Wiadomości

  • 15 grudnia 2023

Bociany wrócą na wiosnę do nowego domu. Gniazdo w Cieszynie po "remoncie"

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach przeprowadziła "remonty" dziesięciu gniazd bocianich w regionie. Jedno z nich znajduje się w Cieszynie.

Gniazdo bocianów w Cieszynie przed i po renowacji
Gniazdo bocianów w Cieszynie przed i po renowacji · fot. RDOŚ Katowice


Działania polegały przede wszystkim na redukcji wieńca gniazda oraz jego pielęgnacji. Niektóre "domy" bocianów mogą ważyć nawet do 1,5 tony i mieć dwa metry wysokości!

- W takim przypadku gniazdo może stanowić realne zagrożenie dla stabilności słupa, konstrukcji starego komina, czy też obumarłego drzewa. Konieczne jest zatem przeprowadzanie zabiegów ochronnych w obrębie gniazd, aby je „odchudzić”, zdejmując część nadbudowanego wieńca. Przewrócenie się słupa czy komina lub zapadnięcie się starego dachu jest jednoznaczne ze zniszczeniem siedliska, dlatego niezbędne jest podjęcie działań polegających na wzmocnieniu konstrukcji, na których bociany zbudowały swoje gniazdo - mówi Przemysław Skrzypiec, wiceszef Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Koszt takiej renowacji gniazda może wynieść nawet 70 tysięcy złotych. Bociany wrócą do Polski zapewne w połowie kwietnia przyszłego roku.

kr / cieszyn.news

źródło: Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.