Wiadomości

  • 16 marca 2024

Głosować na młodych czy starszych? Tego nie wiemy. Ale wiemy, kto ma najmłodszą i najstarszą drużynę

W dyskusjach przedwyborczych często przejawia się wątek "stawiania na młodych". Jedni twierdzą, że mają więcej energii i "przewietrzą" układankę polityczną. Drudzy mówią, że w polityce najważniejsze jest doświadczenie, a ono przychodzi z wiekiem. Nie będziemy rozstrzygać, kto ma rację. Postanowiliśmy jednak sprawdzić, który z cieszyńskich komitetów wystawia najmłodszą, a który najstarszą drużynę.

Urząd Miejski w Cieszynie, Ratusz
Zdj. ilustracyjne. Urząd Miejski w Cieszynie


Poniższe wyliczenia oparliśmy na danych z PKW. W wyborach do Rady Miejskiej Cieszyna uczestniczy 114 kandydatów i kandydatek. Średni wiek ubiegającego lub ubiegającej się o mandat wynosi w zaokrągleniu 53 lata.

Wśród poszczególnych komitetów, najstarszą drużynę ma Prawo i Sprawiedliwość - tu średnia wieku oscyluje wokół 56 lat. Najmłodszy kandydat ugrupowania, Grzegorz Lorek, ma 30 lat. Najstarsi - Ewa Augustyniak i Władysław Macura - mają po 75 lat. Warto dodać, że wśród dwudziestu dziewięciu chętnych na stanowisko radnego czy radnej, dwoje nie ukończyło jeszcze 35 roku życia.

Drugą najstarszą drużynę zgłosił Cieszyński Ruch Społeczny - tu średnia wieku wynosi około 50 lat. Najmłodszy w tym gronie jest Szymon Kucharczyk (28 lat), a najstarszy Jerzy Wałga (77 lat). Kucharczyk jest też jedynym kandydatem na listach ugrupowania, który nie ukończył jeszcze 35 lat.

"Najmłodsze" listy wyborcze mają komitety Nowe Cieszy N oraz Siła - średnia wieku oscyluje tu wokół 48 lat, przy czym Siła ma więcej kandydatów, którzy nie ukończyli jeszcze 35. roku życia (sześć wobec dwóch na listach Nowe Cieszy N).

Najmłodszą kandydatką ugrupowania Janusza Mendery jest Katarzyna Pustówka (30 lat), a najstarszym - Stanisław Bajda (74 lata). Z kolei najmłodszą kandydatką komitetu Joanny Wowrzeczki jest Sonia Sudyka (26 lat), a najstarszym - Paweł Rykała (69 lat).

Warto dodać, że o fotel burmistrza miasta rywalizuje trójka kandydatów: 45-letni Janusz Mendera (Nowe Cieszy N), 50-letnia Gabriela Staszkiewicz (Cieszyński Ruch Społeczny) oraz 51-letnia Joanna Wowrzeczka (Siła). Średnia wieku wobec tego wynosi w zaokrągleniu 49 lat.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.