Wiadomości

  • 4 marca 2024

Pierwsze koty za płoty. Sztuka zadebiutował w Formule 3

Kacper Sztuka zadebiutował w mistrzostwach Formuły 3. Kierowca MP Motorsport ma za sobą trudny pierwszy występ w nowej serii, aczkolwiek zdołał pokazać dobre tempo wyścigowe i z Bahrajnu wywozi sporo nauki.

Kacper Sztuka zadebiutował w Formule 3 · fot. facebook.com/kacpersztukago


Rywalizacja toczyła się na torze Sakhir w Bahrajnie. Pogoda - w przeciwieństwie do oficjalnych testów z początku lutego - dopisała. Było słonecznie i zabrakło deszczu.

Kacper Sztuka rozpoczął kwalifikacje od dobrego czasu w pierwszym podejściu. To dawało mu na tamten moment miejsce w czołowej dziesiątce. Kierowcy poprawili się w trakcie drugich przejazdów, w czasie których również reprezentant Akademii Red Bulla pojechał szybciej. Ewolucja toru sprzyjała coraz lepszym przejazdom do końca 30-minutowej sesji. 18-latek z Cieszyna jeżdżący w ekipie MP Motorsport, w ostatniej serii popełnił jednak kilka błędów i zanotował 24 rezultat.

Wyścig sprinterski zaczął się po myśli Kacpra, zaraz po starcie wyprzedził dwójkę rywali. Niestety, na wyjściu z trzeciego i czwartego zakrętu musiał omijać inny bolid po poboczu, przez co spadł kilka pozycji. Gdy już złapał swoje tempo, szybko poradził sobie z kilkoma konkurentami w trakcie kolejnych okrążeń, finiszując na 20 miejscu.

Nadzieje na lepszy wynik w wyścigu głównym zostały pogrzebane już na pierwszym okrążeniu, gdy po kontakcie z Martiniusem Stenshornem w pojeździe zawodnika ORLEN Team zostało uszkodzone przednie skrzydło. Po przymusowym pit-stopie mistrz włoskiej Formuły 4 jechał równym tempem na poziomie ścisłej czołówki. Ten aspekt pokazuje, że lepsze wyniki są w zasięgu w nadchodzących rundach.

- To był trudny weekend dla nas. W treningu nie mieliśmy okazji za dużo pojeździć przez czerwoną flagę. Mimo to początek kwalifikacji wyglądał w porządku, gdzie na dwóch pierwszych kompletach opon czasy okrążeń były dobre. Duża ewolucja toru sprawiła, że kluczowe było ostatnie kółko i niestety, popełniłem na nim kilka błędów, co przełożyło się na odległą pozycję startową. Mimo to zebrałem sporo doświadczenia w wyścigach, gdzie szczególnie w sprincie było kilka udanych manewrów wyprzedzania. Szkoda, że w sobotniej rywalizacji nie udało się uniknąć problemów, ale mimo to pokazaliśmy mocne tempo. Dziękuję zespołowi MP Motorsport za wspólną pracę w ostatnich tygodniach na torze Sakhir oraz Red Bull Junior Program, Grupie ORLEN i Extral Aluminium za wsparcie w debiucie w nowej serii - podsumował debiut cieszyński kierowca.

kr / cieszyn.news

źródło: Materiały prasowe

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.