Wiadomości

  • 22 marca 2024
  • 24 marca 2024

Problemy cieszyńskiego kina "Piast". Właściciel prosił o zwolnienie z podatku od nieruchomości

Marek Mendroch, który od 1992 roku dzierżawi lokal w którym znajduje się cieszyńskie kino Piast, poprosił władze miejskie o zwolnienie z podatku od nieruchomości. Rada Miejska nie przychyliła się do jego prośby, chociaż wskazuje dwie inne możliwości.

Cieszyńskie kino "Piast", 25. przegląd filmów Kino na Granicy
Cieszyńskie kino "Piast", 25. przegląd filmów Kino na Granicy · fot. Kino na Granicy


Prowadzący cieszyńskie kino swoją prośbę motywował wzrostem kosztów prowadzenia działalności, którego nie równoważą wpływy z biletów - chociaż jak zaznacza, w ostatnich dwóch latach zwiększa się liczba widzów. Rada Miejska jego wniosek odrzuciła, chociaż to sprawy definitywnie nie zamyka.

Jak wynika bowiem z podjętej na ostatniej sesji Rady Miejskiej uchwały, Ratusz zgodnie z prawem nie ma możliwości zwolnienia pojedynczego przedsiębiorcy z obowiązku płacenia podatku od nieruchomości. Skarbnik miasta Anna Zając wyjaśniała jednak, że może z tej opłaty zwolnić wszystkie kina działające na terenie miasta - a zatem także kino Cinema City w Galerii Stela. Wiązałoby się to oczywiście z mniejszymi wpływami do budżetu.

Do sytuacji finansowej kina Piast odniosła się także burmistrz Gabriela Staszkiewicz, która wskazała też inne rozwiązanie kwestii podatku od nieruchomości.

- Wysokość czynszu, jaką miesięcznie opłaca właściciel kina, wynosi od lat 600 złotych - jest jedynie podnoszona o stopień inflacji, ale to są sprawy groszowe. Nie zawsze sytuacja finansowa całego kina była dramatyczna, jak to jest przedstawiane. Natomiast jeśli przedsiębiorca będzie miał zaległości w stosunku do miasta w zakresie podatku od nieruchomości, to może wnioskować o ich umorzenie. Nie możemy jednak tego zrobić wcześniej - podkreślała.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.