Wiadomości

  • 5 lutego 2024
  • 8 lutego 2024

Masz pytania dotyczące emerytur pomostowych? ZUS odpowie na nie podczas bezpłatnego szkolenia

Za nami:

Zmiany w emeryturach pomostowych, które obowiązują od początku roku, pozwalają większej liczbie osób skorzystać z tych szczególnych uprawnień. Nowe przepisy to nowe pytania od klientów, w związku z tym Oddział ZUS w Bielsku-Białej organizuje 8 lutego o godzinie 10.00 szkolenie online (webinar) "Emerytury pomostowe - zasady przyznawania i opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych z uwzględnieniem zmian wprowadzonych od 1 stycznia 2024 roku".

Budynek bielskiego ZUS przy ulicy Krasińskiego w Bielsku-Białej
Budynek bielskiego ZUS przy ulicy Krasińskiego w Bielsku-Białej · fot. ZUS


Udział w szkoleniu online jest bezpłatny. Wystarczy wcześniej zapisać się wysyłając swoje zgłoszenie na adres e-mail: szkolenia_Bielsko-Biala@zus.pl, więcej informacji na temat zapisów można także uzyskać kontaktu dzwoniąc pod nr tel. 33 825 30 23. Szkolenie online realizowane jest za pośrednictwem narzędzia Cisco Webex Meeting.

Przypomnijmy, że emerytury pomostowe przysługują osobom, które wykonywały lub wykonują pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia. - To prace w takich zawodach jak m.in. górnik, hutnik czy pracownik, który sprawuje opiekę w domu opieki społecznej nad osobami dotkniętymi chorobą psychiczną. Są wśród nich również kierowca autobusu motorniczy tramwaju w transporcie publicznym, a także ratownik medyczny i wiele innych - wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Co się zmieniło?Najważniejsza zmiana jaka została wprowadzona od 1 stycznia 2024 roku polega na usunięciu z ustawy o emeryturach pomostowych wymagania dotyczącego wykonywania prac w szczególnych warunkach lub prac o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. Daje to możliwość nabycia prawa do emerytury pomostowej osobom znacznie młodszym niż tym, które obecnie korzystają z tego świadczenia. Przyszli emeryci nie będą musieli udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r. Osoby ubiegające się o emeryturę pomostową mogły rozpocząć wykonywanie takiej pracy dopiero po 31 grudnia 2008 roku.

Szczegółowe warunki, jakie należy spełnić oraz jakie dokumenty przedstawić w ZUS, ale też w jaki sposób zakłady pracy mają dokumentować tę pracę oraz sprawy związane z opłacaniem składki na Fundusz Emerytur Pomostowych - omówią eksperci ZUS podczas wideo szkolenia.

- Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu, które odbędzie się 8 lutego o godzinie 10.00. Udział dla uczestników, którzy wcześniej zapiszą się na szkolenie. Po zgłoszeniu otrzymają na wskazany adres email link do szkolenia, który będzie można uruchomić na kilka minut przed rozpoczęciem webinaru - zachęca rzeczniczka.

Szkolenia z zakresu zasiłków, programu Płatnik i PUESzkolenie z emerytur pomostowych nie jest jedynym, które organizuje bielski ZUS dla swoich klientów. Więcej informacji na temat planowanych szkoleń online, ale też stacjonarnych, można znaleźć na stronie http://www.zus.pl, w zakładce "O ZUS", a następnie otwierając "Kalendarium".

W najbliższym czasie odbędą się też szkolenia z zakresu funkcjonalności Platformy Usług Elektronicznych (23.02) czy programu Płatnik (15.03). To będą spotkania online, natomiast już 9 kwietnia odbędzie się stacjonarne szkolenie z zakresu zasiłków, czyli "Ustalenie uprawnień do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu ojcowskiego". Kolejne wydarzenia opisane w kalendarium ZUS.

mp / cieszyn.news

źródło: ZUS

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.