Wiadomości

  • 29 listopada 2023
  • 1 grudnia 2023

Jest pierwszy przetarg na rewitalizację linii 190. Pociągiem do Bielska dojedziemy w godzinę

PKP PLK ogłosiło przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej rewitalizacji odcinka linii nr 190 między Skoczowem a Bielskiem-Białą. Prace budowlane rozpoczną się najwcześniej w 2027 roku i potrwają dwa lata.

Dworzec kolejowy w Cieszynie - 8.11.2023
Po zakończeniu remontu odcinka linii 190, podróż z Cieszyna do Bielska-Białej zajmie pociągiem około godziny · fot. kr / cieszyn.news


Przebudowa odcinka kosztować będzie 350 milionów złotych - 85% z tej kwoty to dofinansowanie z budżetu państwa, pozostałe 15% to wkład samorządów - między innymi Bielska-Białej i Skoczowa, ale też Cieszyna, Ustronia czy nawet Wisły. Umowa na finansowanie została podpisana w październiku tego roku.

- Dzięki odbudowie linii kolejowej na odcinku Bielsko-Biała - Skoczów, mieszkańcy Bielska zyskają szybkie i wygodne połączenie ze Skoczowem i dalej, z Cieszynem i Wisłą. Mieszkańcy Cieszyna i Wisły dojadą pociągiem do Bielska-Białej oraz dalej, do Krakowa. Takie połączenie będzie dużym ułatwieniem także dla studentów czy turystów. Czas podróży między Bielskiem a Skoczowem wyniesie ok. 36 minut, z Bielska do Cieszyna dojazd zajmie niecałą godzinę - mówi Katarzyna Głowacka z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Po wyłonieniu firmy w przetargu, ta przygotuje właściwy projekt przebudowy do 2027 roku. Wtedy planowane jest znalezienie wykonawcy prac i ich rozpoczęcie, a linia powinna być gotowa do 2029 roku.

kr / cieszyn.news

źródło: PKP PLK

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.