Wiadomości

  • 21 grudnia 2023

Budżet miasta uchwalony. Inwestycje za 46 000 000 złotych

Rada Miejska w Cieszynie przyjęła uchwałę budżetową na przyszły rok. Na inwestycje miasto zamierza przeznaczyć ponad 46 milionów złotych.

Rynek w Cieszynie
Zdjęcie poglądowe · fot. kr / cieszyn.news


Przyszłoroczne dochody cieszyński ratusz prognozuje w wysokości ponad 250 milionów złotych, a wydatki oszacowano na ponad 261 milionów. Deficyt wobec tego wyniesie 8,1 miliona i ma być pokryty kredytem (2,9 mln zł), pożyczką (3,2 mln) oraz wolnymi środkami z lat ubiegłych (2 mln). Uchwała budżetowa została pozytywnie zaopiniowana przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Katowicach.

Największymi przyszłorocznymi inwestycjami będą zakup autobusów elektrycznych (za ponad 15,5 miliona złotych), dalsza przebudowa ulicy Mickiewicza (6 mln zł, w tym dofinansowanie z Polskiego Ładu), remont cieszyńskiego Ratusza (1,9 mln zł, w tym także środki Polskiego Ładu), czy rozbudowa ul. Hażlaskiej (1 mln zł, Polski Ład).

Warto dodać, że zaplanowano też renowację pomnika Mieszka I Cieszyńskiego, który został uszkodzony we wrześniu ubiegłego roku. Jego naprawa ma kosztować 150 tys. złotych i być finansowana z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Z tego samego programu zostanie przeznaczona kwota 500 tys. złotych na rewitalizację Teatru im. Adama Mickiewicza oraz 490 tys. na wykonanie elewacji bastei Zamku Cieszyn.

W głosowaniu nad budżetem wzięło udział 20 radnych. 13 było za jego przyjęciem, jeden przeciw, a sześciu wstrzymało się od głosu.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.