Wiadomości

  • 18 kwietnia 2024

"Jesteśmy traktowani jako zbędne koszty". Akcja pracowników dwóch zakładów

Pracownicy dwóch zakładów produkcyjnych w Bażanowicach - Best Autotech oraz Seoyon E-HWA - organizują spontaniczną akcję, przez którą chcą zwrócić uwagę na ich traktowanie przez zarządzających tymi spółkami.

Związkowcy zapowiadają pokojowy "spacer" w ramach akcji protestacyjnej.
Związkowcy zapowiadają pokojowy "spacer" w ramach akcji protestacyjnej. · fot. Związki Zawodowe przy Seoyon Ehwa Poland / Facebook.com


Akcja została zaplanowana na piątek, 19 kwietnia miedzy 12:30 a 15:00. Związkowcy będą spacerować po ul. Cieszyńskiej w Bażanowicach, między dwoma przejściami dla pieszych na wysokości mleczarni.

- Pomimo wielomilionowych zysków w ciągu ostatnich lat, jesteśmy traktowani jako zbędne koszty, na których najłatwiej oszczędzać. Wynagrodzenia pracowników co roku są spłaszczane, doszliśmy do momentu, w którym większość działów dzieli kwota około 100 zł brutto. Pracodawca skupia się na zwiększaniu kosztów związanych z usługami obcymi, aktualnie współpracuje z pięcioma agencjami pracy. Pracownicy zatrudnieni na umowy o pracę są traktowani jako pracownicy drugiej kategorii, bo nie pracują po ponad 300 godzin na umowie śmieciowej, bez żadnych dodatków. Od października 2023r. trwa spór zbiorowy - pierwszy etap rokowań został zakończony protokołem rozbieżności. Wystąpiliśmy do ministerstwa o wyznaczenie mediatora, aktualnie jesteśmy po dwóch spotkaniach mediacyjnych. 23 (w Best) i 26 (w Seoyon) kwietnia odbędzie się trzecie spotkanie. Liczymy na to, że spacer da do myślenia aktualnemu koreańskiemu prezesowi, który nie kryje się z polityką maksymalnego cięcia kosztów - wyjaśnia Mariusz Niedbalski, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej.

kr / cieszyn.news

źródło: NSZZ Solidarność Region Podbeskidzie

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.