Wiadomości

  • 15 lutego 2024
  • 16 lutego 2024

Problemy Kina na Granicy z powodu pokazów filmów Agnieszki Holland. "Nie zasłużyliśmy na tę karę"

Ubiegłoroczna, 25. edycja przeglądu Kino na Granicy borykała się z niemałymi problemami finansowymi. Po zakończeniu imprezy jedna z głównych instytucji ją finansujących postanowiła cofnąć dotację. Jak ujawnia dyrektor artystyczny wydarzenia, powodem była organizacja retrospektywy filmów Agnieszki Holland.

Retrospektywa filmowa Agnieszki Holland miała być powodem cofnięcia dotacji dla Kina na Granicy
Retrospektywa filmowa Agnieszki Holland miała być powodem cofnięcia dotacji dla Kina na Granicy · fot. Kino na Granicy


Organizatorom udało się finalnie spiąć budżet, ale wymiernie pomogła w tym zorganizowana zrzutka pieniędzy - uzbierano ponad 82 tysiące złotych.

Kulisy cofnięcia dotacji postanowił ujawnić dyrektor artystyczny przeglądu Łukasz Maciejewski - krytyk filmowy należący do między innymi Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej.

- Cofnięcie dotacji jako kara dla nas za zorganizowanie retrospektywy Agnieszki Holland i całego filmowego klanu, z czego byliśmy tacy dumni i szczęśliwi, przypominało najbardziej brutalne obyczaje obowiązujące w polityce kulturalnej. Nie zasłużyliśmy na tę karę. Przetrwaliśmy, dzięki wam, naszym widzom, uczestnikom festiwalu, dzięki publicznej zbiórce - napisał w mediach społecznościowych.

Warto dodać, że poprzednia edycja Kina na Granicy odbywała się w maju 2023 roku, na kilka miesięcy przed premierą ostatniego filmu reżyserki pt. Zielona Granica.

Najbliższa, dwudziesta szósta edycja cieszyńskiego przeglądu kina polskiego, czeskiego i słowackiego odbędzie się również w majówkę - piszemy o niej tutaj.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.