Wiadomości

  • 22 listopada 2023
  • 24 listopada 2023

[FOTO] Były deklaracje. Na inwestycje trzeba będzie jeszcze poczekać

Minęły przeszło trzy miesiące od deklaracji Marszałka Województwa Śląskiego w sprawie skrzyżowania ulic Akacjowej, 3-go Maja i Katowickiej w Ustroniu. Temat ten od dłuższego czasu bulwersował okolicznych mieszkańców. Pod groźbą protestu i blokady głównej arterii, domagali się oni poprawy bezpieczeństwa pieszych za sprawą budowy sygnalizacji świetlnej. Na jakim etapie są prace? Zapytaliśmy o to w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

Spotkanie mieszkańców w sali OSP Ustroń Polana - 3.08.2023 · fot. Paweł Sztefek, Radny Miasta Ustroń


Przypomnijmy, w sierpniu bieżącego roku wśród mieszkańców Ustronia zapanowała euforia. Nie ma co ukrywać, to dzięki ich staraniom oraz stowarzyszeniu udało się wpłynąć na kluczowe decyzje w sprawie skrzyżowania na Poniwcu. Przełomowa deklaracja marszałka miała być początkiem zmian, które są konieczne dla poprawy bezpieczeństwa pieszych na skrzyżowaniu wojewódzkiej 941 z ulicą Akacjową i 3-go Maja.

Minęły przeszło trzy miesiące od przełomowego spotkania i deklaracji. Zaniepokojeni mieszkańcy na próżno dopatrują się widocznych zmian na wspomnianym skrzyżowaniu. O postęp prac zapytaliśmy zarządcę drogi, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

Przygotowaliśmy projekt zmiany organizacji ruchu polegający na przekształceniu ul. Akacjowej, na odcinku od DW 941 do ul. 3 Maja w ulicę jednokierunkową. W toku konsultacji władze Ustronia zaopiniowały projekt negatywnie. Złożymy go na dniach do Urzędu Marszałkowskiego, który podejmie decyzję.

Wybraliśmy już projektanta sygnalizacji. Jeśli otrzymamy finansowanie tego przedsięwzięcia w budżecie na 2024 rok, w przyszłym roku ta sygnalizacja powstanie.

Budowa oświetlenia przejścia dla pieszych - to jest zadanie władz miasta Ustronia. Niedawno otrzymaliśmy szkic projektu takiego oświetlenia. W najbliższym czasie wydamy opinię na jego temat.

Ryszard PacerRzecznik Prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach


Śmigłowiec LPR wypadek Ustroń
fot. KPP Cieszyn


W miejscu, o którego poprawę bezpieczeństwa domagają się mieszkańcy, w 2022 roku doszło do tragicznego w skutkach wypadku.13 października na oznakowanym przejściu dla pieszych zginął potrącony przez samochód 15-letni chłopiec.

Pozostał niespełna miesiąc do otwarcia pierwszych ośrodków narciarskich w regionie. Wzorem lat poprzednich, można spodziewać się wzmożonego napływu turystów między innymi do Ustronia i Wisły. Tym bardziej, poprawa bezpieczeństwa pieszych w rejonie głównej drogi prowadzącej do kurortów, powinno być priorytetem. Niestety, na budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Akacjowej, 3-go Maja i Katowickiej w Ustroniu przyjdzie wszystkim jeszcze poczekać.

Jako piesi, pamiętajmy o zakładaniu odblasku. Ten mały element ma ogromny wpływ na widoczność, szczególnie po zmroku. Przed wejściem na przejście, upewnijmy się że nie stworzymy zagrożenia dla samych siebie.

pj / cieszyn.news

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.