Wiadomości

  • 13 listopada 2023

[FOTO] Pierwsze obrady Sejmu RP. Posłowie z regionu złożyli ślubowanie

Przemysław Drabek, Grzegorz Gaża, Grzegorz Puda, Stanisław Szwed, Mirosława Nykiel, Małgorzata Pępek, Apoloniusz Tajner, Mirosław Suchoń i Bronisław Foltyn - dziewiątka posłów i posłanek wybranych w naszym regionie złożyła ślubowanie na pierwszym posiedzeniu Sejmu RP nowej kadencji.

Posłowie z okręgu nr 27 składający ślubowanie - 13.11.2023 · fot. YouTube / Sejm RP


Prezydent apeluje o wzajemny szacunekInauguracyjne posiedzenie Sejmu rozpoczęło się w południe od odśpiewania całego hymnu państwowego. Potem półgodzinne wystąpienie wygłosił prezydent Andrzej Duda, w którym na wstępie zwrócił się do wszystkich, którzy poszli na wybory.

- 21 milionów 960 tysięcy osób - tylu polskich obywateli zagłosowało w wyborach. Frekwencja wyborcza 15 października osiągnęła ponad 74 proc. To wielka rzecz, wielki sukces polskiej demokracji. Dziękuję i jeszcze raz dziękuję z całego serca - podkreślał prezydent.

Duda apelował też do wybranych posłów o wzajemny szacunek, dodając, że "w demokracji jest tak, że ci, którzy dziś sprawują władzę, za jakiś czas będą w opozycji. Rządzący zbyt często zapominają o tym fakcie".

Po zakończeniu przemówienia podał dłoń liderom wszystkich ugrupowań. - Niech stanie się to dobrą tradycją w parlamencie. Tak zaczynajmy pierwsze posiedzenie każdego Sejmu, od podania sobie ręki - apelował.

Pierwsze posiedzenie Sejmu RP X kadencji - 13.11.2023 · fot. Kancelaria Sejmu RP


Wystąpienie Marszałka Seniora i ślubowanieGłos zabrał także Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego, pełniący funkcję Marszałka Seniora. - W imieniu nas wszystkich posłanek i posłów, składam podziękowania Polkom i Polakom, którzy tak licznie, z wielkim zaangażowaniem, poświęceniem, wykonali swój obywatelski obowiązek i wzięli udział w wyborach - zaznaczał.

Po zakończeniu wystąpienia, odczytał rotę ślubowania brzmiącą:

"Ślubuję uroczyście jako poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej".

Wybrani posłowie i posłanki - w tym dziewiątka z okręgu wyborczego obejmującego powiaty bielski, cieszyński, żywiecki i miasto Bielsko-Biała - mówili potem kolejno "ślubuję". Mogli też dodać "tak mi dopomóż Bóg".

W dalszej części dzisiejszych obrad zaplanowane jest wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego, a także wybór Marszałka Sejmu oraz wicemarszałków.

Obrady można oglądać poniżej:

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.