Wiadomości

  • 6 września 2023
  • 9 września 2023

Osiem komitetów w okręgu. Na listach wiceburmistrz Cieszyna czy były komendant Straży Pożarnej

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w naszym okręgu wyborczym listy ośmiu ugrupowań w wyborach do Sejmu RP. Można na nich znaleźć nazwiska kilku mieszkańców Cieszyna, a także pozostałej części naszego powiatu.

Wybory parlamentarne
Wybory parlamentarne odbędą się już 15 października. W okręgu zostało zarejestrowanych sześć komitetów · fot. bielsko.info


Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga, Bezpartyjni Samorządowcy, Konfederacja Wolność i Niepodległość, Normalny Kraj, Nowa Lewica, Polska Jest Jedna oraz Prawo i Sprawiedliwość - to ósemka komitetów, które do tej pory zebrały wystarczającą ilość podpisów poparcia i zostały zarejestrowane w naszym okręgu wyborczym. Termin rejestracji minął dzisiaj (6 września) o godzinie 16:00.

Piątka z Cieszyna: były komendant, nauczycielka, prezes spółdzielni, terapeutka zajęciowa i przedsiębiorcaDrugie miejsce na liście koalicji PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni zajmuje Danuta Kożusznik. To mieszkająca w Cieszynie nauczycielka w Zespole Szkół im. Władysława Szybińskiego, prezes Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, a także była radna sejmiku województwa śląskiego. Należy do PSL-u.

Wśród bezpartyjnych kandydatów do Sejmu Trzeciej Drogi można znaleźć też Damiana Legierskiego. To niedawny komendant Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Cieszynie, który przeszedł na emeryturę zawodową w lutym tego roku.

Trzecim mieszkańcem naszego miasta, ubiegającym się o mandat poselski, jest Michał Wenglorz. Należy do partii Nowa Nadzieja, a kandyduje z list Konfederacji. PKW podaje, że jest przedsiębiorcą - w sieci można znaleźć dane o firmie Mwrk sp. z o.o., która zajmować się ma sprzedażą wysyłkową. Brakuje jednak dedykowanej firmowej strony internetowej czy konta w social mediach.

Jedna kandydatka z Cieszyna znalazła się także na liście Bezpartyjnych Samorządowców. To Joanna Buzek, przewodnicząca Spółdzielni Mieszkaniowej "Osiedle Piastowskie".

Cieszynianką jest też Magdalena Michałowska, terapeutka zajęciowa startująca z list komitetu "Polska Jest Jedna". Nie należy do żadnej partii.

Wiceburmistrz, były prezes PZN czy wójt Istebnej. Ciekawe nazwiska z regionuNa zarejestrowanych listach można też znaleźć kilka znanych nazwisk z powiatu cieszyńskiego. Mocno związany z miastem nad Olzą jest przede wszystkim Przemysław Major - mieszkaniec Chybia - który pełni funkcję zastępcy burmistrza Cieszyna. Major jest bezpartyjnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej, podobnie jak były prezes PZN Apoloniusz Tajner czy Marcin Ślęk z Zebrzydowic. Ten ostatni to obecny radny Powiatu Cieszyńskiego, który jednak należy do Platformy Obywatelskiej.

Kandydatem Trzeciej Drogi do Sejmu RP jest też Adam Arczewski ze Skoczowa, prezes Spółdzielni Handlowo-Usługowej GESA należący do PSL. Skoczowianinem jest też Andrzej Bacza, były przewodniczący Rady Miejskiej Skoczowa i radny Powiatu Cieszyńskiego, który startuje z list ugrupowania Polska Jest Jedna.

Sporo nazwisk z regionu znaleźć można też wśród startujących z Lewicy, a łączy ich zawód nauczycielski i fakt, że nie należą do struktur partyjnych. Mowa o Leszku Tyrnie z Goleszowa, Pawle Sztefku z Ustronia oraz Henryku Podżorskim z Wisły. Dodać można też Agnieszkę Lamek-Kochanowską z partii Razem, która chociaż mieszka w Bielsku-Białej, to prowadzi cieszyńskie Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera.

Z kolei na listach Prawa i Sprawiedliwości znajdują się Łucja Michałek-Chudecka (wójt gminy Istebna, członkini partii), Krzysztof Sitarski (nienależący do partii górnik z Ustronia), Łukasz Czupil (górnik z Pogwizdowa, członek PiS) i Renata Michnik (technik budowlany z Dębowca, bezpartyjna).

Co ciekawe, w naszym okręgu została zarejestrowana także lista komitetu Normalny Kraj, na której nie znajduje się ani jeden kandydat z powiatu cieszyńskiego czy choćby bielskiego. Znajdziemy tam mieszkańców Żywca, Bojszowych Nowych, Harmęża, Żor, Goworówka, Warszawy, Kordowa, czy Świdwina.

Pełne listy można znaleźć tutaj.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.