Wiadomości

  • 5 kwietnia 2024

Kolejna wielka inwestycja kolejowa staje się faktem. Jest umowa na 1,7 miliarda złotych

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały dwie umowy na przebudowę odcinków linii między Katowicami Szopienicami Południe a Katowicami Piotrowicami, a także - co ważniejsze dla naszego regionu - z Zabrzega do Zebrzydowic. Łączna wartość obydwu inwestycji to 5 miliardów zł.

Umowę na przebudowę linii kolejowej z Zabrzegu do Zebrzydowic podpisano na Dworcu Kolejowym w Katowicach
Umowę na przebudowę linii kolejowej z Zabrzegu do Zebrzydowic podpisano na Dworcu Kolejowym w Katowicach · fot. PKP PLK


- Przedsięwzięcie pozwoli na budowę przystanków, stacji i peronów kolejowych w Zabrzegu, Chybiu, Drogomyślu, Pruchnej i Zebrzydowicach z uwzględnieniem potrzeb lokalnej społeczności. Będą windy ułatwiające podróż seniorom, osobom z małymi dziećmi czy osobom z niepełnosprawnościami, miejsca parkingowe dla kierowców czy stanowiska dla motocykli i rowerów. W ramach prac przebudujemy też ponad 100 km torów i 120 km sieci trakcyjnej, co wpłynie na podniesienie prędkości pociągów pasażerskich do 160 km/h. 85% całej kwoty pochodzi z Unii Europejskiej - napisał w mediach społecznościowych Przemysław Koperski, wiceminister infrastruktury.

Dzięki realizacji inwestycji sprawniejsze będą podróże z Zabrzega do Zebrzydowic i do granicy z Czechami. Podróżni wygodniej wsiądą do pociągów z przebudowanych stacji Chybie i Zebrzydowice oraz przystanków Zabrzeg Czarnolesie, Pruchna, Drogomyśl.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą - konsorcjum firm Trakcja S.A. (lider), Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe sp. z o.o. (partner); ALSTOM ZWUS sp. z o.o. (partner) w ramach zadania "Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E 30 i E 65) na obszarze Śląska, Etap I linia E 65 na odcinku Zabrzeg - Zebrzydowice (granica państwa)".

W połowie maja rozpoczną się roboty budowlane. Planowane zmiany w komunikacji będą z wyprzedzeniem przekazywane mieszkańcom. Zakończenie prac jest przewidziane w grudniu 2027 roku. Wartość zadania to prawie 1,7 mld zł netto. Dofinansowanie pochodzi z Unii Europejskiej z instrumentu CEF "Łącząc Europę".

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują wielką inwestycję od Będzina przez Sosnowiec, Katowice, Tychy, Pszczynę, Zabrzeg do granicy z Czechami w Zebrzydowicach. Łączna wartość zadania to około 7 mld zł netto, z czego ponad 6 mld zł netto pochodzi ze środków unijnych w ramach instrumentu CEF "Łącząc Europę". Prace realizowane są na odcinku Będzin - Katowice Szopienice Płd. oraz Tychy - Goczałkowice. Odcinek Katowice Piotrowice - Tychy jest w trakcie postępowania przetargowego na dokumentację projektową. Zakończyły się prace budowlane na linii od Goczałkowic-Zdroju do Zabrzegu.

434054282 824236019529076 3367664646918598881 n
fot. facebook.com/Posel.Koperski

kr, mp / cieszyn.news

źródło: PKP PLK

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.