Wiadomości

  • 8 lutego 2024
  • 10 lutego 2024

[FOTO, WIDEO] Rolnicy protestowali w całym kraju. Wyjechali na Wiślankę

W całym kraju trwa protest rolników. Utrudnienia w ruchu występowały także w naszym regionie - traktory i pojazdy rolnicze jechały popularną Wiślanką.Protest rozpoczął się około 11:00 w Pawłowicach i prowadzony był kolejno przez Zbytków, Drogomyśl, Bąków, Ochaby Wielkie oraz Ochaby Małe w kierunku Wisły, a potem w przeciwnym kierunku.

To nie był pierwszy taki protest rolników, którzy sprzeciwiają się wprowadzeniu Zielonego Ładu i napływowi towarów z Ukrainy. Wcześniejszy odbył się 24 stycznia, wtedy traktory i ciągniki protestujących przejeżdżały między innymi przez Kończyce Wielkie.

Jednym z powodów protestu jest decyzja Komisji Europejskiej o przedłużeniu bezcłowego handlu towarami rolnymi z Ukrainą do czerwca 2025 roku. Podnoszą także postulat odstąpienia od wymogów Zielonego Ładu. W ich ocenie pro środowiskowa polityka Brukseli utrudnia im prowadzenie gospodarstw i produkcję żywności. Domagają się działań rządu poprawiających ich sytuację.

Protest rolników w Pawłowicach - wjechali na Wiślankę w stronę Ochab, 9.2.2024 · fot. ar / cieszyn.news


Jak pisze Tygodnik Poradnik Rolniczy, protest rolników potrwa od 9 lutego przez trzydzieści dni. Będą blokowane granice, drogi i autostrady we wszystkich województwach.

Instytut Gospodarki Rolnej stworzył specjalną i wciąż aktualizowaną mapę protestów - zgłoszono ponad 250 akcji. Można się z nią zapoznać poniżej.

ar, kr / cieszyn.news

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.