Wiadomości

  • 24 kwietnia 2024

Parlament Europejski bez dwóch doświadczonych polityków z regionu. Buzek rezygnuje ze startu

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Na listach wyborczych nie zobaczymy jednak ani Jana Olbrychta, ani innego doświadczonego polityka związanego ze Śląskiem Cieszyńskim - Jerzego Buzka.

Jerzy Buzek nie będzie się ubiegał o mandat posła do Parlamentu Europejskiego. 84-latek ze Śmiłowic na dzisiejszym
Jerzy Buzek nie będzie się ubiegał o mandat posła do Parlamentu Europejskiego. 84-latek ze Śmiłowic na dzisiejszym Zaolziu zrezygnował ze startu. · fot. facebook.com/JerzyBuzek


Olbrycht o rezygnacji ze startu w kolejnych wyborach informował jeszcze w ubiegłym roku, z kolei informacja o wycofaniu się ze startu byłego premiera pojawiła się dopiero teraz. Buzek, pochodzący ze Śmiłowic na dzisiejszym Zaolziu, zasiadał w Parlamencie Europejskim od pierwszej polskiej kadencji, czyli od 2004 roku. W latach 2009-2012 był przewodniczącym europarlamentu.

Jak wyjaśniał ogólnopolskim mediom Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i były eurodeputowany, władze Koalicji Obywatelskiej namawiały do startu zarówno Buzka, jak i Olbrychta. - Niestety pan premier (Jerzy Buzek) nie będzie już kandydował. Wszyscy nad tym ubolewamy. Namawialiśmy do tego pana premiera, bo razem z Janem Olbrychtem są jednymi z najbardziej szanowanych naszych europosłów - mówił cytowany za Interią.

"Jedynkę" na liście KO w województwie śląskim ma zająć minister Borys Budka. Co ciekawe, "trójką" ma być inny polityk związany rodzinnie z naszym regionem - obecny europoseł Nowej Lewicy Łukasz Kohut. To zadeklarowany Ślązak, który działa na rzecz uznania języka śląskiego za język regionalny. Jego ojciec Antoni, zmarły w tym roku, pochodził z Istebnej.

kr / cieszyn.news

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.