Wiadomości

  • 18 listopada 2023
  • 21 listopada 2023

[Historyczne ciekawostki] Zginął pod Czadcą, żona czekała na niego w Montevideo

Niemal 85 lat temu w Cieszynie z honorami został pochowany Ozjasz Storch. To polski Żyd, który poległ w trakcie walk pod słowacką Czadcą - były to działania związane z polską aneksją Zaolzia w 1938 roku.

Pogrzeb Ozjasza Storcha w Cieszynie, 27 listopada 1938 · fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe


Chciał wyjechać z kraju, zapisał się do armiiOzjasz Storch urodził się w 1913 roku w Jarosławiu na Podkarpaciu. W latach 30. pracował jako urzędnik w Nowym Sączu. Należał też do radykalnej, syjonistycznej organizacji "Bejtar", której jednym z założeń było kształcenie przyszłych kadr żydowskich sił zbrojnych i elit politycznych wyznania mojżeszowego.

Niedługo przed wojną Storch planował wyjechać do Urugwaju, bo w Montevideo czekała na niego już jego żona. Przed wyjazdem zapisał się jednak do rezerwy polskiej armii. Konkretnie do rezerwy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich.

Aneksja ZaolziaNa jesień 1938 roku Polska postanowiła wykorzystać rozpad Czechosłowacji i zająć Zaolzie, które było przecież terytorium spornym od przełomu 1918 i 1919 roku i toczącej się wtedy wojny polsko-czechosłowackiej. Wymuszoną zgodę na zajęcie ziem dały władze czechosłowackie, ale nie oznaczało to, że terytoria oddano bez walki.

25 listopada 1938 roku doszło bowiem do starć zbrojnych pod Czadcą. Portal podkarpackahistoria.pl przytacza fragment relacji, jaką zamieściło czasopismo "Głos Krajny":

"W związku z napaścią na polską delegację do polsko-słowackiej komisji granicznej, która miała na terenie Czechosłowacji w dniu 24 bm. i która stworzyła warunki uniemożliwiające kontynuowanie prac delimitacyjnych (rozgraniczających) według dotychczasowej procedury, oddziały grupy operacyjnej „Śląsk” przystąpiły od rana dn. 25 do bezzwłocznego zajęcia przyznanych Polsce terenów w rejonie czadeckim. W starciu jakie miało miejsce podczas zajmowania terenów w rejonie czadeckim, poległo dwóch żołnierzy: starszy strzelec Stanisław Mlekodaj i strzelec Ozjasz Storch, obaj z nowosądeckiego pułku strzelców podhalańskich".


Pogrzeb z honorami w CieszyniePogrzeb szeregowego Storcha odbył się 27 listopada 1938 roku na cmentarzu żydowskim w Cieszynie. Jak wyjaśnia na facebookowej grupie "Pochowani na cmentarzach żydowskich w Cieszynie" Irena French, dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego, było to pamiętne wydarzenie. Przemawiał wtedy między innymi pułkownik Józef Kustroń - niedługo później mianowany na generała brygady Wojska Polskiego - a obecny był generał Władysław Bortnowski czy płk. Ignacy Izdebski. W pochówku Storcha uczestniczyli także cieszyński rabin Aron Eisenstein, starosta cieszyński Jan Plackowski czy burmistrz Cieszyna Rudolf Halfar.

Mimo dość bogatej dokumentacji fotograficznej z pogrzebu, do dziś nieznane jest dokładne miejsce w którym spoczywa zmarły żołnierz.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj