Wiadomości

  • 2 lutego 2024

Klub filmowy z Chybia doceniony na międzynarodowym festiwalu. Dokument o bielszczance

Maria Dyczek to mistrzyni rzemiosł teatralnych, która od 60 lat pracuje w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Zbigniew Wróbel z Amatorskiego Klubu Filmowego "Klaps" z Chybia postanowił o niej nagrać film "Perukarka", który został doceniony na 21. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych "Kochać człowieka".

Maria Dyczek pracuje w bielskim teatrze od 60 lat
Maria Dyczek pracuje w bielskim teatrze od 60 lat · fot. Paweł Sowa Wydział Prasowy UM w BB


Obraz otrzymał Brązowe Serce w kategorii filmów dokumentalnych. Klub filmowy z Chybia tak zapowiadał go przed premierą:

"Perukarka to film o ludzkiej pasji, która stała się nie tylko wykonywanym zawodem, ale i wykładnią życia. To zapamiętanie się w swojej pracy jest lekarstwem na wszystko zło i drogą do rozwoju swojej osobowości oraz umiejętnością dostrzegania wszystkich pozytywów życia, jak piękno otaczającego nas świata i miłość bezwarunkowa do siebie i do innych ludzi"


Bielszczanka pracę w teatrze zaczęła w 1963 roku. Sztuki tkania peruk i scenicznego makijażu uczyła się od legendarnego mistrza tych dziedzin Ryszarda Palucha. Dziś sama jest legendą. Niedawno umiejętności i zasługi Marii Dyczek doceniła kapituła Nagrody Prezydenta Miasta w Dziedzinie Kultury i Sztuki Ikar, przyznając jej nominację do Ikara za wybitną dotychczasową działalność.

Festiwal "Kochać człowieka" odbywa się od 1985 roku w Oświęcimiu i jest organizowany przez tamtejsze Centrum Kultury pod patronatem Światowej Unii Kina Nieprofesjonalnego UNICA. Na tegoroczną edycję (wydarzenie odbywa się co dwa lata) nadesłano 123 filmy, a do konkursu zakwalifikowało się 66 z nich - z takich krajów jak Australia, Brazylia, Czechy, Chile, Francja, Hiszpania, Iran, Kolumbia, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwajcaria, USA.

kr / cieszyn.news

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.