Wiadomości

  • 16 stycznia 2024

Wybory samorządowe w pierwszy weekend kwietnia. Kto powalczy o fotel burmistrza?

7 i 21 kwietnia odbędzie się pierwsza i druga tura wyborów samorządowych. Termin podał premier Donald Tusk, a formalnie zatwierdzi go Państwowa Komisja Wyborcza.

Wybory parlamentarne i referendum - 15.10.2023
Wybory samorządowe odbędą się 7 i 21 kwietnia · fot. sid


- Po uzyskaniu pozytywnej opinii PKW, to właściwie formalność, będziemy mogli przystąpić do tych jakże ważnych z punktu widzenia lokalnych wspólnot i życia zwykłych ludzi wyborów. Mam nadzieję, że kwiecień będzie dobrym miesiącem dla polskiej samorządności - mówił premier na poniedziałkowej (15.01) konferencji prasowej, cytowany przez Interię.

Mijająca kadencja była pierwszą pięcioletnią dla samorządów - poprzednie wybory odbyły się w październiku 2018 roku. Radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast mieliśmy wybierać na jesieni 2023 roku, ale decyzję o przeniesieniu terminu na wiosnę (by nie pokrywał się z datą wyborów parlamentarnych) podjął Sejm IX kadencji.

W Cieszynie o reelekcję ubiegać się będzie burmistrz Gabriela Staszkiewicz - zapowiedziała to już oficjalnie. Niewykluczone, że jej kontrkandydatką będzie Joanna Wowrzeczka, która przecież w poprzednich wyborach ubiegała się o stanowisko burmistrza, a finalnie uzyskała mandat radnej. Start w wyborach potwierdził z kolei Janusz Mendera - przedsiębiorca i wolontariusz znany z akcji "Buła Cieszy(n)", pomagającej osobom w kryzysie bezdomności, związany wcześniej z Polską 2050.

Warto też przypomnieć, że walkę o najważniejszy urząd w mieście zapowiadał też radny Rafał Foltyn z Prawa i Sprawiedliwości, tylko robił to... w styczniu 2021 roku i trudno wyrokować, czy swoją decyzję podtrzymuje. Po ogłoszeniu daty wyborów samorządowych nie powinniśmy jednak długo czekać na odsłonięcie wszystkich kart.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.