wcześniej należeli do niego między innymi trzykrotny i obecny mistrz świata F1 Max Verstappen czy czterokrotny mistrz Formuły 1 Sebastian Vettel. Czy młody Cieszynianin podąży ich ścieżką?

Kacper Sztuka wygrywa trzy wyścigi na torze w Mugello
Kacper Sztuka, tegoroczny mistrz włoskich mistrzostw Formuły 4 · fot. mat. pras.


Na to pytanie oczywiście nie sposób dziś odpowiedzieć. Pewne jest jednak, że dołączenie Sztuki do programu młodych kierowców Red Bulla - właściciela dwóch zespołów z najlepszej wyścigowej serii świata - to ogromna szansa na szybki rozwój kariery w motosporcie.

Kubica przecierał szlakiSztuka nie będzie pierwszym Polakiem w tym programie. Jak informuje portal powrotroberta.pl, szlaki przetarł tam... Robert Kubica, który został do niego włączony w 2001 roku (gdy program był uruchamiany) i był w nim przez jeden sezon. Później jeszcze, na krótki czas w 2007 roku, znalazł się w nim Kevin Mirocha.

Od 2001 roku w programie znalazło się ponad 80 zawodników, z czego piętnastka dostała fotel w Formule 1. Jak na sport, w którym obecnie rywalizuje dwudziestu najlepszych na świecie kierowców wyścigowych i co sezon zwalnia się średnio jedno, góra dwa miejsca, jest to bardzo duży procent.

W tej piętnastce są między innymi wspomniany Max Verstappen (w tym sezonie zagwarantował sobie już trzeci mistrzowski tytuł) Sebastian Vettel (mistrz świata F1 w latach 2010-2013) a także tak popularni kierowcy jak Daniel Ricciardo, Pierre Gasly czy Carlos Sainz Jr., obecnie jeżdżący w Ferrari.

Do F1 jeszcze daleka drogaChociaż o wejściu Kacpra Sztuki do teamu Red Bulla piszą już wszystkie motorsportowe media w kraju, to trzeba najpierw poczekać na... oficjalne potwierdzenie tego faktu. Nie oznacza to, że pojawiające się wiadomości są nieprawdziwe - o włączeniu cieszyńskiego kierowcy do programu poinformował polskich dziennikarzy Peter Bayer, szef ekipy Alpha Tauri, drugiego zespołu Red Bulla:Jak informuje Mateusz Ligęza, dziennikarz Radia Zet, ustalane są jeszcze szczegóły dotyczące finansowania startów Sztuki w Formule 3. Umowa z Red Bullem ma jednak nie kolidować z innymi partnerami kierowcy, takimi jak na przykład PKN Orlen. Na "oficjalkę" mamy czekać jeszcze około dwa tygodnie.Jest jednak na co czekać - status juniora Red Bulla daje możliwość poznania padoku Formuły 1 - Formuła 3, w której najprawdopodobniej zobaczymy cieszynianina jest serią towarzyszącą zmaganiom elity - korzystania z symulatora tej stajni i uzyskania niezbędnego w motosporcie wsparcia finansowego.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.