Wiadomości

  • 1 lutego 2024
  • 2 lutego 2024

Trudna sytuacja znanej cieszyńskiej księgarni. Działa od ponad 50 lat, grozi jej zamknięcie

Jednym z charakterystycznych punktów ulicy Głębokiej w Cieszynie jest Księgarnia Piastowska, która działa w tym miejscu od ponad półwiecza. Jej właściciele prosili władze miasta o obniżenie czynszu, a także podział 470-metrowego lokalu, który ich zdaniem jest za duży. Jak wyjaśnia burmistrz Gabriela Staszkiewicz, rozmowy jednak wciąż trwają.

Księgarnia Piastowska działa przy Głębokiej od półwiecza. Grozi jej zamknięcie
Księgarnia Piastowska działa przy Głębokiej od półwiecza. Grozi jej zamknięcie · fot. facebook.com/ksiegarniapiastowska


Cała dyskusja wokół sprawy rozpoczeła się od posta pana Grzegorza Byrta. - Jak informują moi przyjaciele, Urząd Miejski w Cieszynie podniósł radykalnie czynsz spółce, która zarządza Księgarnią Piastowską - napisał na Facebooku.

Jak dodał, decyzja ta skutkuje planem likwidacji księgarni. - Apeluje do Pani Burmistrz Cieszyna o to, aby stworzyła warunki dla takiego przetrwania, do Wielce Szanownego Pana Starosty Powiatu Cieszyńskiego Mieczysława Szczurka o zaangażowanie się w ta sprawę. Apeluje do Was Wszystkich, ocalmy to miejsce - podkreślał.

Loading...


Jego wpis został udostępniony ponad 50 razy, a odniosła się do niego także burmistrz Gabriela Staszkiewicz. Twierdzi, że rozmowy z właścicielami księgarni rozpoczęły się pod koniec ubiegłego roku i dotyczą podzielenia przestrzeni lokalu, co skutkowałoby też ograniczeniem kosztów za czynsz i ogrzewanie.

- Zwracałam również uwagę na potencjał miejsca jak antresola czy duże pomieszczenia na zapleczu, które można byłoby lepiej wykorzystać. Z tego co mi przekazano spółka ZBM proponowała też przeniesienie się do innego lokalu w samym centrum ale propozycja nie spotkała się z przychylnością. Niestety w obecnych czasach sprzedaż książek wymaga wiele wysiłku i niestandardowych pomysłów na ofertę. Mało czytamy i równie rzadko kupujemy książki. Dlatego tacy przedsiębiorcy mają problemy. Kolejne spotkanie miało miejsce w ostatnim czasie i mam nadzieję, znajdziemy rozwiązanie - informuje burmistrz.

Loading...

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.