Wiadomości

  • 5 września 2023
  • 6 września 2023

"Niespodzianka" przy budowie Centrum Informacji Transgranicznej. "Wydłuży to nieco prace"

Na ulicy Zamkowej wciąż trwa budowa Centrum Informacji Transgranicznej, które mieścić się będzie na terenie dawnego budynku straży granicznej. Władze miasta napotkały pewien niespodziewany problem.

Plac budowy Centrum Informacji Transgranicznej - 28.8.2023 · fot. kr / cieszyn.news


- Zdarzyła się pewna "niespodzianka", trochę podobna do historii z gazociągiem w trakcie remontu ulicy Głebokiej - mówi burmistrz Gabriela Staszkiewicz. - Okazało się, że tym razem nieprawidłowo był położony ciepłociąg i musimy go przebudować. Wydłuży to nieco prace - dodaje.

Na miejscu faktycznie widać wystające spod ziemi rury ciepłownicze, które znajdowały się tuż pod nawierzchnią. - O tej obecnej głębokości ciepłociągu dowiedzieliśmy się dopiero po rozebraniu kostki brukowej, w dokumentach geodezyjnych nie było jej wskazanej. Wszystkie prace z tym związane są po stronie Energetyki Cieszyńskiej i podmiotu, który w latach 90. ów ciepłociąg zabudowywał - wyjaśnia Przemysław Major, zastępca burmistrza.

Co ważne, przebudowa ciepłociągu nie wpłynie mocno na termin zakończenia budowy samego Centrum Informacji Transgranicznej. - Pierwotnie prace planowaliśmy zakończyć wcześniej, ale cały projekt ma być gotowy do końca roku, zgodnie z terminem - podkreśla Staszkiewicz.

- W budynku wykonana jest stolarka zewnętrzna i wewnętrzna, a także przegrody i instalacje wewnętrzne. Wykonawca przygotowuje się do prac wykończeniowych w środku. Z sekretarzem miasta praktycznie codziennie jesteśmy na terenie budowy i monitorujemy postępy - dodaje Major.

CIT to instytucja, w której będą pracować polsko- i czeskojęzyczni przedstawiciele Cieszyna i Czeskiego Cieszyna - będzie to informacja turystyczna promująca nasz region po obu stronach granicy. Tuż obok niej ma stanąć powstająca jeszcze wierna replika słynnego przedwojennego tramwaju, który jeździł po mieście nad Olzą.

- Zanim tramwaj trafi do nas, będzie pokazany w Gdańsku. Jest to jedyny w swoim rodzaju wagon tramwajowy w Polsce, dlatego też jego producent postanowił go wystawić na targach transportowych w październiku. Niedługo potem zostanie nam dostarczony - zdradza burmistrz miasta.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.