Wiadomości

  • 20 stycznia 2024

Filmy niedawno zmarłego reżysera na Kinie na Granicy. "Czuł się u nas i z nami wspaniale"

Bohaterem pierwszej sekcji tematycznej tegorocznego Kina na Granicy będzie Janusz Majewski - reżyser filmowy, a także wielokrotny gość cieszyńskiego przeglądu kina polskiego, czeskiego i słowackiego, który zmarł 10 stycznia br.

Janusz Majewski bohaterem pierwszej sekcji tematycznej Kina na Granicy 2024
Janusz Majewski bohaterem pierwszej sekcji tematycznej Kina na Granicy 2024 · fot. fot. Wojciech Wandzel/Kino na Granicy


Jak podkreśla Łukasz Maciejewki, krytyk filmowy i filmoznawca, a także dyrektor programowy przeglądu, Majewski był nie tylko mistrzem kina, ale też "wytrawnym czechofilem".

- Do Cieszyna, na „Kino na Granicy”, przyjeżdżał wielokrotnie i - zawsze to podkreślał - czuł się u nas i z nami wspaniale. Uwielbiał czeskie piwo („Pilsner” jest królem piw - mówił), kochał knedlíčky z pieczenią wieprzową i kapistą kiszoną na gorąco. Odpowiadała mu atmosfera naszego festiwalu: żywioł młodości, zderzony z tym, czym dla autora „Lekcji martwego języka” była zawsze Mitteleuropa: wspólnota tradycji, europejskiej ciągłości kulturowej, ale także, co było to dla Majewskiego szczególnie ważne, odpowiedzialności za podtrzymywanie owej wspólnoty - przyznaje Maciejewski w mediach społecznościowych.

W trakcie odbywającego się w trakcie majówki (1-5 maja 2024) przeglądu będziemy mogli obejrzeć mniej znane produkcje zmarłego reżysera, powstałe przy jego współpracy z czeskimi i słowackimi filmowcami.

- Zaklęte rewiry” (1975) na podstawie książki Henryka Worcella, mało znany melodramat - „Słona róża” (1982), historyczny dramat kostiumowy - „Czarny wąwóz” (1988), kultowych „C.K. Dezerterów” (1985), filmu do którego scenariusz, podobnie jak do „Zaklętych rewirów”, Janusz Majewski napisał wspólnie z Pavlem Hajným. Zestaw uzupełni „Czarna suknia” (1967), średniometrażowy film Janusza Majewskiego z 1967 roku, z jedyną w polskim kinie kreacją Idy Kamińskiej, aktorki która rolę życia zagrała w wybitnym czeskim filmie - „Sklep przy głównej ulicy” Jána Kadára i Elmara Klosa, za który otrzymała nominację do Oscara - wylicza Maciejewski.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.